Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Նա նշել է, որ ՀՀ–ն մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը։
«Մեծարգո պարոն նախագահ, ՀՀ Կառավարության և ժողովրդի, ինչպես նաև իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Հայաստանին և Միացյալ Նահանգներին միավորում են մեր ժողովուրդների պատմական բարեկամությունը, ժողովրդավարական սկզբունքներին ու քրիստոնեական արժեքներին նվիրվածությունը, ինչպես նաև հաստատուն հանձնառությունը ազատությանը, արժանապատվությանը և արդարությանը:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր, ներառյալ՝ առևտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, տրանսպորտի ու ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնումը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի բարձր մակարդակի կհասցնենք մեր հարաբերությունները՝ ի բարօրություն Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ժողովուրդների:
Բարձր եմ գնահատում աշխարհում հակամարտություններին վերջ դնելու և խաղաղություն հաստատելու Ձեր տեսլականը: Լիահույս եմ, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Միացյալ Նահանգները հիմնարար ներդրում կունենա Հարավային Կովկասում երկար սպասված խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու և բարգավաճում ապահովելու գործում: Վերահաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության անսասան հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա, ինչպես նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի սկզբունքներին համահունչ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով Ձեզ ԱՄՆ-ի Անկախության օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ քաջառողջություն, հաջողություն ու նորանոր ձեռքբերումներ, իսկ Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական առաջընթաց»,–ասվում է ուղերձում։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր ուղերձում շեշտել է հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը։
«Համոզված եմ, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հարաբերությունները համատեղ ջանքերով ավելի կզարգացնենք և կամրապնդենք` ընդգրկելով համագործակցության նոր ոլորտներ և հատուկ նշանակություն տալով ռազմավարական գործընկերության ձևաչափին:
Բարձր եմ գնահատում Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը»,– ասվում է ուղերձում։
Հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության մասին կանոնադրության ստորագրումը։ ՀՀ կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱՄՆ կողմից՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание Президенту США Дональду Трампу по случаю Дня независимости, отметив, что Армения придает большое значение углублению стратегического партнерства с Соединенными Штатами.
«Уважаемый господин Президент, от имени Правительства и народа Республики Армения, а также от себя лично сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Соединенных Штатов Америки с национальным праздником — Днем независимости.
Армению и Соединенные Штаты связывают историческая дружба наших народов, приверженность демократическим принципам и христианским ценностям, а также твердое стремление к свободе, достоинству и справедливости.
Армения придает большое значение углублению стратегического партнерства с США и дальнейшему расширению сотрудничества во всех сферах взаимного интереса, включая торговлю, высокие технологии, энергетику, горнодобывающую промышленность, транспорт и инфраструктуру. Уверен, что совместными усилиями мы поднимем наши отношения на еще более высокий уровень на благо народов Армении и США.
Высоко ценю Вашу миротворческую миссию по прекращению конфликтов и установлению мира во всем мире. Надеюсь, что под Вашим руководством США внесут основополагающий вклад в установление долгожданного мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе. Подтверждаю неизменную приверженность Правительства Республики Армения мирной повестке, основанной на принципах суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ, а также разблокировке региональной инфраструктуры в духе инициативы «Перекресток мира».
Еще раз поздравляю Вас с Днем независимости США и желаю крепкого здоровья, успехов и новых достижений, а народу Соединенных Штатов — мира, благополучия и стабильного прогресса», — говорится в послании.
Президент Республики Ваагн Хачатурян также направил поздравление, подчеркнув развитие армяно-американского сотрудничества.
«Убежден, что отношения между Арменией и Соединенными Штатами, основанные на взаимном доверии, мы сможем совместными усилиями еще больше развить и укрепить, охватив новые сферы сотрудничества и придав особое значение формату стратегического партнерства.
Высоко ценю постоянную поддержку Соединенных Штатов, направленную на проведение демократических реформ в Армении и обеспечение мира и стабильности в регионе», — отмечается в его послании.
14 января в Госдепартаменте США в Вашингтоне была подписана Хартия о стратегическом партнерстве между Арменией и США. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен.