Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին, որը քննարկվում է վերջինիս բացակայությամբ։
Օհանյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ խախտվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքը և որ «ՀՀ իշխող խմբակը, տեղեկացված լինելով իմ ժամանակավոր անաշխատունակության մասին, կազմակերպել է այս շոուն»։
«Հոդված 108-ի՝ «Պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու կարգը», 3-րդ կետի պահանջները, այն է՝ «Եթե միջնորդագրում նշված պատգամավորը հարցի քննարկման սկզբում Ազգային ժողովի նիստից անհարգելի պատճառով բացակայում է, ապա հարցը քննարկվում է առանց նրա մասնակցության», ՔՊ նախաձեռնությամբ` այսօր Նիկոլ Փաշինյանի դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ իմ նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին՝ առողջական խնդրի պատճառով իմ հարգելի բացակայության պայմաններում։
Հուլիսի 1-ին ԱԺ նախագահին իմ կողմից ուղարկվել է գրություն՝ առ այն, որ չեմ կարող ներկա լինել ԱԺ արտահերթ նիստին, քանի որ հունիսի 27-ից վերականգնողական կենտրոնում ստանում եմ վերականգնողական բուժում, և այն դեռ ընթացքի մեջ է․ գրությանը կցվել է բուժհաստատության տեղեկանքը։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխող խմբակը, լինելով տեղեկացված իմ ժամանակավոր անաշխատունակության վերաբերյալ, կազմակերպել է այս շոուն իմ և իմ գործընկերների դեմ՝ հետապնդելով երկու հիմնական նպատակ՝ շեղել հանրության ուշադրությունը իրենց իսկ ձեռամբ ստեղծված, մեր պետության դեմ ուղղված ծանրագույն սպառնալիքներից և ադրբեջանական իշխանությունների հետ համաձայնեցված՝ շարունակել հետևողականորեն չեզոքացնել բոլոր այն քաղաքական, հասարակական, զինվորական գործիչներին, բարերարներին, հոգևորականներին, ովքեր պայքարում են հանուն Արցախի, Հայաստանի, հանուն հայ ժողովրդի և նրա հոգևոր արժեքների լինելիության»,–ասվում է գրառման մեջ։

Armenia’s Prosecutor General Anna Vardapetyan has submitted a motion to the National Assembly seeking consent to initiate criminal proceedings against MP Seyran Ohanyan, who was not present during the session.
In a public statement, Ohanyan criticized the move as unlawful, asserting that it violated the Constitutional Law on the Rules of Procedure of the National Assembly. He accused the ruling bloc of staging a political show despite knowing about his temporary medical incapacity.
Quoting Article 108, Clause 3 of the Rules of Procedure, Ohanyan noted that “if the MP named in the motion is absent from the session without valid reason, the issue is to be discussed without their participation.” He contended that the authorities, fully aware of his medical condition, proceeded with the process in violation of this clause.
On July 1, Ohanyan sent a letter to the Speaker of the National Assembly, informing him that he could not attend the emergency session as he had been undergoing rehabilitation treatment since June 27. The letter included a medical certificate.
Ohanyan accused the ruling bloc of orchestrating the session for two main purposes: to divert public attention from critical threats facing the country, and to continue, in coordination with Azerbaijani authorities, the systematic neutralization of political, public, military, philanthropic, and religious figures who defend Artsakh, Armenia, and the spiritual values of the Armenian people.