Աշխարհում, այդ թվում` Հայաստանում, ժամանակ առ ժամանակ դիտվում է էնտերովիրուսային վարակներով պայմանավորված հիվանդությունների աստիճանաբար ակտիվացում: Էնտերովիրուսային վարակները փոխանցվում են ջրային, սննդային, կենցաղ-կոնտակտային եղանակով, օդակաթիլային և փոշու միջոցով:
Վարակը կարող է փոխանցվել հիվանդ մարդու կամ նրա կողմից օգտագործված իրերի, առարկաների կամ մակերեսների հետ սերտ շփման հետևանքով, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Այս վիրուսները կայուն են արտաքին միջավայրում, մինչև 2 ամիս պահպանվում են մակերեսային ջրամբարների ջրերում և խոնավ հողում: Այս վիրուսներով պայմանավորված հիվանդությունները տարիքային և սեզոնային որևէ օրինաչափություն չունեն. հիվանդանում են բոլորը տարվա բոլոր եղանակներին:
Էնտերովիրուսների ընտանիքին են պատկանում կոքսակի վիրուսները: Կոքսակի վիրուսները բաժանվում են երկու մեծ խմբի՝ Ա (24 շճատիպ) և Բ (6 շճատիպ): Կոքսակի վիրուսներն առաջացնում են մի խումբ հիվանդություններ, որոնք բնութագրվում են տենդով և բազմաձև կլինիկական ախտանշաններով` պայմանավորված տարբեր օրգան-համակարգերի ախատահարումով:
Հիվանդության գաղտնի շրջանը 1-10 օր է, բնորոշ ախտանշաններն են՝ թուլությունը, ուժեղ գլխացավը, լորձաթաղանթների բորբոքումը, ջերմության ալիքաձև բարձրացումը, որովայնում ցավերը, սրտխառնոցը, փսխումը:
Էնտերովիրուսային վարակները կարող են արտահայտվել նաև մրսածության ախտանշաններով:
Ա խմբի կոքսակի վիրուսներն ախտահարում են մաշկը և լորձաթաղանթները՝ հարուցելով «ձեռք-ոտք-բերան» հիվանդություն, կարող են առաջացնել նաև ասեպտիկ կամ շճային մենինգիտ:
Բ խմբի կոքսակի վիրուսները ախտահարում են սիրտը, թոքամիզը, լյարդը և ենթաստամոքսային գեղձը:
Էնտերովիրուսային վարակներից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է`
պահպանել անձնական հիգիենայի կանոնները (հաճախակի օճառով լվանալ ձեռքերն ուտելուց առաջ, սանհանգույցից, տրանսպորտից օգտվելուց հետո, հազի և փռշտալու հիգիենան), հատկապես` նորածինների խնամքի պարագայում, խուսափել էնտերովիրուսային վարակներով հիվանդների հետ սերտ շփումից, բնակարանը հաճախակի օդափոխել և խոնավ մաքրել, չխմել կասկածելի ջուր կամ խմել միայն եռացրած-սառեցրած ջուր, խուսափել երեխաներին ծորակի ջուր տալուց, մրգերը և բանջարեղենը մանրակրկիտ լվանալ հոսող ջրով, կասկածելի ջրի դեպքում՝ եռացրած-սառեցրած ջրով, լողալ միայն թույլատրված լողավազաններում, որտեղ իրականացվում են ախտահանման և ջրի որակի հսկողության աշխատանքներ, պաշտպանել սնունդը ճանճերից և այլ միջատներից։

Во всем мире, включая Армению, периодически наблюдается рост заболеваний, вызванных энтеровирусными инфекциями. Как сообщает Министерство здравоохранения, такие вирусы передаются водным, пищевым, контактно-бытовым, воздушно-капельным и пылевым путями.
Заражение возможно при тесном контакте с больным человеком или с предметами и поверхностями, к которым он прикасался. Вирусы устойчивы во внешней среде: в воде открытых водоемов и влажной почве они сохраняются до двух месяцев.
Энтеровирусные инфекции не имеют возрастной и сезонной закономерности — болеют люди всех возрастов в любое время года.
Семейство энтеровирусов включает вирусы коксаки, которые делятся на две основные группы: А (24 серотипа) и В (6 серотипов). Эти вирусы вызывают ряд заболеваний, сопровождающихся лихорадкой и различными клиническими симптомами, в зависимости от пораженных органов и систем.
Инкубационный период длится от 1 до 10 дней. Характерные симптомы включают слабость, сильную головную боль, воспаление слизистых оболочек, волнообразное повышение температуры, боли в животе, тошноту и рвоту. Иногда заболевание проявляется как обычная простуда.
Коксакские вирусы группы А поражают кожу и слизистые оболочки, вызывая «болезнь рук, ног и рта», а также могут провоцировать асептический или серозный менингит.
Вирусы группы В поражают сердце, плевру, печень и поджелудочную железу.
Для профилактики энтеровирусной инфекции Министерство рекомендует:
- Соблюдать правила личной гигиены (часто мыть руки с мылом перед едой, после туалета, поездок в транспорте, соблюдать правила гигиены при кашле и чихании), особенно при уходе за младенцами.
- Избегать тесного контакта с больными энтеровирусной инфекцией.
- Регулярно проветривать помещения и проводить влажную уборку.
- Не пить сомнительную воду, использовать только кипяченую и охлажденную; не давать детям воду из-под крана.
- Тщательно мыть фрукты и овощи проточной водой или кипяченой при сомнительном качестве воды.
- Купаться только в официально разрешенных бассейнах с регулярным контролем качества воды и дезинфекцией.