«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ շրջանառվող ձայնագրությունը, որը վերագրվում է »Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանին, ակնհայտորեն մոնտաժված է, հնարավոր է նաև, որ առկա լինի տեսաձայնագրություն։
Նա նշել է, որ Բագրատ սրբազանին երկար տարիներ ճանաչում եմ, երբեք նման բառապաշարով հանդես չի գալիս, գրում է Auroranews.am-ը։
«Արհեստական ինտելեկտով գաղտնիք չէ, հնարավոր է նման ձայնագրություն անել: Բագրատ Սրբազանին երկար տարիներ ճանաչում եմ, երբեք նա նման բառապաշարով հանդես չի գալիս: Բոլոր այն մարդիկ, ովքեր շփվել են Սրբազանի հետ, միաբերան ասում են, որ այդ մարդը նման բառապաշարով հանդես չի գալիս: Այս մարդիկ ստեր, հերյուրանքներ են տարածում, նախ սկսվեց նրանից, որ Սրբազան Հայրը ունի երկու երեխա, բանակից ազատել է իր երեխային, հետո Կրեմլից գումարներ է եկել, հետո ասեցին, թե ինչ-որ երկրների ագենտ է»,- պարզաբանել է Դանիելյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ ԱԱԾ-ն փաստաթղթով հերքել է բոլոր նման տեղեկություններն ու լուրերը:
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2 ամսով կալանավորվել է։
Քննչական կոմիտեն տվյալ գործով դատարան է ներկայացրել 16 անձանց կալանավորելու միջնորդություն։ Դատարանը բավարարել է նրանցից 9-ի կալանավորման պահանջը, մեկ անձի վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը կայացել է, սակայն որոշումը կհրապարակվի հունիսի 26-ին։ Մնացած միջնորդությունները նույնպես նախատեսվում է քննության առնել հունիսի 26-ին։
Հունիսի 25–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները սկսել են խուզարկություններ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմնակիցների հասցեներում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»։ Հունիսի 24–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է civic.am-ի՝ «Ընդդիմության հեղաշրջման պլանը» հոդվածով և գրել է․ «Այս պրոցեսը պատմության մեջ կմնա որպես «ստահակների ձախողված հեղաշրջում»:

Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян сообщил журналистам, что циркулирующая запись якобы с голосом лидера движения «Священная борьба» архиепископа Баграта явно смонтирована или даже создана с помощью искусственного интеллекта. Он подчеркнул, что, зная Баграта Святейшего долгие годы, «он никогда не употреблял такой лексики».
Даниелян добавил, что все, кто общался с Багратом Галстаняном, единогласно подтверждают: «этот человек никогда не выступает таким языком». Обвинения — о том, что у него двое детей, что один из них освобожден от армии, что он получил финансирование из Кремля или является агентом иностранных стран — являются ложью и клеветой. Служба национальной безопасности официально опровергла все такие сведения, отметил депутат.
Лидер движения, архиепископ Баграт Галстанян, арестован на два месяца. Следственный комитет подал ходатайства о заключении под стражу 16 человек, суд удовлетворил требования по девяти, решения по остальным ожидаются 26 июня. Утром 25 июня правоохранители провели обыски по адресам сторонников движения. Следственный комитет заявил, что участники «Священной борьбы» планировали террористические действия и захват власти в Армении. 24 июня премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook поделился статьей civic.am «План переворота оппозиции» и назвал этот процесс «провалившимся переворотом предателей».