Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արված հերթական հրապարակումն անվանել է․ «Դիմանկար․ Լևոն Տեր–Պետրոսյան, ՀՀ առաջին նախագահ»։
Նա գրել է, թե ՀՀ առաջին նախագահը Հայաստանի «անկախության առաջին տարիներից Հայաստանը վեր է ածել մարիոնետ պետության»։
«Լինելով ԽՍՀՄ ՊԱԿ (ԿԳԲ) հետ համագործակցող անձ (մամուլում ժամանակին եղել են դա ապացուցող հրապարակումներ) 90–ականների սկզբին Հայաստանի անկախացման անխուսափելի գործընթացը ՊԱԿ–ի ազդեցությամբ, գիտակցված առաջնորդել է դրա ռազմավարական անհնարինության ճանապարհով։
Հայաստանի անկախության առաջին տարիներից Հայաստանը վեր է ածել մարիոնետ պետության։
Ներքին կառավարման ոլորտում մշտապես լինելով իշխանության երկու խարիզմատիկ ներկայացուցիչների ՊՆ նախարար Վազգեն Սարգսյանի եւ ՆԳ նախարար Վանո Սիրադեղյանի ստվերում (հանրության հիմնական ընկալումն այն էր, որ Լեւոնը Վանոյի ու Վազգենի մոտ նախագահ է աշխատում) որդեգրել է Վանո Սիրադեղյանին եւ Վազգեն Սարգսյանին միմյանց դեմ լարելու եւ նրանց բախումները հրահրելու մարտավարություն, որպես «բաժանիր, որ տիրես» բանաձեւի իրագործում։
Այս գործելակերպի առանցքային նպատակը եղել է ինքնիշխանության եւ անկախության ջատագովներ Վանո Սիրադեղյանին եւ Վազգեն Սարգսյանին չեզոքացնելը, որպես իշխանության հնարավոր ժառանգորդների եւ նրանց դաշինքը թույլ չտալը։ Այս նպատակով ՀՀ ներքաղաքական կյանք է ներմուծել մարիոնետային գծի հետեւորդներ Ռ․ Քոչարյանին եւ Ս․ Սարգսյանին։
Աշխարհքաղաքական զարգացումների բարդ շրջանում, առաջնորդվելով հիմնականում անձնական վախով եւ անպատասխանատվությամբ, հրաժարական է տվել նախագահի պաշտոնից, մինչ այդ երաշխավորելով, որ իրենից հետո երկրում կձեւավորվի ոչ լեգիտիմ իշխանություն, որպես երաշխիք մարիոնետային պետության ռազմավարության շարունակության։
2007 թվականից վերսկսել է քաղաքական գործունեությունը, ինչպես հետագայում պիտի պարզվեր՝ լինելով Ս․ Սարգսյանի եւ Ռ․ Քոչարյանի հավատարիմ ընդդիմություն։ Քաղաքական գործունեության վերսկսման հիմնական նպատակը Հայաստանի շեղումը մարիոնետային պետության գծից թույլ չտալն էր։ Դրա առանցքային երաշխիքն այն էր, որ եւ՛ ընդդիմության, եւ՛ իշխանության առաջնորդները այդ գծի հավատավոր հետեւորդներ են։
2008 թվականի Մարտի 1–ի իրադարձությունների ժամանակ չի համարձակվել տնից դուրս գալ։ Այդ օրը իրեն այցելած Կտրիճ Ներսիսյանին առանձնատան դարպասներից ներս չի թողել։ Մարտի լույս 2–ի գիշերը հանգիստ քնել է՝ Հայաստանի մարիոնետային ռազմավարության շարունակությունը համարելով երաշխավորած։
Հիմնական հատկանիշները – Վախկոտ է, կամազուրկ, անպատասխանատու, ունի մարիոնետային հակումներ։ Ծույլ է, հայհոյախոս, բամբասկոտ, նարցիսիստ, ամբարտավան։ Որևէ մարդու հետ իր շփումը օգտագործում է այդ մարդու դեմ։ Ատում է մարդկանց։ Զզվանքով է վերաբերվում իր շրջապատի բոլոր այն մարդկանց, ովքեր խարիզմայի որեւէ նշույլ ունեն։ Երջանիկ է զգում անդեմ, անողնաշար, անբան, կիսագրագետ և Վանո Սիրադեղյանի ասած՝ «շատ կարդացած, քիչ հասկացած» մարդկանց միջավայրում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մեկ այլ գրառման մեջ Փաշինյանը գրել է․ «Նոր տեսա, որ երեկ պետականակործան պատուհասը՝ ԼՏՊ–ն, հանդիպել էր եկեղեցակործան պատուհասի՝ Կտրիճի հետ։ Հեսա նայեմ՝ ինչ են բարբաջել»։
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հունիսի 25-ին, իր առանձնատանը ընդունել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին։
«Շուրջ մեկ ժամ տևած զրույցի ընթացքում, Հայաստանի ներկայիս իրավիճակի գնահատականից բացի, անդրադարձ է կատարվել նաև Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ Փաշինյանի կողմից սանձազերծված հաշվեհարդարին…Նախագահի գնահատմամբ՝ Փաշինյանը պարտության մարմնավորում է։ Նա խայտառակ կերպով պարտվեց արցախյան պատերազմում, հաստատաբար պարտվելու է նաև Հայոց եկեղեցուն հայտարարած պատերազմում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

26 Июнь 2025 - 09:53 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook пост под названием «Портрет: Левон Тер-Петросян, первый президент Армении», в котором обвинил его в превращении страны в «марионеточное государство» с первых лет независимости.
Пашинян утверждает, что Тер-Петросян, якобы сотрудничавший с КГБ СССР (об этом, по его словам, ранее сообщала пресса), сознательно направил процесс независимости Армении в 1990-х годах по пути стратегической несостоятельности под влиянием КГБ.
По его словам, Тер-Петросян находился в тени харизматичных министров — обороны Вазгена Саргсяна и внутренних дел Вано Сирадегяна — и использовал тактику «разделяй и властвуй», стравливая их между собой. Целью, по мнению Пашиняна, было устранение потенциальных преемников и укрепление власти путём внедрения лояльных фигур — Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна.
Пашинян также обвинил Тер-Петросяна в том, что тот ушёл в отставку, руководствуясь личным страхом и безответственностью, при этом обеспечив приход к власти нелегитимной администрации для продолжения марионеточной стратегии. По его мнению, возвращение Тер-Петросяна в политику в 2007 году имело целью воспрепятствовать отклонению Армении от «марионеточной линии», оставаясь преданным оппонентом Кочаряна и Саргсяна.
Также он упрекнул экс-президента за пассивность во время событий 1 марта 2008 года, утверждая, что тот не вышел из дома и отказался впустить Ктрича Нерсисяна. Пашинян добавил, что в ту ночь Тер-Петросян спокойно спал, будучи уверенным в сохранении марионеточной стратегии.
Пашинян охарактеризовал Тер-Петросяна как «трусливого, безвольного, безответственного», с марионеточными наклонностями. Он также назвал его ленивым, сквернословным, болтливым, нарциссичным и высокомерным, утверждая, что тот манипулирует людьми и ненавидит харизматичных личностей, предпочитая безликую и покорную среду.
В другом посте Пашинян прокомментировал недавнюю встречу Тер-Петросяна с Католикосом Гарегином II: «Только что увидел, что вчера государственноразрушительная язва — ЛТП — встретилась с церковноразрушительной язвой — Ктричем. Сейчас посмотрю, что они там наболтали».
25 июня первый президент Армении Левон Тер-Петросян принял у себя Католикоса Всех Армян Гарегина Второго. По сообщению, в ходе часовой беседы обсуждалась ситуация в стране, а также действия Пашиняна против бизнесмена Самвела Карапетяна. По словам Тер-Петросяна, Пашинян является «воплощением поражения», потерпев унизительное поражение в Арцахской войне и, по его мнению, проигрывающий и в объявленной войне против Церкви.