ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը «Հարցեր կան» հաղորդման շրջանակում ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր գործողություններով նպաստում է ընդդիմադիր ուժերի միաբանմանը և հավելել, որ շուտով կտեսնենք հավաքական լիդերությամբ միավոր:
Նա վստահեցրել է, որ քաղաքական գիտակցության մեջ արմատավորվել է մոլորեցնող պատկերացում, ըստ որի ամեն ինչ կախված է մեկ խարիզմատիկ առաջնորդից. այդ մոտեցման փոխարեն առաջ է քաշվում նոր կառուցվածք՝ հիմնված հավաքական առաջնորդության վրա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ եթե ընտրենք անպայման ինչ-որ մի լիդերի շուրջը համախմբվելու գաղափարը, ապա դա ձախողելու ամենակարճ ճանապարհն է դառնալու։
«Շարժումը պետք է ղեկավարի կոլեկտիվ առաջնորդը, իսկ թե հետագայում ով կստանձնի, օրինակ, վարչապետի դերը, ցույց կտա կյանքը, պայքարը։ Այս ձեռնարկումը նշանակելու է նոր իրավիճակ, երբ, օրինակ, տասնմեկ մարդ, վայելելով հանրության վստահությունը, կղեկավարի շարժումը։
Ամեն օր այդ մարդիկ կկայացնեն ստրատեգիական որոշումներ, պետք է կազմակերպեն բազմահազարանոց հանրահավաքներ, բանակցեն։ Այդ ընթացքում բնականորեն առաջ կգան լիդերներ։ Շարժման հավաքական առաջնորդության կազմի հարցում մենք արդեն բանակցություններ ենք վարում, բոլորս միասին մեր առջև վերջնաժամկետներ ենք դրել»,–ասել է նա։
Զուրաբյանն ընդգծել է, որ նոր կառույցը գործելու է սահմանադրական քաղաքական պայքարի շրջանակում և նպատակ է ունենալու իր վրա վերցնել երկրի կառավարման պատասխանատվությունը՝ որպես ամբողջական համակարգ։
«Սահմանադրությամբ երաշխավորված քաղաքական պայքարի բոլոր ձևորը կիրառվելու են, երկրի կառավարումը ստանձնելու է լիովին կայացած համակարգ, մարդիկ պետք է տեսնեն ձևավորված այլընտրանքը»,–ասել է նա։

Levon Zurabyan, Vice President of the Armenian National Congress (ANC), stated during a TV program that Prime Minister Nikol Pashinyan’s actions are facilitating opposition unity. He added that a new entity with collective leadership will appear soon.
Zurabyan emphasized that there is a misleading belief in politics that everything depends on a single charismatic leader. Instead, he advocated for a structure built on shared leadership, according to Aysor.am .
He warned that insisting on uniting around one leader is the shortest path to failure.
“The movement must be led by a collective leadership. Who takes on roles such as prime minister will be determined by time and the course of the struggle. The initiative signals a new phase, where, for example, eleven trusted figures will lead the movement,” he said.
These individuals will make strategic decisions daily, organize mass rallies, and engage in negotiations. Over time, natural leaders will emerge. He confirmed that discussions are already underway regarding the composition of this collective leadership, and deadlines have been set among the involved parties.
Zurabyan stressed that the new structure will operate strictly within constitutional political struggle and aims to assume full responsibility for governing the country as a comprehensive system.
“All constitutionally guaranteed forms of political struggle will be used. The governance will be taken over by a fully developed system, and people must see a clear alternative,” he stated.