ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը ԱԳՆ-ում արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Եվրահանձնաժողովն ընդունել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջարկը։
«Ուրախ եմ հայտարարել, որ Եվրոպական հանձնաժողովն ընդունել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջարկը, և երբ պայմանները կատարվեն, գործընթացն ավարտին հասցվի, այն ավելի մոտ կդարձնի միմյանց Եվրամիությունը և Հայաստանը»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա հավելել է, որ երկկողմ հարաբերություններում առանցքային տեղ են զբաղեցնում ժողովուրդ-ժողովուրդ շփումները՝ ահա թե ինչու են զարգացնում մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությունը:
Ավելի վաղ ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվել է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Այս գործընթացի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ սահմանելու առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ դեպի ԵՄ երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար՝ արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմանների ապահովմամբ

30 Июнь 2025 - 11:11 AMT
Высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайя Каллас на встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном заявила, что Европейская комиссия приняла предложение по дорожной карте либерализации визового режима.
«Рада сообщить, что Европейская комиссия одобрила предложенную дорожную карту по либерализации визового режима. Когда все условия будут выполнены, процесс будет завершён, и это еще больше сблизит Армению и Европейский союз», – сказала Каллас, передает «1lurer.am ».
Она отметила, что важнейшим элементом двусторонних отношений остаются контакты между людьми, поэтому ЕС развивает диалог по отмене виз.
Ранее было объявлено о начале диалога между Арменией и Еврокомиссией по либерализации визового режима. Целью процесса является содействие установлению режима безвизового въезда в страны ЕС для краткосрочных поездок при соблюдении условий эффективного управления мобильностью и безопасности.
В центре процесса – подход, основанный на заслугах и прогрессе, что означает: он продлится столько, сколько необходимо, и не предполагает автоматического перехода к безвизовому режиму. Все критерии должны быть полностью выполнены до принятия окончательного решения Советом ЕС и Европарламентом.