Հայաստանի ԱԳՆ–ն մեկնաբանել է «Քարնեգի» հիմնադրամի հրապարակումը, որտեղ նշվել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկներ է ներկայացրել Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը նշել է, որ «տարբեր գործընկերներ ՀՀ–ին ու Ադրբեջանին պարբերաբար առաջարկներ են ներկայացնում»։
«Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը ՀՀ համար եղել և մնում է կարևոր առաջնահերթություն: Ինչպես հայտնի է, ՀՀ-ն առաջարկել է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության իր տեսլականը՝ «Խաղաղության խաչմերուկը», որն արդեն իսկ դրական արձագանքների է արժանացել մի շարք միջազգային գործընկերների կողմից: Ավելին՝ Հայաստանն առաջարկել է այդ նախաձեռնությանը համահունչ մի շարք լուծումներ, որոնք կարող են ընդունելի լինել բոլոր ներգրավված կողմերի համար:
Միաժամանակ, միջազգային տարբեր գործընկերներ ևս պարբերաբար իրենց գաղափարներն են ներկայացնում Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, այդ թվում` երկու երկրների միջև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ: Քննարկումները շարունակվում են շահագրգիռ բոլոր գործընկերների հետ՝ շահավետ և տարածաշրջանի խաչմերուկային ներուժն իրացնող արդյունքների հասնելու նպատակով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Քարնեգիի» հրապարակման մեջ ասվում էր, որ, ըստ 2 օտարերկրյա դիվանագետի, Թրամփի վարչակազմը հաղորդակցությունների ապաշրջափակման իր առաջարկն է արել ՀՀ–ին և Ադրբեջանին՝ այն է ապահովել համաձայնության կայունությունն ամերիկյան բիզնեսի անմիջական մասնակցության միջոցով, ինչպես, օրինակ, Ուկրաինայում հազվագյուտ մետաղների հանքավայրի դեպքում։

3 Июль 2025 - 08:46 AMT
Министерство иностранных дел Армении прокомментировало публикацию Фонда Карнеги, в которой говорится, что администрация бывшего президента США Дональда Трампа представила предложения Армении и Азербайджану по разблокировке инфраструктуры на Южном Кавказе.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила, что «разные партнеры регулярно представляют предложения Армении и Азербайджану».
«Разблокировка транспортной инфраструктуры в Южном Кавказе всегда была и остается важным приоритетом для Армении. Как известно, Армения выдвинула собственное видение региональной взаимосвязанности — инициативу “Перекрёсток мира”, которая уже получила положительные отклики от ряда международных партнеров. Более того, Армения предложила ряд решений, соответствующих данной инициативе, которые могут быть приемлемы для всех сторон.
Одновременно различные международные партнеры также регулярно представляют свои идеи по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе по разблокировке транспортной инфраструктуры между двумя странами. Обсуждения продолжаются со всеми заинтересованными партнерами с целью достижения взаимовыгодных результатов и реализации транзитного потенциала региона», — говорится в заявлении.