Աշխատանքային այցով Չինաստանում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 25-ին Չինաստանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտում ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ նշելով այն դինամիկ ջանքերը, որոնք ձեռնարկվում են դրանց իրագործման ուղղությամբ։
Հատուկ շեշտադրվել են Հայաստան-Չինաստան երկկողմ կապերը, այդ համատեքստում արտգործնախարարը հաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու նպատակով՝ ընդգրկելով ավելի ընդգծված և լայն օրակարգ։
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են, որ նման զարգացման համար կան բարենպաստ պայմաններ։ Դրանց թվում առանձնացվել են ընդհանուր սկզբունքներն ու մոտեցումները, հատկապես տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի սկզբունքի շուրջ ձևավորված փոխըմբռնումը։
Քննարկման մի հատվածում Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության հարցերին՝ ներկայացնելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով ռազմավարական խաչմերուկային դիրքում, կարող է էական դերակատարում ունենալ տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ընդլայնման նախագծերում։
Նախարարը հավելել է, որ այդ համատեքստում կարևոր են նաև հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ու զարգացմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը: Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում երկու երկրների միջև միջպետական հարաբերությունների և խաղաղության մասին համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև գլոբալ ու տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, որոնց վերաբերյալ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, on a working visit to China, presented Armenia’s foreign policy priorities at the China Institute of International Studies on June 25. He emphasized the dynamic efforts being undertaken to fulfill these priorities.
Special attention was given to bilateral relations between Armenia and China. Mirzoyan reaffirmed the Armenian government’s readiness to enhance cooperation and elevate it to a new level with a broader and more focused agenda.
Participants noted favorable conditions for advancing these ties, pointing to shared principles and mutual understanding, particularly regarding respect for territorial integrity.
During the discussion, Mirzoyan addressed regional connectivity issues, presenting the "Crossroads of Peace" initiative. He stated that Armenia, given its strategic location, could play a vital role in expanding economic and transport links.
The minister also highlighted Armenia’s efforts to normalize and develop relations with its neighbors. He shared recent developments in the peace process between Armenia and Azerbaijan, stressing the importance of intergovernmental relations and a peace treaty in securing regional stability.
The discussion also covered global and regional geopolitical trends, with Mirzoyan outlining Armenia’s positions on these matters.
At the conclusion of the visit, the minister signed the institute’s guest book for honorary visitors.