Հուլիսի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները։ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ հաստատված զինադադարը տևական կլինի և բանակցությունների իրական հնարավորություն կտա:
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին քննարկել են բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հեռախոսազանգի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ճգնաժամային իրավիճակներում երկու հարևան ու բարեկամ երկրների միջև համագործակցության հարցերի։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը սկսել է Իրանի դեմ ռազմական գործողություն՝ մեղադրելով վերջինիս գաղտնի ռազմական միջուկային ծրագրի իրականացման մեջ, որը, ըստ Թել Ավիվի, մոտեցել է «անդառնալիության կետին»։ Հարվածների թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, բարձրաստիճան գեներալները, հայտնի միջուկային ֆիզիկոսները, ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերն ու «երկիր-երկիր» հրթիռները։ Իրանն, իր հերթին, հերքել է իր միջուկային ծրագրում ռազմական բաղադրիչների առկայությունը և պատասխանել է հրթիռային հարվածներով ու հարվածային անօդաչուների կիրառմամբ։ ։ Հունիսի լույս 22–ի գիշերը ԱՄՆ–ն հարվածներ է հասցրել Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Իրանն ավելի ուշ հայտարարել է, որ տարհանել էր բոլոր բաղադրիչները։ Այժմ Իրանի և Իսրայելի միջև հրադադար է։

The two ministers discussed the latest regional developments. Mirzoyan expressed hope that the established ceasefire will be lasting and will provide a real opportunity for dialogue.
Mirzoyan and Araghchi also discussed issues related to cooperation within multilateral frameworks.
The conversation also touched upon cooperation between the two neighboring and friendly countries during times of crisis.
On the night of June 13, Israel launched military action against Iran, accusing it of advancing a secret military nuclear program, which, according to Tel Aviv, had reached a “point of no return.” Targets included nuclear facilities, senior generals, prominent nuclear physicists, airbases, air defense systems, and surface-to-surface missiles. Iran denied the presence of military components in its nuclear program and responded with missile strikes and attack drones. On the night of June 22, the U.S. struck Iranian nuclear sites. Iran later announced that it had evacuated all components. A ceasefire between Iran and Israel is now in place.