Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի ընթացքում ունեցած իր ելույթում ընդգծել է, որ պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո բոլոր ռազմագերիները պետք է հայրենադարձվեն, իսկ ռազմագերիների հայրենադարձման անհիմն ձգձգումն ինքնին միջազգային հանցագործություն է, հայտնում է Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունը։
Պատգամավորը հայտարարել է, որ ռազմագերիների վերաբերեալ գործողությունները խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը։
«Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, ռազմագերի լինելը պատիժ չէ: Դա պարզապես ռազմական միջոց է՝ կանխելու համար տվյալ անձանց հետագա մասնակցությունը ռազմական գործողություններին, կանխարգելելու նրանց հետագա վերադարձը ռազմադաշտ: Ցավոք, այն իրավիճակը, որին այսօր բախվում ենք, հավասարեցնում է ռազմագերիներին հանցագործների կարգավիճակին: Մենք հավասարեցնում ենք ռազմագերիների ճամբարները քրեակատարողական հիմնարկներին: Եվ, ցավոք, ռազմագերիներն ավելի ու ավելի հաճախ են ենթարկվում կտտանքների և խոշտանգումների»։
Ցավոք, այն իրավիճակը, որին այսօր բախվում ենք, հավասարեցնում է ռազմագերիներին հանցագործների կարգավիճակին: Մենք հավասարեցնում ենք ռազագերիների ճամբարները քրեակատարողական հիմնարկներին: Եվ, ցավոք, ռազմագերիներն ավելի ու ավելի հաճախ են ենթարկվում կտտանքների եւ խոշտանգումների:
Սա ամբողջովին խարխլում է Ժնեւյան կոնվենցիայի տրամաբանությունը, խարխլում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի էությունը, որի համաձայն՝ զինվորին գերելը սոսկ նրա վերադարձը մարտադաշտ կանխելն է:
Իսկ երբ մենք խոսում ենք ռազմագերիների մասին, երբ խոսում ենք գերիների փոխանակման մասին, պետք է չմոռանանք, որ պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո բոլոր ռազմագերիները պետք է հայրենադարձվեն: Ռազմագերիների հայրենադարձման անհիմն ձգձգումն ինքնին միջազգային հանցագործություն է:
Բայց, ավելին՝ Ժնևյան կոնվենցիաները, միանշանակ, սահմանում են, որ որոշ կատեգորիայի ռազմագերիներ պետք է հայրենադարձվեն, նույնիսկ ռազմական գործողությունների ընթացքում: Դրանք են՝ անդամալույծները, հոգեկան հիվանդություն կամ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցողները: Այս կատեգորիան պետք է ազատ արձակվի նույնիսկ ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Այս զեկույցը մենք օգտագործում ենք որպես հիշեցում այն մասին, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքը դեռ գործում է: Եվ ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ հիշեցնել բոլոր ավտորիտար ղեկավարներին, որ միջազգային քրեական իրավունքում, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններն ու ռազմական հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն»,–ասել է նա։

During the summer session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Vladimir Vardanyan, a member of the Armenian National Assembly’s delegation, emphasized that all prisoners of war must be repatriated following the end of hostilities, and that the unjustified delay in doing so constitutes an international crime, according to the National Assembly's press service.
Vardanyan stated that the treatment of POWs in this context violates international humanitarian law.
“Ladies and gentlemen, being a prisoner of war is not a punishment. It is simply a means to prevent a combatant’s return to the battlefield. Unfortunately, the current reality equates POWs with criminals. We are turning POW camps into penal institutions, and sadly, prisoners of war are increasingly subjected to beatings and torture.”
This, he stressed, completely undermines the Geneva Conventions, which clarify that captivity is solely intended to keep soldiers off the battlefield.
“When we speak of POWs and their exchange, we must remember that after the end of hostilities, all POWs must be repatriated. Unjustified delays in their return are themselves an international crime.”
Moreover, the Geneva Conventions explicitly require the repatriation of certain categories of POWs even during active conflict. These include the seriously ill, mentally disabled, or permanently incapacitated—individuals who must be released regardless of ongoing fighting.
“This report serves as a reminder that international humanitarian law remains in effect. I also want to remind all authoritarian leaders that crimes against humanity and war crimes have no statute of limitations under international criminal law,” he added.
In September 2023, following a nine-month blockade of Artsakh and the ethnic cleansing of its Armenian population, Azerbaijan captured former Artsakh leaders, including ex-presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, as well as former state minister Ruben Vardanyan, former foreign minister Davit Babayan, and others. They face fabricated charges that could result in life imprisonment. A politically motivated trial began in Baku on January 17.