Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեսյբուքյան իր էջում գրել է, որ «ոչնչացվում են իրավական պետության հիմքերը, չեն գործում զսպումներն ու հակակշիռները` ժողովրդավարական պետության մեխանիզմները»:
Նա հավելել է, որ «երկրում հաստատվել է կուսակցապետություն և անձիշխանություն»։
«Կրթվելը նորաձև է» արշավի շրջանակում «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի հարցին վարչապետի պատասխանն ապացուցում է, որ իրավապահ մարմիններին հրահանգները տալիս է հենց ինքը Կառավարության ղեկավարը:
Նրա պատկերացմամբ` քանի որ իրավապահ ինչ-որ մարմնի ղեկավար նշանակվում է վարչապետի կամ Կառավարության որոշմամբ կամ ԱԺ-ում ՔՊ խմբակցության ձայներով, ուրեմն ինքն այդ մարմինների փաստացի ղեկավարն է և տիրապետում է նրանց լիազորությունները:
Նրա խոսքից ակնհայտ է, որ ինքն իրեն պատկերացնում է օպերլիազորի կամ քրեական հետախուզության բաժնի ղեկավարի դերում, որը պետք է պլանավորի հանցանքի կանխում, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և այլն: Այդ տվյալները գաղտնիք են, և նա չունի դրանց ծանոթանալու իրավունք: Դա օրենքով արգելված է:
Իրավապահ մարմինների համար պատահական չէ սահմանված ապաքաղաքական լինելու պահանջ, մինչդեռ վարչապետը ՔՊ կուսակցության ղեկավարն է:
Այսինքն ի՞նչ է ստացվում. վարչապետը, յուրացնելով իրավապահ մարմինների լիազորությունները կամ միջամտելով այդ լիազորություններին, տիրապետում է օրենքով իրենից պաշտպանված տեղեկությունների և դրանք, ըստ նպատակահարմարության, օգտագործում իր քաղաքական նպատակների համար ընդդեմ իր ընդդիմախոսների:
Ընդ որում, խնդիրն այն է, որ նա իրավապահ մարմինների միջոցով իրեն ոչ հասանելի տվյալների է ապօրինաբար ծանոթանում՝ գաղտնի շրջանցելով այդ տվյալների պաշտպանության մեխանիզմները (դատարան և այլն): Անձը, ում կյանքի վերաբերյալ վարչապետն անձնական տվյալների է ծանոթանում, չունի պաշտպանվելու հնարավորություն և նույնիսկ չի էլ իմանում այն մասին, որ իր անձնական կյանքը դառնում է ապօրինի քննարկման առարկա:
Սա հստակ ապացուցվում է, օրինակ, Հովիկ Աղազարյանի գործով, երբ նրա հեռախոսը քննչական մարմինը փոխանցել էր անվտանգության մարմիններին ու դրանից էլ վարչապետին հասանելի էր դարձել հեռախոսի բովանդակությունը, որն էլ օգտագործվեց ամբողջ ՔՊ-ի կողմից քաղաքական նպատակների համար:
Նույն կերպ, նա չունի իրավապահ մարմինների միջոցով հոգևորականների անձնական կյանքի վերաբերյալ տվյալներ հավաքագրելու իրավասություն:
Ընդ որում, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կամ որևէ այլ հոգևորական հանրային իշխանության բարձրաստիճան պաշտոն չի զբաղեցնում, հետևաբար հակապես գործադիր իշխանության ղեկավարի անօրինական միջամտություններից են պաշտպանված:
Միաժամանակ, բոլորը պետք է նկատի ունենան, որ «անձնական կյանք» հասկացությունը շատ լայն է (կենցաղ, ընկերներ, գործնական կապեր և այլն) և չի նշանակում միայն ընտանեկան կյանք:
Եկեղեցականների դեպքում դա յուրահատուկ պաշտպանություն ունի հաշվի առնելով նրանց հոգևոր ծառայության առանձնահատկությունները: Այսինքն, վարչապետը չի կարող որոշել հոգևորականի անձնական կյանքի սահմանները. այդ ինքն է, որ ունի անձնական կյանքի նեղ պաշտպանություն:
Այս ամենը հաշվի առնելով եմ ասում, կազմաքանդվում է պետությունը, քանի որ այս կերպ ոչնչացվում են իրավական պետության հիմքերը, չեն գործում զսպումներն ու հակակշիռները` ժողովրդավարական պետության մեխանիզմները:
Ստացվում է` բոլոր, այդ թվում` Կառավարությունից անկախ մարմինները ծառայում են մեկ անձի, ով զբաղեցնում է գործադիր իշխանության ղեկավարի և միահեծան իշխող ՔՊ կուսակցության ղեկավարի պաշտոն, որը միաժամանակ ամենը ծառայեցնում է քաղաքական ու անձնական շահերին:

Бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян написал на своей странице в Facebook, что «уничтожаются основы правового государства, не работают сдержки и противовесы — механизмы демократической системы».
Он подчеркнул, что «в стране установлены однопартийная система и единоличная власть».
По его словам, ответ премьер-министра Никола Пашиняна журналисту радио «Свобода» в рамках кампании «Учиться модно» доказывает, что именно глава правительства отдает приказы правоохранительным органам.
Татоян отметил, что, по мнению Пашиняна, раз назначение руководителей правоохранительных органов происходит решением правительства или голосами фракции «Гражданский договор» в парламенте, то он фактически руководит этими структурами и распоряжается их полномочиями.
«Из его слов ясно, что он воспринимает себя как оперуполномоченного или начальника уголовного розыска, который должен планировать профилактику преступлений, оперативно-розыскные мероприятия и т.п.», — указал Татоян. При этом он добавил, что такая информация является секретной, и премьер-министр не имеет права с ней знакомиться — это прямо запрещено законом.
Он напомнил, что правоохранительные органы по закону обязаны быть аполитичными, в то время как Пашинян возглавляет партию «Гражданский договор».
«Получается, что премьер-министр, присваивая себе функции правоохранительных органов или вмешиваясь в их деятельность, получает доступ к защищённой по закону информации и использует её по своему усмотрению в политических целях — против своих оппонентов», — написал Татоян.
Он добавил, что при этом осуществляется незаконное ознакомление с персональными данными без ведома самого человека, в обход предусмотренных законом механизмов защиты, таких как суд. Гражданин, чья личная жизнь подвергается подобному вмешательству, не имеет возможности защититься и даже не знает, что его персональные данные стали предметом незаконного обсуждения.
В качестве примера он привёл дело депутата Овика Агазаряна, чье содержание телефона оказалось в распоряжении премьер-министра после передачи его следственными органами в службы безопасности, а затем использовалось правящей партией в политических целях.
Татоян также отметил, что премьер-министр не имеет полномочий собирать персональные данные о частной жизни духовных лиц.
Он напомнил, что Католикос всех армян и другие священнослужители не занимают государственных постов, а значит должны быть защищены от вмешательства исполнительной власти.
Татоян подчеркнул, что понятие «частная жизнь» включает в себя не только семейные, но и бытовые, дружеские и деловые отношения. В случае духовных лиц оно имеет дополнительную защиту, учитывая особенности их служения. Следовательно, премьер-министр не может определять границы частной жизни духовного лица. Именно он сам, по его словам, имеет ограниченную защиту своей личной жизни.
«Исходя из всего этого, я заявляю: происходит демонтаж государства, поскольку уничтожаются основы правового государства, не действуют сдержки и противовесы — механизмы демократической системы», — подытожил Татоян.
Он заключил, что в результате все, включая органы, которые должны быть независимыми от правительства, служат одному человеку — главе исполнительной власти и лидеру правящей партии, который использует все ресурсы в политических и личных целях.
«Иными словами, в стране установлены однопартийная система и единоличная власть», — говорится в публикации.