ԱԱԾ-ն հայտարարել է, որ քրեական գործի շրջանակում Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ձերբակալելու որոշում է ընդունվել և կոչ է արել նրան «չթաքնվել» և «ներկայանալ իրեն սպասող ԱԱԾ օպերատիվ խմբին»։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, այն բանի համար, որ նա զանգվածային լրատվամիջոցների, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր է կատարել:
Այդ կապակցությամբ 2025թ. հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Գևորգ Աջապահյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալելու մասին: Որոշման իրագործումը հանձնարարվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից ևներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին։
Ավելի ուշ ԱԱԾ աշխատակիցները կոտրել են Վեհարանի պահակակետի պատուհանը և մուտք գործել Վեհարանի տարածք, ինչի մասին վկայում են սոցցանցերում տարածված տեսանյութերը: Ապա վեհարանի դիմաց կանգնածԱԱԾ–ի մեքենան հեռացել է տարածքից:
Հունիսի 27–ին Մայր աթոռում Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ ԱԱԾ-ն Մայր աթոռի տարածքում է, հավանաբար նախատեսում են խուզարկել Վեհարանի շենքը` կաթողիկոսի նստավայրը։ Փաստաբանների պալատի նախկին ղեկավար Արա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ Աջապահյանի դեմ սկսվել է քրեական վարույթ և կազմավորվում է փաստաբանների պաշտպանական խումբ։

The National Security Service (NSS) of Armenia has announced that an arrest warrant has been issued for Archbishop Mikael Ajapahyan, the head of the Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church, within the framework of a criminal case. The NSS has called on him to “not hide” and to “appear before the law enforcers awaiting him.”
According to the statement, during the preliminary investigation of a criminal case led by the General Department for Particularly Important Cases of the Investigative Committee, a decision was made to launch public prosecution against Archbishop Mikael Ajapahyan (Gevorg Artashes Ajapahyan) under Part 2 of Article 422 of the Criminal Code of Armenia. He is accused of making public statements through mass media and digital technologies that allegedly called for the seizure of power and the violent overthrow of the constitutional order.
As a result, on June 27, 2025, a decision was made to arrest Archbishop Ajapahyan for the purpose of submitting a detention request to the court. The NSS has been tasked with executing this decision.
The NSS urged all citizens to refrain from escalating the situation and to not obstruct the lawful actions of law enforcement agencies. They again called on Archbishop Ajapahyan “to stop evading authorities and surrender to the operational group assigned to detain him.”
The NSS has reportedly broken the window of the guard post at the Catholicosate and entered the premises.
Earlier in the morning, around 30 masked individuals stormed the Shirak Diocese headquarters, according to lawyer Mihran Poghosyan. Archbishop Ajapahyan, however, is currently at the Mother See of Holy Etchmiadzin. A clergy assembly was scheduled there on June 27. NSS personnel are present at the Mother See and may be preparing to search the Catholicos’ residence. Former head of the Chamber of Advocates, Ara Zohrabyan, reported that a criminal case has been initiated against Ajapahyan and a defense group of lawyers is being formed.