ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը ԱԳՆ-ում արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Եվրահանձնաժողովն ընդունել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջարկը։
«Ուրախ եմ հայտարարել, որ Եվրոպական հանձնաժողովն ընդունել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջարկը, և երբ պայմանները կատարվեն, գործընթացն ավարտին հասցվի, այն ավելի մոտ կդարձնի միմյանց Եվրամիությունը և Հայաստանը»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա հավելել է, որ երկկողմ հարաբերություններում առանցքային տեղ են զբաղեցնում ժողովուրդ-ժողովուրդ շփումները՝ ահա թե ինչու են զարգացնում մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությունը:
Ավելի վաղ ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվել է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Այս գործընթացի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ սահմանելու առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ դեպի ԵՄ երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար՝ արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմանների ապահովմամբ

European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas announced during a meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan that the European Commission has approved the proposed roadmap for visa liberalization.
“I am pleased to announce that the European Commission has accepted the proposed visa liberalization roadmap. Once the conditions are met, the process will be completed, bringing Armenia and the EU even closer,” said Kallas, as reported by 1lurer.am .
She emphasized that people-to-people contacts are a cornerstone of bilateral relations, which is why the EU is advancing the dialogue on visa liberalization.
Earlier, Armenia and the European Commission had jointly announced the start of the visa liberalization dialogue. The initiative aims to help Armenia establish a visa-free regime for short-term visits to EU countries, provided that mobility and security are managed effectively.
The process will follow a merit- and progress-based approach, meaning it will proceed only as long as necessary, without assuming automatic transition to visa-free travel. All benchmarks must be fully met before the European Council and European Parliament make a final decision on granting visa-free status.