Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը Երևանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ դրանք համարելով կենսական նշանակություն ունեցող ոչ միայն երկրի ներսում, այլև որպես արտաքին գործընկերության հենք։
Նա շեշտել է, որ այդ արժեքները պետք է պաշտպանվեն՝ հատկապես հիբրիդային սպառնալիքների, ապատեղեկատվության և երկրի ներքին գործերին միջամտելու փորձերի պայմաններում։ Կայա Կալասն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է կանգնել Հայաստանի կողքին՝ աջակցելով երկրի դիմադրողականության բարձրացմանը։
Փաշինյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել ԵՄ-ին՝ Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերվող մշտական աջակցության համար և վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ ժողովրդավարությունն ու խաղաղությունը որպես առաջնային ուղենիշներ առաջ մղելու գործում։
ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան ընդգծել է՝ ներկայում Հայաստանը և Եվրոպական միությունը երբևէ այսքան մոտ չեն եղել իրար։ Նրա պնդմամբ՝ Եվրամիությունն ամբողջությամբ պատրաստակամ է խորացնել փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով։
Կայա Կալասը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հայտարարությունը՝ այն որակելով որպես Հայաստանի ու արևմտյան գործընկերների միջև ռազմավարական համագործակցության ամրապնդման նշանակալի հանգրվան։ Նրա խոսքով՝ այդ փաստաթուղթը հիմք է հանդիսացել քաղաքական երկխոսության նոր մակարդակի համար։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են նաև վիզաների ազատականացման գործընթացին վերաբերող հարցեր՝ նշելով, որ վերջին շրջանում այդ ուղղությամբ արձանագրվել է շոշափելի առաջընթաց։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային իրադրության և խաղաղության հաստատման գործընթացի շուրջ։ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Բրյուսելում գոհունակությամբ են արձանագրել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային ձևաչափում արձանագրված դրական շարժը, որն, իր համոզմամբ, կարող է հիմք դառնալ կայունության ու խաղաղության հաստատման համար տարածաշրջանում։
ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել էր, որ Եվրոպական միության համար կարևոր է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման շուրջ գործընթացն ամփոփվի հնարավորինս արագ, և կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնագիրը ստորագրվի որքան հնարավոր է շուտ։

Высокий представитель Европейского союза по вопросам внешней политики и безопасности Кая Каллас на встрече с премьер-министром Николом Пашиняном в Ереване высоко оценила “приверженность правительства Армении демократическим реформам”, отметив, что эти ценности имеют ключевое значение не только внутри страны, но и в качестве основы внешнего партнёрства.
Она подчеркнула необходимость “защищать эти принципы в условиях гибридных угроз, распространения дезинформации и попыток вмешательства во внутренние дела страны”. Каллас заявила, что ЕС готов встать на сторону Армении и поддержать усилия по повышению её устойчивости.
Пашинян выразил благодарность ЕС за постоянную поддержку и подтвердил приверженность армянского правительства продвижению демократии и мира как главных ориентиров.
Каллас отметила, что Армения и Европейский союз сейчас ближе друг к другу, чем когда-либо ранее. По её словам, ЕС полностью готов к углублению сотрудничества по всем направлениям.
Она также подчеркнула важность трехстороннего заявления Армения–ЕС–США, подписанного 5 апреля 2024 года в Брюсселе, назвав его значимым этапом в укреплении стратегического взаимодействия между Арменией и её западными партнёрами. По её словам, этот документ стал основой для нового уровня политического диалога.
Во время встречи обсуждался процесс либерализации визового режима, и стороны отметили ощутимый прогресс, достигнутый в последнее время.
Стороны также обменялись мнениями по поводу ситуации в регионе и процесса установления мира. Представитель ЕС заявила, что в Брюсселе с удовлетворением отмечают положительную динамику в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном, которая, по её мнению, может стать основой для стабильности и мира в регионе.
Ранее на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном Кая Каллас заявила, что для ЕС важно, чтобы процесс установления мира между Арменией и Азербайджаном завершился как можно скорее и достигнутая договорённость была подписана в кратчайшие сроки.