ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանը ներկայացնող «իշխանական պատգամավորները չաջակցեցին իր առաջարկությանը՝ վերջնական բանաձևում պահանջ ձևակերպելու Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքական ղեկավարության դատավարությունները մշտադիտարկող միջազգային առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ՝ մինչև նրանց անվերապահ ազատ արձակումը, ինչպես նաև պահանջ Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ»։
«Ավելին՝ նրանք ոչ միայն չմիացան իմ առաջարկությանը, այլև պարզվեց, որ Ադրբեջանի պատվիրակության հետ փոխադարձ համաձայնության են եկել»,–գրել է նա։
Գալստյանը նաև ներկայացրել է իր ելույթը։
«Հարգելի գործընկերներ, իմ փոփոխության առաջարկը 52-րդ պարբերությունում վերաբերում է հայ ռազմագերիների դատավարություններին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանությանը։
Տարբեր հավաստի զեկույցներ փաստում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարները և հայ ռազմագերիները շարունակում են մնալ ադրբեջանական կալանքի տակ՝ խիստ մտահոգիչ պայմաններում։ Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների, զրկված են տարրական իրավական պաշտպանությունից, այդ թվում՝ միջազգային փաստաբանների աջակցությունից։ Կարմիր խաչի այցերն անգամ արգելված են։ Ապացուցված փաստ է, որ Ադրբեջանը անտեսում է մարդու իրավունքների հիմնարար ստանդարտները։
Կոչ եմ անում իմ գործընկերներին հանդես գալ հայ ռազմագերիների և կալանավորված անձանց նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի երաշխավորման օգտին։ Սա ենթադրում է միջազգային դիտորդների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների մուտքն ու մշտական վերահսկողությունը՝ մինչև նրանց անվերապահ ազատ արձակումը։
Բացի այդ, կոչ եմ անում նախաձեռնել փաստահավաք առաքելություն՝ տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու համար, որն այսօր շարունակական կերպով ենթարկվում է ոչնչացման՝ Ադրբեջանի պետական մակարդակով իրականացվող հայկական հետքերի ջնջման քաղաքականության արդյունքում։
Հարգելի գործընկերներ,
Ես բարձրացնում եմ այն հազարավոր մարդկանց ձայնը, ովքեր սպասում են արդար որոշման այս վեհաժողովից։
Իմ առաջարկները որևէ կերպ չեն խաթարում խաղաղության գործընթացը և միայն հնարավորություն կտան Ադրբեջանին ցուցադրել իր քաղաքական կամքը՝ դրականորեն ազդելու խաղաղ կարգավորման վրա։ Ձեր ձայնը կարևոր նշանակություն ունի հաշտության հաստատման գործում»,–ասել է Գալստյանն իր ելույթում։

2 Июль 2025 - 08:20 AMT
Оппозиционный депутат парламента Армении Лилит Галстян сообщила на своей странице в Facebook, что представители правящей фракции в делегации Армении в Парламентской ассамблее ОБСЕ не поддержали ее предложение включить в окончательную резолюцию требование о направлении международной наблюдательной миссии для мониторинга судебных процессов над армянскими военнопленными и политическими лидерами, находящимися в Баку, до их безоговорочного освобождения. Также в документе предполагалась защита культурного наследия Нагорного Карабаха.
«Более того, выяснилось, что они не только не поддержали мое предложение, но и достигли взаимного согласия с делегацией Азербайджана», — написала она.
Галстян также представила свою речь:
«Уважаемые коллеги, мое предложение по поправке к пункту 52 касается судебных процессов над армянскими военнопленными, а также сохранения культурного и религиозного наследия Нагорного Карабаха.
Различные авторитетные отчеты подтверждают, что бывшие лидеры Нагорного Карабаха и армянские военнопленные продолжают находиться в заключении в Азербайджане в крайне тревожных условиях. Они подвергаются пыткам, лишены элементарной правовой защиты, включая доступ к международным адвокатам. Посещения Красного Креста запрещены. Это задокументированный факт — Азербайджан игнорирует базовые стандарты в области прав человека.
Призываю коллег поддержать обеспечение гуманного отношения к армянским военнопленным и заключенным. Это требует допуска международных наблюдателей, включая представителей стран-членов ОБСЕ, и постоянного контроля до их полного освобождения.
Кроме того, призываю инициировать миссию по сбору фактов для защиты культурного наследия региона, которое продолжает систематически уничтожаться в рамках проводимой на государственном уровне политики Азербайджана по стиранию армянских следов.
Уважаемые коллеги,
Я передаю голос тысяч людей, ожидающих справедливого решения от этой ассамблеи.
Мои предложения никоим образом не мешают мирному процессу. Напротив, они дают Азербайджану возможность проявить политическую волю и позитивно повлиять на урегулирование. Ваш голос имеет важное значение для установления мира», — отметила Галстян в своем выступлении.