ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում գտնվող Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների նորանշանակ ղեկավար Կայա Կալասի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԵՄ-ն խորհրդակցություններ են սկսել պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում։
«Սա վճռորոշ քայլ է երկկողմ համագործակցության շրջանակը ժամանակակից մարտահրավերներին հարմարեցնելու և դրանց հաղթահարման լրացուցիչ ջանքեր գործածելու առումով»,–ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բանակցությունների ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքը Հայաստանում, ինչպես նաև Հայաստանին ցուցաբերվող օժանդակությունը «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի» շրջանակում։
Միրզոյանը հայտարարել է նաև, որ Հայաստանը և ԵՄ–ն հաջողությամբ ավարտել են գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սա հավակնոտ փաստաթուղթ է, որը համագործակցության նոր ուղղություններով է համալրելու և առավել խորացելու ՀՀ-ԵՄ երկկողմ օրակարգը՝ միաժամանակ խթանելով Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության պայմանագրի արդյունավետ կիրարկումը»,–ասել է նա։
Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները՝ ներառյալ ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, հիբրիդային սպառնալիքներին և ապատեղեկատվությանը հակազդելու միջոցառումները։
«ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև Եվրոպական միության ճգնաժամի կառավարման գործողություններում ՀՀ-ի մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի ընդլայնման երկուստեք արտահայտված պատրաստակամության վառ օրինակն է, որը միևնույն ժամանակ ի ցույց է դնում գլոբալ անվտանգության, աշխարհում կայունության և խաղաղության հաստատման գործում կառուցողական ներդրում ունենալու՝ Հայաստանի ձգտումը և ցանկությունը»,–հայտարարել է Միրզոյանը։
Ավարտելով իր խոսքը՝ Միրզոյանը նշել է. «Այսպիսով, այսօր մենք վստահությամբ արձանագրում ենք, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները երբեք այսքան ընդգրկուն և սերտ չեն եղել»։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի կողքին լինելու և աջակցություն ցուցաբերելու համար։
2024 թվականի հուլիսին ԵՄ-ն արդեն հատկացրել է 10 միլիոն եվրո այդ հիմնադրամից՝ ուղղված ՀՀ զինված ուժերի նյութատեխնիկական կարողությունների կատարելագործմանը։ Այս տարվա ընթացքում նախատեսվել է տրամադրել ևս 20 միլիոն եվրո, սակայն Հունգարիան արգելափակել է այդ փոխանցումը՝ առաջ քաշելով պահանջ, որ նման ֆինանսավորում տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։ Այս հարցի շուրջ քննարկումները դեռ շարունակվում են։

Following his meeting with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas in Yerevan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced that Armenia and the EU have initiated consultations on defense and security cooperation.
“This is a crucial step in adapting bilateral cooperation to contemporary challenges and enhancing our joint efforts to address them,” said Mirzoyan, according to Sputnik Armenia.
The talks also covered the work of the EU monitoring mission in Armenia and the support provided under the European Peace Facility framework.
Mirzoyan further noted that Armenia and the EU have successfully concluded negotiations on a new partnership agenda, reports 1lurer.am .
“This is an ambitious document that will introduce new areas of cooperation and deepen the existing Armenia-EU bilateral agenda, while also promoting the effective implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the EU,” he said.
He emphasized Armenia’s efforts to bolster resilience, including the development of democratic institutions and measures to counter hybrid threats and disinformation.
“The signing of an agreement on Armenia’s involvement in EU crisis management operations reflects the mutual readiness to expand the Armenia-EU partnership agenda and underscores Armenia’s commitment to contributing constructively to global security, stability, and peace,” Mirzoyan added.
Concluding his remarks, Mirzoyan stated: “Today we can confidently say that Armenia-EU relations have never been this comprehensive and close.”
He also expressed gratitude to the EU for its support to Armenia in recent years.
In July 2024, the EU allocated €10 million from the European Peace Facility to enhance Armenia’s defense logistics capabilities. A further €20 million was planned for 2025, but Hungary blocked the disbursement, insisting similar funding be granted to Azerbaijan. Discussions on the matter are ongoing.