Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի դեսպան Էնդրյու Թըրներին՝ շնորհավորելով նրան ազգային տոնի կապակցությամբ։
«Վերջին տարիներին մեր հարաբերությունների զարգացումը տպավորիչ էր: Շնորհակալություն եմ հայտնում այն աջակցության համար, որ ցուցաբերում է Կանադայի իշխանությունը Հայաստանին, որը միտված է աջակցելու Հայաստանին անկախության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարցերում: Սա շատ կարևոր հանգամանք է։ Ցանկացած երկրի համար, ցանկացած երկրում ապրող ժողովրդի ինքնության համար հենց պետության անկախությունն ու ինքնիշխանությունը՝ կարևորագույն գրավականներն են, որպեսզի մարդիկ այդ երկրում իրենց անվտանգ զգան և մտածեն զարգացման մասին»,- նշել է նախագահը:
Վահագն Խաչատուրյանը ընդգծել է նաև այն աջակցությունը, որ Կանադան ցուցաբերել է Հայաստանին բարդ ժամանակներում՝ ընդգծելով այդ քայլերի նշանակությունը: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Կանադայի մասնակցությանը ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, որն ըստ կողմերի՝ մեծապես նպաստում է տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության կայունացմանը։
Դեսպան Էնդրյու Թըրներն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ջերմ ընդունելության ու բարեմաղթանքների համար։
«Ուրախ եմ այս հանդիպման համար։ Միշտ լավ առիթ է տոնելու հայ-կանադական բարեկամությունը։ Սա երկրորդ անգամն է, երբ մենք միասին ենք տոնում Կանադայի օրը, այն պահից, երբ դեսպանությունը բացվեց այստեղ։ Կարծում եմ, որ մենք, ինչպես նշեցիք, տպավորիչ առաջընթաց ենք ունեցել մեր հարաբերություններում անցյալ տարում»,- մասնավորապես ասել է դեսպանը:
Էնդրյու Թըրները հավաստիացրել է, որ Կանադան շարունակում է բարձր գնահատել Հայաստանի հետևողական ջանքերը տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ուղղությամբ և պատրաստ է շարունակել աջակցությունը։ Նա ընդգծել է նաև Կանադայի հանձնառությունը՝ նպաստելու Հայաստանի իշխանության կողմից ժողովրդավարության խորացմանն ուղղված քայլերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են համագործակցությունը այն ոլորտներում, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում։ Շեշտադրվել է հետևողական աշխատանքը՝ ուղղված տնտեսական ոլորտում և առևտրային կապերի աշխուժացմանը, ինչպես նաև նորարարական տեխնոլոգիաների բնագավառում համագործակցության խորացմանը։
Զրույցում անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմամբ պայմանավորված քաղաքական մշակույթի առաջխաղացման հարցերին, ինչպես նաև նշել են կանադական դրական փորձի օգտագործման կարևորությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում։
Արժևորել են նաև մշակութային հարաբերությունների աշխուժացման հեռանկարները՝ ընդգծելով համագործակցության ընդլայնման ներուժը ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan received Canadian Ambassador to Armenia Andrew Turner and congratulated him on Canada’s national day.
“Our bilateral relations have developed impressively in recent years. I thank the Canadian government for its support to Armenia—particularly regarding our independence, territorial integrity, and sovereignty. These are fundamental elements for any nation's identity and security, giving people confidence to think about the future,” the president noted.
Khachaturyan also highlighted Canada’s backing during difficult times, particularly its contribution to the EU’s monitoring mission, which both parties agreed plays a vital role in stabilizing regional peace and security.
Ambassador Turner thanked the president for the warm reception and kind wishes.
“I’m pleased to have this meeting. It’s always a good moment to celebrate Armenian-Canadian friendship. This is the second time we are marking Canada Day together since the embassy opened. I agree with you—we’ve seen impressive progress in our relations over the past year,” he said.
Turner reaffirmed Canada’s commitment to supporting Armenia’s efforts toward regional peace and democratic development. He underlined Canada’s readiness to continue backing democratic reforms in Armenia.
During the meeting, both sides emphasized the importance of cooperation in mutually beneficial fields. They highlighted the need for sustained engagement in trade and innovation, particularly in advancing ties in high-tech sectors.
The conversation also addressed parliamentary diplomacy as a tool for political culture development, with a focus on utilizing Canada’s democratic experience to strengthen Armenian institutions.
They also discussed expanding cultural cooperation, particularly within the Francophonie framework, viewing it as a promising avenue for closer ties.