ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանը ներկայացնող «իշխանական պատգամավորները չաջակցեցին իր առաջարկությանը՝ վերջնական բանաձևում պահանջ ձևակերպելու Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքական ղեկավարության դատավարությունները մշտադիտարկող միջազգային առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ՝ մինչև նրանց անվերապահ ազատ արձակումը, ինչպես նաև պահանջ Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ»։
«Ավելին՝ նրանք ոչ միայն չմիացան իմ առաջարկությանը, այլև պարզվեց, որ Ադրբեջանի պատվիրակության հետ փոխադարձ համաձայնության են եկել»,–գրել է նա։
Գալստյանը նաև ներկայացրել է իր ելույթը։
«Հարգելի գործընկերներ, իմ փոփոխության առաջարկը 52-րդ պարբերությունում վերաբերում է հայ ռազմագերիների դատավարություններին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանությանը։
Տարբեր հավաստի զեկույցներ փաստում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարները և հայ ռազմագերիները շարունակում են մնալ ադրբեջանական կալանքի տակ՝ խիստ մտահոգիչ պայմաններում։ Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների, զրկված են տարրական իրավական պաշտպանությունից, այդ թվում՝ միջազգային փաստաբանների աջակցությունից։ Կարմիր խաչի այցերն անգամ արգելված են։ Ապացուցված փաստ է, որ Ադրբեջանը անտեսում է մարդու իրավունքների հիմնարար ստանդարտները։
Կոչ եմ անում իմ գործընկերներին հանդես գալ հայ ռազմագերիների և կալանավորված անձանց նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի երաշխավորման օգտին։ Սա ենթադրում է միջազգային դիտորդների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների մուտքն ու մշտական վերահսկողությունը՝ մինչև նրանց անվերապահ ազատ արձակումը։
Բացի այդ, կոչ եմ անում նախաձեռնել փաստահավաք առաքելություն՝ տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու համար, որն այսօր շարունակական կերպով ենթարկվում է ոչնչացման՝ Ադրբեջանի պետական մակարդակով իրականացվող հայկական հետքերի ջնջման քաղաքականության արդյունքում։
Հարգելի գործընկերներ,
Ես բարձրացնում եմ այն հազարավոր մարդկանց ձայնը, ովքեր սպասում են արդար որոշման այս վեհաժողովից։
Իմ առաջարկները որևէ կերպ չեն խաթարում խաղաղության գործընթացը և միայն հնարավորություն կտան Ադրբեջանին ցուցադրել իր քաղաքական կամքը՝ դրականորեն ազդելու խաղաղ կարգավորման վրա։ Ձեր ձայնը կարևոր նշանակություն ունի հաշտության հաստատման գործում»,–ասել է Գալստյանն իր ելույթում։

Opposition MP Lilit Galstyan announced via Facebook that ruling party representatives in the Armenian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA) did not support her proposal to include in the final resolution a call for deploying an international observation mission to monitor the trials of Armenian prisoners of war and political leaders held in Baku, until their unconditional release. The proposal also addressed safeguarding the cultural heritage of Nagorno-Karabakh.
“Moreover, not only did they reject my proposal, it turned out that they had reached a mutual agreement with the Azerbaijani delegation,” Galstyan wrote.
She also shared her speech at the assembly:
“Dear colleagues, my proposed amendment to paragraph 52 concerns the trials of Armenian POWs, and the protection of the cultural and religious heritage of Nagorno-Karabakh.
Various credible reports confirm that former leaders of Nagorno-Karabakh and Armenian prisoners of war remain in Azerbaijani custody under highly concerning conditions. They are subjected to torture and denied basic legal safeguards, including access to international legal counsel. Even Red Cross visits are banned. It is a well-documented fact that Azerbaijan is disregarding fundamental human rights standards.
I call on my colleagues to support ensuring humane treatment for Armenian POWs and detainees. This requires access for international observers, including representatives from OSCE member states, and continuous monitoring until their unconditional release.
Furthermore, I urge the initiation of a fact-finding mission to protect the region’s cultural heritage, which continues to be systematically destroyed as part of Azerbaijan’s state-led campaign to erase Armenian traces.
Dear colleagues,
I speak for the thousands who await a just decision from this assembly.
My proposals in no way obstruct the peace process. On the contrary, they offer Azerbaijan an opportunity to demonstrate political will and positively impact the peaceful settlement. Your vote is crucial for building reconciliation,” Galstyan stated in her address.