Ազգային ժողովն ամբողջությամբ և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծերի փաթեթը, որի նպատակն է ՀԷՑ-ի պետականացումը հնարավոր դարձնել։ Օրենսդրական այս փոփոխությունների նախաձեռնողը եղել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։
Խորհրդարանում օրինագիծը ներկայացրել է պետական-իրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
ԱԺ արտահերթ նիստում նա ընդգծել է, որ ներկայիս իրավակարգով պետական մարմինները կարող են արձագանքել միայն արդեն արձանագրված խախտումներին, քանի որ օրենքով նախատեսված լիազորությունները բավարար չեն խախտումները դրանց ի հայտ գալուց առաջ կանխելու համար։
Ըստ Վարդանյանի՝ օրենսդրական այս նախաձեռնությունը միտված է էներգետիկայի ոլորտում կանխարգելիչ պետական մեխանիզմների ներմուծմանը։
«Էներգետիկ համակարգի անվտանգությունն ու հուսալիությունը ազգային անվտանգության կարևոր բաղադրիչ են։ Պետք է ապահովել կանխարգելիչ միջամտության արդյունավետ լծակներ՝ հանրային շահերն ու սպառողների իրավունքները պաշտպանելու համար։ Նախագծով նախատեսվում է սահմանել, որ եթե լիցենզավորված կազմակերպության գործունեությունն ունի բարձր ռիսկայնություն, կառավարության լիազոր մարմինը կարող է հաղորդում ներկայացնել, հնարավոր դարձնել կանխարգելիչ միջոցների կիրառումը մինչ վարույթի հարուցումը, հստակեցնել այդ միջոցների տեսակները, կիրառման կարգը և իրավաչափության պայմանները»,- ասել է Վարդանյանը։
Հուլիսի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը 65 կողմ, 30 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով առաջին ընթերցմամբ էր ընդունել «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը, որը միտված է ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացի իրավական հիմքերի ձևավորմանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 18-ին՝ մինչ գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանավորումը, հայտարարել է, թե եկել է ժամանակը՝ ՀԷՑ-ը պետք է պետականացվի։ Նա նաև նախազգուշացրել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցի պետության հետ, ազատման կենթարկվեն։ Հունիսի 24-ին նա նշել է, որ պետականացման պլանը արդեն պատրաստ է։«/ի»

The National Assembly of Armenia has fully adopted, in the second and final reading, a legislative package amending the laws “On the Public Services Regulatory Commission” and “On Energy,” aimed at enabling the nationalization of the Electric Networks of Armenia (ENA). The initiative was spearheaded by the ruling Civil Contract faction.
The bill was presented in parliament by Vladimir Vardanyan, Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs, according to Factor.am .
During the special session, Vardanyan emphasized that under current legislation, state bodies can only respond after violations are recorded, as existing powers are insufficient for preemptive action.
Vardanyan explained that the new legislation seeks to introduce preventive mechanisms into the energy sector. “The security and reliability of the energy system are crucial components of national security. We must ensure effective tools for preventive intervention to protect public interests and consumer rights. The bill proposes that if a licensed company's operations present high risks, the authorized government body may submit a report enabling preemptive measures before formal proceedings begin, defining the types, procedures, and legality criteria for such measures,” Vardanyan said.
On July 2, the National Assembly passed the bill in the first reading with 65 votes in favor, 30 against, and none abstaining. The package aims to lay the legal groundwork for ENA’s nationalization.
On June 18, prior to the arrest of businessman Samvel Karapetyan, Prime Minister Nikol Pashinyan declared it was time to nationalize the ENA. He also warned that ENA employees refusing to cooperate with the state would face dismissal. On June 24, he stated that the nationalization plan was already finalized.