Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները հունիսի 24-27-ը պաշտոնական այցով գտնվում են Վաշինգտոնում։ ԱԺ-ից տեղեկացնում են, որ այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բրայան Մասթիի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, խմբի անդամներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Մարիա Կարապետյանը, Գեղամ Նազարյանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Քննարկման ժամանակ Սարգիս Խանդանյանը կարևորել է Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև ձևավորված գործընկերային կապերը՝ հիշեցնելով այս տարվա հունվարին ստորագրված ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը և շեշտելով երկկողմ հարաբերությունների խորացման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը անդրադարձ են կատարել Հայաստանի շուրջ անվտանգության հարցերին, Ադրբեջանի հետ ընթացող խաղաղ բանակցություններին ու առկա մարտահրավերներին, ինչպես նաև քննարկել են կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։
Բրայան Մասթը իր հերթին վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ը հետևողական է իր ներգրավվածությանը տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման հարցում և շարունակելու է աջակցել Հայաստանին այդ ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին Սարգիս Խանդանյանը Բրայան Մասթին փոխանցել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ուղղված պաշտոնական հրավերը՝ Հայաստան այցելելու վերաբերյալ։

From June 24 to 27, members of the Armenia–U.S. Parliamentary Friendship Group are on an official visit to Washington. According to Armenia’s National Assembly, the delegation met with House Foreign Affairs Committee Chair Brian Mast.
The meeting was attended by delegation head and Foreign Relations Committee Chair Sargis Khnаdanyan, MPs Arusyak Julhakyan, Maria Karapetyan, and Gegham Nazaryan, along with Armenian Ambassador to the U.S. Lilit Makunts.
Khаndanyan emphasized the importance of Armenia–U.S. strategic relations, highlighting the January strategic partnership declaration and the need to deepen bilateral ties.
The sides discussed regional security, peace talks with Azerbaijan, and the Armenian government’s “Crossroads of Peace” initiative.
Congressman Mast reaffirmed the U.S.'s commitment to supporting sustainable peace in the South Caucasus and pledged continued support for Armenia.
At the end of the meeting, Khаndanyan handed Mast an official invitation from National Assembly Speaker Alen Simonyan to visit Armenia.