Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ներկայացուցիչները հունիսի 24-27-ը պաշտոնական այցով գտնվում են Վաշինգտոնում։ ԱԺ-ից տեղեկացնում են, որ այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բրայան Մասթիի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, խմբի անդամներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Մարիա Կարապետյանը, Գեղամ Նազարյանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Քննարկման ժամանակ Սարգիս Խանդանյանը կարևորել է Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև ձևավորված գործընկերային կապերը՝ հիշեցնելով այս տարվա հունվարին ստորագրված ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը և շեշտելով երկկողմ հարաբերությունների խորացման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը անդրադարձ են կատարել Հայաստանի շուրջ անվտանգության հարցերին, Ադրբեջանի հետ ընթացող խաղաղ բանակցություններին ու առկա մարտահրավերներին, ինչպես նաև քննարկել են կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։
Բրայան Մասթը իր հերթին վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ը հետևողական է իր ներգրավվածությանը տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման հարցում և շարունակելու է աջակցել Հայաստանին այդ ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին Սարգիս Խանդանյանը Բրայան Մասթին փոխանցել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ուղղված պաշտոնական հրավերը՝ Հայաստան այցելելու վերաբերյալ։

С 24 по 27 июня члены группы дружбы Армения–США находятся с официальным визитом в Вашингтоне. Как сообщает парламент Армении, делегация встретилась с председателем Комитета по международным делам Палаты представителей Брайаном Мастом.
Во встрече приняли участие глава делегации, председатель комиссии по внешним связям Саркис Хнданян, депутаты Арусяк Джулакаян, Мария Карапетян, Гегам Назарян, а также посол Армении в США Лилит Макунц.
Ханданян подчеркнул важность стратегического партнерства между Арменией и США, напомнив о подписанном в январе соглашении и указав на необходимость углубления сотрудничества.
Стороны обсудили вопросы региональной безопасности, мирные переговоры с Азербайджаном и представленную правительством Армении инициативу «Перекресток мира».
Брайан Маст, в свою очередь, заверил, что США последовательно поддерживают установление мира в регионе и продолжат оказывать содействие Армении в этом направлении.
В завершение встречи Саркис Ханданян передал Брайану Масту официальное приглашение от имени спикера парламента Армении Алена Симоняна посетить Ереван.