Հունիսի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը Երևանում հայտարարել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հավակնոտ Գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Ավելի խորը գործընկերության համատեղ տեսլական
Գործընկերության նոր օրակարգը ձևակերպում է ավելի խոր, ամուր և դիվերսիֆիկացված գործընկերության տեսլական։ Այն նպատակ ունի իրացնելու Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ամբողջ ներուժը՝ ուղղորդելով ջանքերը դեպի ուժեղացնելու Հայաստանի դիմակայունության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և կայուն զարգացան ամրապնդմանը։ Հայաստանը շարունակելու է սերտորեն համագործակցել Եվրոպական միության հետ՝ խթանելու ավելի անվտանգ, բարեկեցիկ և ժողովրդավարական ապագա, ինչպես նաև նպաստելու խաղաղություն ու կայունություն Հարավային Կովկասում։
Համագործակցության առաջնային ոլորտներ
Գործընկերության օրակարգը սահմանում է համագործակցության կոնկրետ գործողություններ՝ ընդգրկելով մի շարք ոլորտներ և արտացոլելով ընդհանուր շահերի լայն շրջանակ։ Հիմնական առաջնահերթությունները ներառում են՝
- Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և լավ կառավարման ամրապնդում. իրավունքի գերակայության ամրապնդում, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների առաջմղում, կոռուպցիայի դեմ պայքար և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ապահովում։
- Ազատության, շարժունակության և անվտանգության խթանում. վիզաների ազատականացման շուրջ կառուցվածքային երկխոսության առաջմղում, սահմանների կառավարման ամրապնդում և իրավապահ մարմինների համագործակցության խորացում՝ կազմակերպված հանցավորության և այլ ընդհանուր անվտանգության մարտահրավերների դեմ պայքարելու համար։
- Արտաքին և անվտանգության քաղաքականության համագործակցության խորացում. անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության նոր փուլի մեկնարկ՝ Հայաստանի դիմակայունությունն ու կայունությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքների և արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիաների դեմ պայքարելու համար։
- Տնտեսական դիմակայունության և փոխկապակցվածության խթանում. կայուն տնտեսական աճի խթանում տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային ոլորտներում կապակցվածության ընդլայնման միջոցով՝ համահունչ ԵՄ-ի «Գլոբալ դարպաս» ռազմավարությանը և Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը համահունչ։
- Առևտրի և տնտեսական ինտեգրացիայի ընդլայնում. երկկողմ առևտրի հետագա դիվերսիֆիկացում և շուկայի հասանելիության բարելավում՝ ներառյալ ԵՄ ստանդարտներին և տեխնիկական կանոնակարգերին աստիճանական մերձեցում։
- Մարդկանց միջև կապերի խթանում. հասարակությունների միջև ավելի խորը կապերի խթանում՝ հետազոտությունների և նորարարությունների, կրթության և երիտասարդների շարժունակության, ինչպես նաև մշակույթի ոլորտում ընդլայնված համագործակցության միջոցով։
Հաջորդ քայլեր
Բանակցությունների ավարտից հետո Գործընկերության օրակարգի համաձայնեցված տեքստը կանցնի Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության համապատասխան ներքին ընթացակարգերով։ Ընդունումից հետո Օրակարգը կծառայի որպես համագործակցության ուղենիշ։
«Մենք անհամբեր սպասում ենք Եվրոպական միության հետ այս հավակնոտ նոր փուլի մեկնարկին՝ ի շահ մեր քաղաքացիների և խաղաղ ու բարեկեցիկ տարածաշրջանի խթանման»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

On June 30, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the European Union’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, announced in Yerevan the conclusion of negotiations on a new, ambitious partnership agenda between Armenia and the EU, according to the Ministry of Foreign Affairs.
A joint vision for deeper partnership
The new agenda outlines a vision for deeper, more resilient, and diversified cooperation. It seeks to fully implement the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), directing efforts to reinforce Armenia's resilience, sovereignty, territorial integrity, and sustainable development. Armenia will continue close collaboration with the EU to promote a secure, prosperous, and democratic future and to contribute to peace and stability in the South Caucasus.
Key cooperation areas
The agenda defines specific actions across a range of sectors, reflecting broad shared interests. Its main priorities include:
- Strengthening democracy, human rights, and good governance: supporting the rule of law, judicial reforms, anti-corruption measures, and protection of fundamental freedoms.
- Promoting freedom, mobility, and security: advancing structured dialogue on visa liberalization, enhancing border management, and deepening law enforcement cooperation to combat organized crime and shared security threats.
- Deepening cooperation in foreign and security policy: launching a new phase in security and defense collaboration to bolster Armenia’s resilience and stability, and counter hybrid threats and foreign disinformation.
- Boosting economic resilience and connectivity: encouraging sustainable economic growth by expanding connectivity in transport, energy, and digital sectors, in line with the EU’s Global Gateway strategy and Armenia’s Crossroads of Peace initiative.
- Expanding trade and economic integration: further diversifying bilateral trade and improving market access, including gradual alignment with EU standards and technical regulations.
- Strengthening people-to-people ties: deepening societal links through enhanced cooperation in research and innovation, education, youth mobility, and culture.
Next steps
Following the end of negotiations, the finalized agenda text will undergo respective internal procedures in both Armenia and the EU. Once adopted, the agenda will serve as a cooperation roadmap.
“We look forward to launching this ambitious new phase with the EU for the benefit of our citizens and the promotion of a peaceful, prosperous region,” the statement concludes.