ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱՄՆ Անկախության օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է այդ երկրի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին։ Նա գրառում է արել X սոցիալական հարթակում՝ հայտնելով իր լավագույն բարեմաղթանքները։
«Իմ լավագույն մաղթանքներն եմ հղում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ ակնկալելով Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդում՝ ուղղված ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, տարածաշրջանային խաղաղության խթանմանն ու տնտեսական զարգացմանը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Նա նշել է, որ ՀՀ–ն մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր ուղերձում շեշտել է հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը։

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan congratulated U.S. Secretary of State Marco Rubio on the occasion of U.S. Independence Day. In a post on X, Mirzoyan conveyed his best wishes.
"I extend my best wishes to U.S. Secretary of State Marco Rubio, hoping for strengthened Armenia-U.S. strategic partnership focused on advancing democratic institutions, promoting regional peace, and fostering economic growth," the post reads.
Prime Minister Nikol Pashinyan also sent a congratulatory message to U.S. President Donald Trump on the occasion, emphasizing Armenia’s commitment to deepening its strategic partnership with the United States. President Vahagn Khachaturyan highlighted the development of Armenian-American cooperation in his own message.