ԱԱԾ-ն որոշել է դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։
«Այսօր՝ 2025 թվականի հունիսի27–ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածքից Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) ձերբակալելու որոշումը իրականացնելու ընթացքում արձանագրվել է քաղաքացիների կուտակում։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և ոստիկանությունը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից և կանխելով իրավիճակի հնարավոր ևդիտավորյալ սրումը, որոշում է կայացրել դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին։
ԱԱԾ-ն շարունակում է իրականացնել օրենքով սահմանված իր գործառույթները՝ ապահովելով հանրային կարգի և անվտանգության պահպանումը։ Իրավապահ մարմինների օրինական գործողություններին խոչընդոտելու դեպքերը կարժանանան իրավական գնահատականի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը հայտնել էր, որ չի թաքնվել և մտադիր էլ չէ դա անել, և գնալու է իրավապահների հետ։ Նա այդ մասին հայտարարել է Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բակում։ Տեղի ունեցած դեպքերի ընթացքում հրմշտոց է արձանագրվել ոստիկանների և հոգևորականների միջև։ Չնայած նրան, որ Աջապահյանն ի սկզբանե հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ իրավապահների հետ գնալու, որոշ ժամանակ անց նա վերադարձել է Վեհարան։

Armenia's National Security Service (NSS) announced it has decided to withdraw from the territory of the Mother See of Holy Etchmiadzin. According to an official statement, this step was taken to avoid potential or intentional escalation during the attempt to arrest Archbishop Mikael Ajapahyan on June 27, 2025.
"Today, on June 27, 2025, during the operation to arrest Archbishop Mikael Ajapahyan (Gevorg Artashes Ajapahyan) at the Mother See of Holy Etchmiadzin, a crowd of citizens gathered. To avoid further escalation—whether spontaneous or premeditated—the National Security Service and the police of the Republic of Armenia have decided to withdraw from the premises of the Holy See," the NSS said.
The NSS urged citizens to refrain from actions that could aggravate the situation and to avoid obstructing lawful decisions by law enforcement. The agency also called on Archbishop Ajapahyan to “stop evading authorities and present himself to the awaiting NSS task force.”
"The National Security Service will continue fulfilling its legal duties to ensure public order and safety. Any obstruction to law enforcement actions will be subject to legal scrutiny," the statement concluded.
Earlier, Archbishop Mikael Ajapahyan of the Shirak Diocese stated in the courtyard of the Mother See that he was not hiding and had no intention of doing so, affirming his willingness to go with law enforcement. Despite this, after a brief interaction with the authorities and amid a scuffle between clergy and police, Ajapahyan later returned to the Catholicosate.