Ազգային ժողովում ՀԷՑ-ի պետականացման վերաբերյալ նախագծի քննարկման ժամանակ անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի ելույթից հետո իրավիճակը կտրուկ լարվել է։
Նա իր խոսքում պնդել է, թե նախաձեռնությունը իրականում ուղղված է հակառուսական տրամադրություններ բորբոքելուն։ Աղազարյանը ռուսական կողմին կոչ է արել, իր բնորոշմամբ, «չտրվել Հայաստանի սադրանքներին»։ ԱԺ ՔՊ խմբակցությունից սկսել են բղավել՝ «ամոթ, ամոթ», գրում է Radar Armenia-ն։
Այդ ընթացքում նրան հանդիմանել է նաև Տիգրան Պարսիլյանը։ ՍակայնՀովիկ Աղազարյանը տեղից շիշ է նետել ՔՊ խմբակցությամբ ուղղությամ, ապա հաշիվներ մաքրելու համար դուրս հրավիրել Պարսիլյանին։ Սակայն պատգամավորները միջամտել են՝ թույլ չտալով, որ բանը ծեծկռտուքի հասնի։
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը Աղազարյանին դուրս է հրավիրել՝ նշելով, որ որպես սանկցիա արգելում է նրան այսօր մասնակցել նիստին:
«Իրականում ի՞նչ է տեղի ունենում. այս քայլերով փորձ է արվում հակառուսական տրամադրությունները խորացնել, որպեսզի վաղը, մյուս օրը մենք շրջվենք դեպի արևմուտք՝ Ռուսաստանի հետ խռովելով, իսկ արևմուտքը սկսվում է Թուրքիայից»,- ասել է Աղազարյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա այս հայտարարությունից հետո ՔՊ պատգամավոր Արման Եղոյանը սուր քննադատությամբ է հանդես եկել ընդդիմադիրների հասցեին։
«Կիրկորովով, Սոբչակով և Կրուտոյով չստացվեց, հիմա էլ Աղազարյանին են ուղղարկել էստեղ, որ Հայաստանի դեմ սուտ մատնություն տա։ Պաշտոնյան, ով ՀՀ Սահմանադրությամբ ներկայացնում է ամբողջ ժողովրդին, ՀՀ-ի դեմ սուտ մատնություն է տալիս՝ ասելով, որ Հայաստանը սադրում է և օտար պետությանը խնդրում է, որ չտրվի այդ սադրանքներին։ Սա պարզապես խայտառակություն է»,-հայտարարել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։

Во время обсуждения в Национальном собрании Армении законопроекта о национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) произошла резкая эскалация обстановки после выступления независимого депутата Овика Агазаряна.
Агазарян заявил, что инициатива направлена на разжигание антироссийских настроений, и призвал российскую сторону, как он выразился, «не поддаваться на провокации Армении». После этих слов депутаты от фракции «Гражданский договор» начали выкрикивать «Позор! Позор!», сообщает «Radar Armenia».
Затем депутату сделал замечание Тигран Парсилян, после чего Агазарян метнул бутылку в сторону представителей правящей фракции и предложил Парсиляну «разобраться» вне зала. Другие парламентарии вмешались и не допустили драки.
Вице-спикер парламента Акоп Аршакян удалил Агазаряна из зала и объявил, что ему запрещено участвовать в сегодняшнем заседании в качестве санкции.
«Что на самом деле происходит — это попытка углубить антироссийские настроения, чтобы завтра мы отвернулись от России и пошли к Западу. А Запад, как известно, начинается с Турции», — заявил Агазарян, передаёт «Panorama.am».
В ответ депутат от фракции «Гражданский договор» Арман Егоян выступил с резкой критикой в адрес оппозиции: «С Киркоровым, Собчак и Крутым не получилось, теперь направили Агазаряна, чтобы он лгал на Армению. Чиновник, который по Конституции представляет весь народ, оклеветал страну, заявив, что Армения провоцирует и призывает иностранное государство не поддаваться. Это просто позор», — сказал он, сообщает «Aysor.am».
Премьер-министр Никол Пашинян подтвердил, что план национализации ЭСА готов. Ранее он заявил, что в парламенте уже находится соответствующий законопроект, добавив: «Церковь, в данном случае для бывших владельцев ЭСА, — всего лишь дымовая завеса. Компания своей деятельностью практически вызвала энергетический кризис».