Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն, արձագանքելով Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտնած մտահոգությանը «եկեղեցու վրա հարձակումների առնչությամբ», ասել է, որ ավելի կլինի Լավրովը չխառնվի ՀՀ ներքին գործերին ու ներքին քաղաքականությանը:
«Հպանցիկ հասցրեցի ծանոթանալ իմ սիրելի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի այդ մեկնաբանությանը։ Ուզում եմ ասել, որ պարոն Լավրովի տեղեկատվությունը ճիշտ չէ և ամբողջական չէ։ Եթե չեմ սխալվում՝ պարոն Լավրովն օգտագործել է «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ» ձևակերպումը։ Լավրովի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասել է նա, հայտնում է Radar.an-ը։
Միրզոյանն ասել է, որ ՀՀ-ում չկա իշխանության պայքար եկեղեցու դեմ։
«Այն, ինչ նկատի ունի պարոն Լավրովը, հավանաբար վերաբերում է եկեղեցական մի քանի գործիչների կողմից ՀՀ քաղաքականությանը խառնվելու, քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու և, համաձայն արդեն մեր իրավապահ մարմինների, ոչ իրավական ձևով մասնակցություն ունենալու ցանկությանը, այն է՝ ապօրինի հեղաշրջման փորձերին մասնակցելու կամ նախաձեռնելու երևույթը։ Սա իրավական պրոցես է, և սա ՀՀ ներքին գործն է։
Ավելի լավ է՝ պարոն Լավրովը չխառնվի ՀՀ ներքին գործերին ու ներքին քաղաքականությանը»,–ասել է նա։
Միրզոյանը նույն կոչն է արել Լավրովի խորհրդարանական գործընկերներին, մեդիա գործընկերներին։
«ՌԴ պաշտոնյաները, խորհրդարանականները և մեդիա փորձագետները պետք է մեծ հարգանքով վերաբերվեն ՀՀ ինքնիշխանությանը և այլևս երբեք իրենց թույլ չտան խառնվեն մեր ներքին գործերին»,– ասել է Միրզոյանը։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan, responding to Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov’s concern about “attacks on the church,” said it would be better if Lavrov refrained from interfering in Armenia’s internal affairs and political life.
“I briefly reviewed my dear colleague Sergey Lavrov’s statement. I want to say that Mr. Lavrov’s information is incorrect and incomplete. If I’m not mistaken, he said there is a ‘struggle by authorities against the church.’ That information does not fit reality,” he said, Radar.am reports.
Mirzoyan stated that no such struggle exists in Armenia.
“What Mr. Lavrov likely refers to concerns some clergy interfering in Armenia’s politics, participating in political processes, and, according to our law‑enforcement, seeking to participate illegally—namely, attempting or initiating a coup. This is a legal process, and it is Armenia’s internal affair.
It would be better if Mr. Lavrov did not interfere in Armenia’s internal and political affairs,” he said.
Mirzoyan made the same appeal to Lavrov’s parliamentary colleagues and media partners:
“Russian officials, parliamentarians, and media experts must treat Armenia’s sovereignty with great respect and never again allow themselves to interfere in our internal affairs,” he said.