Հայաստանի ԱԳՆ–ն մեկնաբանել է «Քարնեգի» հիմնադրամի հրապարակումը, որտեղ նշվել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկներ է ներկայացրել Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը նշել է, որ «տարբեր գործընկերներ ՀՀ–ին ու Ադրբեջանին պարբերաբար առաջարկներ են ներկայացնում»։
«Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը ՀՀ համար եղել և մնում է կարևոր առաջնահերթություն: Ինչպես հայտնի է, ՀՀ-ն առաջարկել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության իր տեսլականը՝ «Խաղաղության խաչմերուկը», որն արդեն իսկ դրական արձագանքների է արժանացել մի շարք միջազգային գործընկերների կողմից: Ավելին՝ Հայաստանն առաջարկել է այդ նախաձեռնությանը համահունչ մի շարք լուծումներ, որոնք կարող են ընդունելի լինել բոլոր ներգրավված կողմերի համար:
Միաժամանակ, միջազգային տարբեր գործընկերներ ևս պարբերաբար իրենց գաղափարներն են ներկայացնում Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, այդ թվում` երկու երկրների միջև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ: Քննարկումները շարունակվում են շահագրգիռ բոլոր գործընկերների հետ՝ շահավետ և տարածաշրջանի խաչմերուկային ներուժն իրացնող արդյունքների հասնելու նպատակով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Քարնեգիի» հրապարակման մեջ ասվում էր, որ, ըստ 2 օտարերկրյա դիվանագետի, Թրամփի վարչակազմը հաղորդակցությունների ապաշրջափակման իր առաջարկն է արել ՀՀ–ին և Ադրբեջանին՝ այն է ապահովել համաձայնության կայունությունն ամերիկյան բիզնեսի անմիջական մասնակցության միջոցով, ինչպես, օրինակ, Ուկրաինայում հազվագյուտ մետաղների հանքավայրի դեպքում։

Armenia’s Foreign Ministry has responded to a report by the Carnegie Endowment, which stated that the administration of U.S. President Donald Trump had made proposals to both Armenia and Azerbaijan regarding the unblocking of infrastructure in the South Caucasus.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan noted that “various partners regularly present proposals to Armenia and Azerbaijan.”
“Unblocking transport infrastructure in the South Caucasus has been and remains a key priority for Armenia. As is well known, Armenia has proposed its own vision for regional connectivity—Crossroads of Peace—which has already received positive feedback from a number of international partners. Moreover, Armenia has submitted several solutions aligned with this initiative that could be acceptable to all involved parties.
At the same time, various international partners continue to present their ideas for normalizing Armenia-Azerbaijan relations, including suggestions on the unblocking of transport infrastructure between the two countries. Discussions with all interested partners are ongoing, aimed at achieving mutually beneficial outcomes and unlocking the region’s transit potential,” the statement reads.