ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին առնչվող նոր քրեական գործը, որը քննվել է հակակոռուպցիոն կոմիտեում, մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել է դատարան։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի իրականացրած քրեական վարույթի նախաքննության արդյունքում պարզվել է, որ Ս. Ս.-ն՝ 2000-ից մինչև 2018 թվականները, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, վարչապետի, այնուհետև նախագահի և կրկին վարչապետի պաշտոնները, օրենքով արգելված պայմաններում իր վստահված անձանց միջոցով նախաձեռնել և մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների ստեղծմանն ու առևտրային կառավարման գործընթացին՝ ծառայելով իր պաշտոնեական դիրքով։
Ըստ քննության, նա նպաստել է, որպեսզի Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքում օտարերկրյա ներդրումներով նախատեսված բիտումի գործարանի հիմնադրմանը ներգրավվեն իրեն մոտ կանգնած Մ. Բ.-ն և վերջինիս ընկերությունները։
Նախապես պլանավորված գործողության իրագործման նպատակով Ս. Ս.-ի վստահված անձ՝ Մ. Բ.-ի մասնակցությամբ գործող ընկերությունը 2006 թ. փետրվարի 20-ին ռուսական երկու ընկերությունների հետ, որոնք գրանցված են Կիպրոսում, հիմնադրել են նոր ընկերություն։ Ս. Ս.-ն՝ այդ հիմնադրմանը մասնակցելով Մ. Բ.-ի միջոցով, հանձնարարել է ընկերության 50 տոկոսը գրանցել Մ. Բ.-ին պատկանող ընկերության անունով, իսկ մնացած 50 տոկոսը՝ վերոնշյալ ռուսական կազմակերպությունների անունով։
Այնուհետև Ս. Ս.-ն պահանջել է Մ. Բ.-ից, որ իր կազմակերպության բաժնեմասի 22,5 տոկոսը՝ որպես կաշառք, փոխանցվի այն ընկերությանը, որը հիմնադրվել է իր եղբորորդու և ՀՀ երկրորդ նախագահի որդու կողմից։ Ըստ նախաքննության՝ Մ. Բ.-ն 2008 թ. մարտի 14-ին կատարել է այդ պահանջը՝ իր ընկերության բաժնեմասը ձևական գործարքով փոխանցելով նշված անձանց ընկերությանը և ներդրում կատարելով նորաստեղծ ընկերությունում։
2013 թվականին, երբ այդ ընկերության գործունեությունը ձախողվել է, օտարերկրյա ներդրողները որոշել են վաճառել իրենց բաժնեմասերը։ Այդ գործընթացի փաստացի վերահսկողը եղել է Ս. Ս.-ն, ով հանձնարարել է Մ. Բ.-ին դիմել ՀՀ-ում գործող իրեն մոտ կանգնած բանկային կառույցին՝ 14 միլիոն դոլար վարկ ստանալու համար՝ ռուսական ներդրողների ներդրումներն իրենց վերադարձնելու նպատակով, ինչը Մ. Բ.-ն իրականացրել է։
Դրանից հետո Ս. Ս.-ն Մ. Բ.-ի հետ միասին նպատակ է դրել վաճառել վերջինիս կազմակերպությունների՝ այդ թվում նորաստեղծ ընկերության ակտիվները։ Միաժամանակ, նա որոշել է, որ այս գործընթացը պետք է օգտակար լինի իր դստեր ամուսնուն և նրա հետ փոխկապակցված ընկերություններին։ Արդյունքում Մ. Բ.-ն ստեղծել է նոր ընկերություն, որին փոխանցվել են ակտիվները՝ այդ թվում Երևանում և մարզերում գտնվող 23 բենզալցակայանները, նավթամթերքի պահեստը և բիտումի գործարանը Սուրենավանում։
2015 թ. օգոստոսի 22-ին Ս. Ս.-ի դստեր ամուսնու հետ փոխկապակցված կազմակերպությունը 40 միլիոն դոլարով ձեռք է բերել Մ. Բ.-ի նորաստեղծ ընկերության ամբողջ բաժնեմասը՝ փաստացի ստանալով բենզին ներկրելու մենաշնորհային դիրք։
Այնուհետև Ս. Ս.-ն կրկին դիմել է Մ. Բ.-ին՝ պահանջելով, որ որպես կաշառք նախկինում փոխանցված բաժնեմասի դիմաց ՀՀ երկրորդ նախագահի որդուն վճարվի 6 միլիոն դոլար՝ խիստ մեծ չափի գումար։ Մ. Բ.-ն համաձայնվել է այս պահանջին և ձևական փոխառության պայմանագրով այդ գումարը փոխանցել է նշված անձի ընկերությանը։
Նախաքննության արդյունքում Ս. Ս.-ի նկատմամբ ներկայացվել է մեղադրանք՝ խիստ մեծ չափերի կաշառք ստանալու, ինչպես նաև օրենքով արգելված ձեռնարկատիրական գործունեությանը ապօրինի մասնակցելու համար։ Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։

A new criminal case involving Armenia’s third President Serzh Sargsyan, investigated by the Anti-Corruption Committee, has been forwarded to court with a formal indictment.
The investigation revealed that from 2000 to 2018, during his terms as defense minister, prime minister, president, and again prime minister, Sargsyan allegedly engaged in commercial activities through trusted associates, violating legal restrictions tied to his public office.
According to investigators, Sargsyan facilitated the involvement of M.B., a close associate, and M.B.’s companies in the founding of a bitumen plant in Surenavan, Ararat Province, which was promoted as a foreign investment project.
To implement this plan, on February 20, 2006, a company involving M.B. partnered with two Russian firms registered in Cyprus to establish a new joint venture. Through M.B., Sargsyan allegedly instructed that 50% of the company be registered in M.B.’s firm’s name, and the remaining 50% with the Russian firms.
Later, Sargsyan demanded that 22.5% of M.B.’s stake be transferred—under the guise of a bribe—to a company established by his nephew and the son of Armenia’s second president. Investigators claim M.B. fulfilled this demand on March 14, 2008, through a sham transaction and capital injection into the new entity.
In 2013, after the joint venture failed, foreign investors sought to sell their shares. Sargsyan allegedly oversaw the process and instructed M.B. to request a $14 million loan from a bank connected to him to reimburse the Russian investors, which M.B. did.
Sargsyan then worked with M.B. to sell the assets of his firms, including the new company. He ensured this sale benefited his son-in-law and related entities. As a result, M.B. established a new company which acquired various assets, including 23 gas stations, an oil depot, and the bitumen plant.
On August 22, 2015, a company tied to Sargsyan’s son-in-law purchased 100% of M.B.’s company for $40 million, effectively gaining monopoly control over fuel imports.
Sargsyan later demanded that M.B. pay $6 million to the second president’s son as an additional bribe for the earlier share transfer. M.B. complied, transferring the amount under a fictitious loan agreement.
Sargsyan now faces charges of receiving large-scale bribes and unlawfully participating in prohibited entrepreneurial activity. The investigation has concluded, and the case has been sent to Armenia’s Anti-Corruption Court.