ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը քաղաքացիներին հորդորել է ճամփորդությունից առաջ առաջին հերթին ուշադրություն դարձնել իրենց ճանապարհորդական փաստաթղթերին։
«Հորդորում ենք ծանոթանալ այն երկրի սահմանահատման կարգավորումներին, ուր պատրաստվում եք մեկնել։
Մասնավորապես, ճշտե՛ք անձնագրի վավերականության ժամկետին առաջադրվող պահանջը։ Այն տարբեր է՝ կախված ուղղությունից, երբեմն՝ քաղաքացիությունից։
Բազմաթիվ հայտնի զբոսաշրջային ուղղություններով գործում է անձնագրի վավերականության 6-ամսյա կանոնը․ անձնագիրը պետք է վավեր լինի ևս վեց ամիս՝ հաշված ճամփորդության վերադարձի ամսաթվից։ Նման պահանջ ունեն, օրինակ Եգիպտոսը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Չինաստանը, Հնդկաստանը և մի շարք այլ երկրներ։
Այսինքն, եթե օրինակ, Դուք մեկնելու եք հանգստանալու օգոստոսի 21-31-ը, ապա Ձեր անձնագրի վավերականության ժամկետը պետք է լրանա ավելի ուշ, քան 2026 թ–ի փետրվարի 28–ը։
Կան երկրներ, որոնք պահանջում են անձնագրի ժամկետի եռամսյա վավերականություն՝ հաշվված ճամփորդության վերադարձի օրվանից, ինչպես՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան և այլն։
Այս կարգավորումները ևս կարող են ժամանակ առ ժամանակ փոփոխության ենթարկվել, հետևաբար անհրաժեշտ է մշտապես ճշտել թարմացված և գործող կարգավորումը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ անձնագրի վավերականության հետ կապված խնդիրը օդանավակայանում հայտնաբերելիս, այն լուծել հնարավոր չէ, քանի որ անձնագրի թողարկման մեկօրյա ծառայությունը մատուցվում է դիմումին հաջոդող աշխատանքային օրը։
«Նման իրավիճակներում Դուք ստիպված կլինեք չեղարկել կամ հետաձգել ճամփորդությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Служба миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении призывает граждан перед поездкой за границу в первую очередь обратить внимание на свои проездные документы.
«Рекомендуем ознакомиться с правилами пересечения границы той страны, куда вы планируете поехать.
В частности, необходимо уточнить требования к сроку действия паспорта. Эти требования различаются в зависимости от направления, а иногда и от гражданства.
Во многих популярных туристических странах действует правило шести месяцев: паспорт должен быть действителен не менее чем шесть месяцев после даты возвращения из поездки. Такого требования придерживаются, например, Египет, Объединённые Арабские Эмираты, Китай, Индия и ряд других стран.
То есть, если вы планируете отдых с 21 по 31 августа, ваш паспорт должен быть действителен не менее чем до 28 февраля 2026 года.
Некоторые страны, такие как Франция, Германия и Италия, требуют, чтобы паспорт был действителен не менее трёх месяцев после возвращения.
Эти требования также могут меняться со временем, поэтому необходимо всегда проверять актуальную информацию», — говорится в сообщении.
Также отмечается, что если проблема с паспортом обнаружится уже в аэропорту, её невозможно будет решить на месте, поскольку услуга экстренной выдачи паспорта оказывается только на следующий рабочий день после подачи заявления.
«В подобных ситуациях вы будете вынуждены отменить или перенести поездку», — отмечается в сообщении.