Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Նա նշել է, որ ՀՀ–ն մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը։
«Մեծարգո պարոն նախագահ, ՀՀ Կառավարության և ժողովրդի, ինչպես նաև իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Հայաստանին և Միացյալ Նահանգներին միավորում են մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամությունը, ժողովրդավարական սկզբունքներին ու քրիստոնեական արժեքներին նվիրվածությունը, ինչպես նաև հաստատուն հանձնառությունը ազատությանը, արժանապատվությանը և արդարությանը:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր, ներառյալ՝ առևտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, տրանսպորտի ու ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնումը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի բարձր մակարդակի կհասցնենք մեր հարաբերությունները՝ ի բարօրություն Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ժողովուրդների:
Բարձր եմ գնահատում աշխարհում հակամարտություններին վերջ դնելու և խաղաղություն հաստատելու Ձեր տեսլականը: Լիահույս եմ, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Միացյալ Նահանգները հիմնարար ներդրում կունենա Հարավային Կովկասում երկար սպասված խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու և բարգավաճում ապահովելու գործում: Վերահաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության անսասան հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա, ինչպես նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի սկզբունքներին համահունչ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով Ձեզ ԱՄՆ-ի Անկախության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ քաջառողջություն, հաջողություն ու նորանոր ձեռքբերումներ, իսկ Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»,–ասվում է ուղերձում։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր ուղերձում շեշտել է հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը։
«Համոզված եմ, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հարաբերությունները համատեղ ջանքերով ավելի կզարգացնենք և կամրապնդենք` ընդգրկելով համագործակցության նոր ոլորտներ և հատուկ նշանակություն տալով ռազմավարական գործընկերության ձևաչափին:
Բարձր եմ գնահատում Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը»,– ասվում է ուղերձում։
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրումը։ ՀՀ կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱՄՆ կողմից՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to U.S. President Donald Trump on the occasion of American Independence Day, emphasizing Armenia’s strong commitment to deepening its strategic partnership with the United States.
“Honorable Mr. President, on behalf of the Government and people of the Republic of Armenia, as well as myself, I warmly congratulate you and the friendly people of the United States on the occasion of your national holiday — Independence Day.
Armenia and the United States are united by a historic friendship between our peoples, a shared commitment to democratic principles and Christian values, and an enduring dedication to freedom, dignity, and justice.
Armenia places high importance on deepening its strategic partnership with the U.S. and expanding cooperation in all areas of mutual interest, including trade, high technology, energy, mining, transportation, and infrastructure. I am confident that through joint efforts, we will elevate our relations to a new level for the benefit of both the Armenian and American peoples.
I highly appreciate your vision for resolving conflicts worldwide and establishing peace. I am hopeful that under your leadership, the United States will play a crucial role in bringing lasting peace, stability, and prosperity to the South Caucasus. The Government of Armenia reaffirms its firm commitment to the peace agenda based on the principles of sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of internationally recognized borders, as well as the unblocking of regional infrastructure in line with the ‘Crossroads of Peace’ initiative.
Once again, I congratulate you on Independence Day and wish you good health, success, and continued accomplishments. I also wish the people of the United States peace, well-being, and ongoing progress,” the message read.
President Vahagn Khachaturyan also extended greetings to Trump, emphasizing the development of Armenian-American cooperation.
“I am confident that, based on mutual trust, we will further enhance and strengthen the relations between Armenia and the United States by opening new areas of cooperation and giving special emphasis to the format of strategic partnership.
I deeply value the continued support of the United States for democratic reforms in Armenia and efforts toward establishing peace and stability in the region,” his message stated.
On January 14, a charter on strategic partnership between Armenia and the United States was signed at the U.S. State Department in Washington. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Antony Blinken.