«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2 ամսով կալանավորվել է։Դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ որոշումը բողոքարկելու են, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին մեղադրանք է ներկայացվել «ահաբեկչություն, զանգվածային անկարգություններ և իշխանության զավթում նախապատրաստելու» հոդվածներով։
Նա իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում և հայտարարել է, որ տեղի ունեցողը համարում է իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում։
Քննչական կոմիտեն տվյալ գործով դատարան է ներկայացրել 16 անձանց կալանավորելու միջնորդություն։ Դատարանը բավարարել է նրանցից 9-ի կալանավորման պահանջը, մեկ անձի վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը կայացել է, սակայն որոշումը կհրապարակվի հունիսի 26-ին։ Մնացած միջնորդությունները նույնպես նախատեսվում է քննության առնել հունիսի 26-ին։

Архиепископ Баграт Галстанян, лидер движения «Священная борьба», арестован на два месяца. Об этом сообщил его адвокат Ованнес Худоян после завершения судебного заседания, передаёт «Арменпресс».
По словам адвоката, решение будет обжаловано.
Галстаняну предъявлены обвинения по статьям о терроризме, организации массовых беспорядков и подготовке захвата власти. Он отвергает обвинения и называет происходящее политическим преследованием.
Следственный комитет направил в суд ходатайства о заключении под стражу 16 лиц, причастных к делу. Суд удовлетворил ходатайства в отношении девяти. Решение по одному делу ожидается 26 июня, в тот же день планируется рассмотреть оставшиеся ходатайства.
Утром 25 июня правоохранители начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и руководители движения планировали террористические акты и захват власти в Армении.
24 июня премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook поделился статьей с сайта civic.am под заголовком «План переворота оппозиции» и написал: «Этот процесс войдёт в историю как “провалившийся переворот предателей”».