«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ շրջանառվող ձայնագրությունը, որը վերագրվում է »Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանին, ակնհայտորեն մոնտաժված է, հնարավոր է նաև, որ առկա լինի տեսաձայնագրություն։
Նա նշել է, որ Բագրատ սրբազանին երկար տարիներ ճանաչում եմ, երբեք նման բառապաշարով հանդես չի գալիս, գրում է Auroranews.am-ը։
«Արհեստական ինտելեկտով գաղտնիք չէ, հնարավոր է նման ձայնագրություն անել: Բագրատ Սրբազանին երկար տարիներ ճանաչում եմ, երբեք նա նման բառապաշարով հանդես չի գալիս: Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր շփվել են Սրբազանի հետ, միաբերան ասում են, որ այդ մարդը նման բառապաշարով հանդես չի գալիս: Այս մարդիկ ստեր, հերյուրանքներ են տարածում, նախ սկսվեց նրանից, որ Սրբազան Հայրը ունի երկու երեխա, բանակից ազատել է իր երեխային, հետո Կրեմլից գումարներ է եկել, հետո ասեցին, թե ինչ-որ երկրների ագենտ է»,- պարզաբանել է Դանիելյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ ԱԱԾ-ն փաստաթղթով հերքել է բոլոր նման տեղեկություններն ու լուրերը:
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2 ամսով կալանավորվել է։
Քննչական կոմիտեն տվյալ գործով դատարան է ներկայացրել 16 անձանց կալանավորելու միջնորդություն։ Դատարանը բավարարել է նրանցից 9-ի կալանավորման պահանջը, մեկ անձի վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը կայացել է, սակայն որոշումը կհրապարակվի հունիսի 26-ին։ Մնացած միջնորդությունները նույնպես նախատեսվում է քննության առնել հունիսի 26-ին։
Հունիսի 25–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները սկսել են խուզարկություններ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմնակիցների հասցեներում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»։ Հունիսի 24–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է civic.am-ի՝ «Ընդդիմության հեղաշրջման պլանը» հոդվածով և գրել է․ «Այս պրոցեսը պատմության մեջ կմնա որպես «ստահակների ձախողված հեղաշրջում»:

Garnik Danielyan, MP from the “Armenia” faction, told reporters that the audio clip attributed to “Holy Struggle” movement leader Bagrat Galstanyan is clearly edited, possibly manipulated, and could be AI-generated. He added that, having known Galstanyan for many years, “he has never spoken using such vulgar language.”
Danielyan emphasized that everyone who interacted with Galstanyan confirms he never uses that kind of speech. The rumors—claiming Galstanyan has two children, obtained an army exemption for one, received Kremlin funding, or is an agent for some countries—are all false and defamatory. The Security Service of Armenia (SSA) has officially denied all such allegations, according to Danielyan.
The movement leader, Archbishop Bagrat Galstanyan, has been arrested for two months. The Investigative Committee requested pre-trial detention for 16 individuals; the court approved detention for nine, and decisions for others are due on June 26. On the morning of June 25, law enforcement conducted searches at homes of “Holy Struggle” supporters. The Investigative Committee alleges participants had planned terrorist acts and aimed to seize power in Armenia. On June 24, Prime Minister Nikol Pashinyan shared a civic.am article titled “Opposition coup plan,” calling the process “a failed coup by traitors.”