ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱՄՆ Անկախության օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է այդ երկրի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին։ Նա գրառում է արել X սոցիալական հարթակում՝ հայտնելով իր լավագույն բարեմաղթանքները։
«Իմ լավագույն մաղթանքներն եմ հղում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ ակնկալելով Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդում՝ ուղղված ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, տարածաշրջանային խաղաղության խթանմանն ու տնտեսական զարգացմանը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Նա նշել է, որ ՀՀ–ն մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր ուղերձում շեշտել է հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян поздравил госсекретаря США Марко Рубио с Днём независимости Соединённых Штатов. Об этом он написал на своей странице в социальной сети X, передав наилучшие пожелания.
«Передаю наилучшие пожелания госсекретарю США Марко Рубио в надежде на укрепление армяно-американского стратегического партнёрства, направленного на развитие демократических институтов, содействие региональному миру и экономическому росту», — говорится в сообщении.
Премьер-министр Никол Пашинян также направил поздравление президенту США Дональду Трампу, подчеркнув важность углубления стратегического партнёрства. Президент Ваагн Хачатурян в своём послании отметил развитие армяно-американского сотрудничества.