Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը ՀԷՑ–ի պետականացման մեջ որևէ խնդիր չի տեսնում։ Նա լրագրողների հետ ճեպազրույցում հիշեցրել է, որ քաղաքացիները դժգոհ են ՀԷՑ–ի աշխատանքից։ Դիտարկմանը, որ դժգոհ են նաև «Վեոլիա Ջուր» ընկերության աշխատանքից, նա չի բացառել, որ այս հարցով էլ կարող են քննարկումներ ծավալվել։
«Վեոլիա ջրի» հետ կապված այլ լուծումներ ևս կարող են քննարկվել, ես հիմա չեմ կարող այս մասին խոսել»,– ասել է Գալյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարի խոսքով՝ ՀԷՑ–ի աշխատանքներից դժգոհությունները եղել են ավելի վաղ, քան Սամվել Կարապետյանի հետ կապված իրադարձությունները։ Նա վստահեցրել է, որ խնդիրների լուծման հրահանգներն էլ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից եղել են ավելի վաղ։ Սրբուհի Գալյանը վստահ է՝ գործարար Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններն են հաջորդել ՀԷՑ–ի հետ կապված խնդիրների լուծման հանձնարարականին։
«Գուցե՞ այդ հայտարարությունները, որոնք արվել են համապատասխան անձանց կողմից, պայմանավորված են հենց այդ խնդիրների քննարկմամբ և հանձնարարականներով, որոնք տրվել են այդ խնդիրը լուծելու համար։ Ես գիտեմ և ասում եմ՝ այո»,– շարունակել է Գալյանը։
Իսկ որքանով է իրավաչափ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից սպառնալը քաղաքացիներին աշխատանքից հեռացնել, եթե մասնակցեն ի պաշտպանություն Սամվել Կարապետյանի ցույցերին։
«Որևէ մեկը չի կարող սպառնալ ազատ կամքի իրացման հետ կապված, եթե այդ կամքն իրապես ազատ է։ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ պարտադրաբար, ոչ թե կամավոր կերպով հավաքներին մասնակցելու դեպքում կարող է ունենալ որոշակի հետևանքներ»,– նշել է Գալյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր «զբաղված են քաղաքական խարդավանքներով, հուլիսին կազատվեն աշխատանքից»։ Նա հավելել է, որ ովքեր «ՀԷՑ աշխատակիցներին պարտադրում են հավաքների մասնակցել, նաև կդատվեն»։

Justice Minister Srbuhi Galyan stated she sees no problems with the nationalization of the Electric Networks of Armenia (ENA). Speaking to journalists, she recalled that citizens have long expressed dissatisfaction with ENA’s operations.
When asked about similar complaints regarding Veolia water company, she did not rule out the possibility of discussions on that matter as well.
“Other solutions related to Veolia Water may also be considered. I cannot comment further for now,” Galyan said, according to Sputnik Armenia.
According to the minister, public dissatisfaction with ENA predates the recent developments involving businessman Samvel Karapetyan. She emphasized that instructions to address these issues had come from Prime Minister Nikol Pashinyan earlier. Galyan believes that Karapetyan’s recent statements followed the government’s move to resolve problems with ENA.
“Perhaps those statements made by certain individuals were prompted by the discussions and directives issued to resolve those issues. I know and I say—yes,” Galyan added.
Addressing whether it is lawful for Prime Minister Nikol Pashinyan to threaten dismissal of citizens participating in protests supporting Karapetyan, Ghalyan said:
“No one can threaten the exercise of free will if that will is truly free. What Pashinyan says is that participation in rallies under coercion—not voluntarily—may have consequences.”
Prime Minister Nikol Pashinyan wrote on Facebook that ENA employees “involved in political scheming” will be dismissed in July. He added that those forcing employees to attend rallies will face prosecution.