ՀԷՑ–ի պետականացման հարցի քննարկումն ԱԺ–ում անցել է լարված մթնոլորտում։ Մինչ իշխանության ներկայացուցիչները պնդել են, թե «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության պետականացումը պետական շահի ու անվտանգության հարց է, ընդդիմադիր պատգամավորները հայտարարել են, որ սա քաղաքական հաշվեհարդարի դրսևորում է, որն ապակայունացնող հետևանքներ կունենա Հայաստանի և դրա քաղաքացիների համար։
«Եթե Քըրք Քրքորյանն ու Շառլ Ազնավուրը ողջ լինեին և աջակցեին Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, հայտնվելու էին էս նույն կարգավիճակում»,- ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը՝ անդրադառնալով գործարար Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված քրեական գործին և ՀԷՑ-ի ազգայնացման նպատակով ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները սկսել են արձագանքել տեղից, ինչի արդյունքում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը միջամտել է՝ նախազգուշացնելով, որ ամեն մի միջամտության դեպքում Դանիելյանի խոսքի ժամանակը կերկարաձգվի։ Դրա շրջանակում նախազգուշացում է ստացել նաև պատգամավոր Տիգրան Պարսիլյանը, ում Սիմոնյանը նախազգուշացրել է հաջորդ միջամտության դեպքում հեռացնել դահլիճից։
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը նույնպես իր ելույթում շեշտել է, որ պետական վերահսկողության տակ անցած գույքի կառավարման ընթացքը պարզ տեսանելի է, և անգամ երկրի տարածքը կառավարել չեն կարողանում։
«Սա ապօրինի, հակասահմանադրական, միջազգային իրավունքի նորմերին հակասող, ֆինանսական, ներդրումային հսկայական ռիսկեր բերող նախագիծ է, որի հիմքում քաղաքական հետապնդում է և որտեղ կհայտնվեն բոլոր այն սուբյեկտները, որոնք էներգետիկ համակարգում են գործում՝ բոլոր սուբյեկտները թիրախային հարվածի տակ են գտնվելու, և սեփականության այս խլման գործընթացը հասնելու է բոլորին»,- հայտարարել է Մինասյանը։
Նա հավելել է, որ եթե կառավարությունը նման ճանապարհով է գնում, ապա տրամաբանական կլինի, որ ազգայնացվեն բոլոր օլիգարխների ունեցվածքները, ներառյալ՝ ԱԺ-ում ներկա անձանցը։ Մինասյանն առաջարկել է հատուկ անդրադառնալ «Ռոսիա մոլին», «Վիվառո»-ին և այլ կառույցներին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 18-ին՝ մինչ գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանավորումը, հայտարարել է, թե եկել է ժամանակը՝ ՀԷՑ-ը պետք է պետականացվի։ Նա նաև նախազգուշացրել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցի պետության հետ, ազատման կենթարկվեն։ Հունիսի 24-ին նա նշել է, որ պետականացման պլանը արդեն պատրաստ է։
Հուլիսի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը 65 կողմ, 30 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը, որը միտված է ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացի իրավական հիմքերի ձևավորմանը։

Parliamentarian Garnik Danielyan of the Armenia faction remarked that the nationalization of Armenia Electric Networks is politically driven, citing criminal charges against businessman Samvel Karapetyan—warning this move undermines national stability and threatens citizens’ interests.
He stated: “If Kirk Kirkoryan and Charles Aznavour were alive and supporting the Mother See of Holy Etchmiadzin, they would find themselves in the exact same position.”
Artsvik Minasyan, secretary of the Armenia faction, criticized the non-transparency of nationalized asset management and noted the government’s inability to even govern the country effectively. He labeled the initiative “illegal, unconstitutional, in violation of international legal norms, and posing massive financial and investment risks, rooted in political persecution.” According to him, “all entities in the energy system… are targeted, and this seizure process will reach everyone” .
Minasyan added that if this approach continues, it would be logical to nationalize all oligarchs’ assets, including those of MPs. He specifically called attention to Rossia Mall and Vivaro among the implicated entities .
Prime Minister Nikol Pashinyan announced on June 18, before Samvel Karapetyan’s arrest, that the time had come to nationalize the Electric Networks of Armenia. He also warned that any employees of the company who refuse to cooperate would be dismissed. On June 24, he confirmed that the nationalization plan was finalized.
On July 2, the National Assembly passed in the first reading—with 65 votes for, 30 against, and none abstaining—a legislative package amending the laws on the Public Services Regulatory Body and Energy, laying the legal groundwork for nationalizing the ENA