Հուլիսի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները։ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ հաստատված զինադադարը տևական կլինի և բանակցությունների իրական հնարավորություն կտա:
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին քննարկել են բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հեռախոսազանգի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ճգնաժամային իրավիճակներում երկու հարևան ու բարեկամ երկրների միջև համագործակցության հարցերի։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը սկսել է Իրանի դեմ ռազմական գործողություն՝ մեղադրելով վերջինիս գաղտնի ռազմական միջուկային ծրագրի իրականացման մեջ, որը, ըստ Թել Ավիվի, մոտեցել է «անդառնալիության կետին»։ Հարվածների թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, բարձրաստիճան գեներալները, հայտնի միջուկային ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերն ու «երկիր-երկիր» հրթիռները։ Իրանն, իր հերթին, հերքել է իր միջուկային ծրագրում ռազմական բաղադրիչների առկայությունը և պատասխանել է հրթիռային հարվածներով ու հարվածային անօդաչուների կիրառմամբ։ ։ Հունիսի լույս 22–ի գիշերը ԱՄՆ–ն հարվածներ է հասցրել Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Իրանն ավելի ուշ հայտարարել է, որ տարհանել էր բոլոր բաղադրիչները։ Այժմ Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադար է։

2 Июль 2025 - 07:18 AMT
1 июля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи.
Собеседники обсудили последние региональные события. Мирзоян выразил надежду, что достигнутое перемирие окажется прочным и создаст реальную возможность для переговоров.
Арарат Мирзоян и Сейед Аббас Арагчи также обсудили вопросы сотрудничества в многосторонних форматах.
Во время разговора особое внимание было уделено вопросам взаимодействия двух соседних и дружественных стран в условиях кризиса.
В ночь на 13 июня Израиль начал военную операцию против Ирана, обвинив его в разработке секретной военной ядерной программы, которая, по заявлению Тель-Авива, приблизилась к «точке невозврата». Целями ударов стали ядерные объекты, высокопоставленные генералы, известные ядерные физики, авиабазы, системы ПВО и ракеты «земля–земля». В ответ Иран опроверг наличие военных компонентов в своей ядерной программе и нанес ответные удары ракетами и дронами. В ночь на 22 июня США нанесли удары по ядерным объектам Ирана. Позднее Тегеран заявил, что все компоненты были эвакуированы. В настоящее время между Ираном и Израилем действует перемирие.