Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը ՀԷՑ–ի պետականացման մեջ որևէ խնդիր չի տեսնում։ Նա լրագրողների հետ ճեպազրույցում հիշեցրել է, որ քաղաքացիները դժգոհ են ՀԷՑ–ի աշխատանքից։ Դիտարկմանը, որ դժգոհ են նաև «Վեոլիա Ջուր» ընկերության աշխատանքից, նա չի բացառել, որ այս հարցով էլ կարող են քննարկումներ ծավալվել։
«Վեոլիա ջրի» հետ կապված այլ լուծումներ ևս կարող են քննարկվել, ես հիմա չեմ կարող այս մասին խոսել»,– ասել է Գալյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարի խոսքով՝ ՀԷՑ–ի աշխատանքներից դժգոհությունները եղել են ավելի վաղ, քան Սամվել Կարապետյանի հետ կապված իրադարձությունները։ Նա վստահեցրել է, որ խնդիրների լուծման հրահանգներն էլ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից եղել են ավելի վաղ։ Սրբուհի Գալյանը վստահ է՝ գործարար Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններն են հաջորդել ՀԷՑ–ի հետ կապված խնդիրների լուծման հանձնարարականին։
«Գուցե՞ այդ հայտարարությունները, որոնք արվել են համապատասխան անձանց կողմից, պայմանավորված են հենց այդ խնդիրների քննարկմամբ և հանձնարարականներով, որոնք տրվել են այդ խնդիրը լուծելու համար։ Ես գիտեմ և ասում եմ՝ այո»,– շարունակել է Գալյանը։
Իսկ որքանով է իրավաչափ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից սպառնալը քաղաքացիներին աշխատանքից հեռացնել, եթե մասնակցեն ի պաշտպանություն Սամվել Կարապետյանի ցույցերին։
«Որևէ մեկը չի կարող սպառնալ ազատ կամքի իրացման հետ կապված, եթե այդ կամքն իրապես ազատ է։ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ պարտադրաբար, ոչ թե կամավոր կերպով հավաքներին մասնակցելու դեպքում կարող է ունենալ որոշակի հետևանքներ»,– նշել է Գալյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր «զբաղված են քաղաքական խարդավանքներով, հուլիսին կազատվեն աշխատանքից»։ Նա հավելել է, որ ովքեր «ՀԷՑ աշխատակիցներին պարտադրում են հավաքների մասնակցել, նաև կդատվեն»։

3 Июль 2025 - 15:13 AMT
Министр юстиции Србуи Галян заявила, что не видит никаких проблем в процессе национализации Электрических сетей Армении (ЭСА). В беседе с журналистами она напомнила, что граждане давно выражают недовольство работой ЭСА. Отвечая на замечание о том, что есть жалобы и на работу компании «Веолия Джур», она не исключила, что этот вопрос также может стать предметом обсуждений.
«Могут быть рассмотрены и другие варианты по “Веолия Джур”, но сейчас я не могу об этом говорить», — сказала Галян, пишет «Спутник Армения».
По словам министра, жалобы на работу ЭСА возникли задолго до событий, связанных с предпринимателем Самвелом Карапетяном. Она подчеркнула, что распоряжения о решении этих проблем были даны премьер-министром Николом Пашиняном ранее. Галян уверена, что заявления Карапетяна последовали уже после данных поручений.
«Возможно, те заявления, сделанные соответствующими лицами, обусловлены обсуждениями и поручениями, выданными для решения этих проблем. Я знаю и утверждаю — да», — добавила Галян.
На вопрос о правомерности угроз со стороны премьер-министра Никола Пашиняна уволить граждан, участвующих в акциях в поддержку Карапетяна, Галян отметила:
«Никто не имеет права угрожать за выражение свободной воли, если эта воля действительно свободна. Никол Пашинян говорит о случаях, когда участие в митингах происходит под давлением, а не по собственной инициативе, и в таком случае это может повлечь последствия», — отметила Галян.
Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что сотрудники ЭСА, «занятые политическими интригами, в июле будут уволены». Он добавил, что те, кто заставляет сотрудников участвовать в митингах, также будут привлечены к ответственности.