Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի բնակության վայրում իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական ու վարութային միջոցառումներ։ Այդ մասին հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Այլ մանրամասներ նա չի հայտնել։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի՝ լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել. «Վարույթը նախաձեռնվել է Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով է, այսինքն՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը»,- տեղեկացրել էին Գլխավոր դատախազությունից։
Շիրակի թեմի առաջնորդը հեղաշրջման մասին առաջին անգամ խոսել է 2024 թվականի փետրվարին՝ ասելով. «Ե՛վ ասել եմ՝ պետք է ռազմական հեղաշրջում, և՛ դրանից հետո էլ եմ ասել՝ պետք է ռազմական հեղաշրջում, բայց մենք բանակ չունեցանք, չունեցանք գեներալիտետ, ովքեր կանեին այդ անհրաժեշտ քայլը պետականության և Արցախի փրկության համար»: Ռազմական հեղաշրջման մասին խոսել է նաև օրեր առաջ՝ News.am-ին տված հարցազրույցում։
Հունիսի 27–ին Մայր աթոռում Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ Ըստ http://PanARMENIAN.Net ի աղբյուրի, ԱԱԾ-ն Մայր աթոռի տարածքում է, հավանաբար նախատեսում են խուզարկել Վեհարանի շենքը` կաթողիկոսի նստավայրը։
Փաստաբանների պալատի նախկին ղեկավար Արա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ Աջապահյանի դեմ սկսվել է քրեական վարույթ և կազմավորվում է փաստաբանների պաշտպանական խումբ։

27 Июнь 2025 - 07:51 AMT
По сообщению пресс‑секретаря Следственного комитета Кимы Авдалян, в резиденции митрополита Ширакской епархии Микаэла Аджапахяна продолжаются необходимые процессуальные действия в рамках возбужденного дела по статье 422 часть 2 Уголовного кодекса — за «публичные призывы к захвату власти или насильственному свержению конституционного строя.» Другие подробности не разглашаются.
Дело возбуждено после его интервью, в которых митрополит «открыто заявил о необходимости военного переворота», указав, что для этого нужны армия и генералитет, которых, по его словам, в стране не хватает. Первые такие высказывания он сделал в феврале 2024 года, а затем вновь подтвердил их в интервью News.am .
Утром около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии, заявил адвокат Мигран Погосян. В это время Аджапахян находился в Святом Эчмиадзине.
27 июня в Эчмиадзине ожидалось собрание священников. По данным PanARMENIAN.Net, на территории находится Служба национальной безопасности, вероятно, планируется обыск здания Католикосата — резиденции Католикоса.
Бывший глава адвокатской палаты Ара Зограбян сообщил, что в отношении Аджапахяна начато уголовное производство, создается специальная группа адвокатов.