Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Սահմանադրության օրվա առիթով իր շնորհավորական ուղերձում նշել է, որ ոչ ոք չպետք է իրեն վեր դասի օրենքից` անկախ իր կարգավիճակից և զբաղեցրած դիրքից ։
«Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրը: Օր, որը խորհրդանշում է մեր անկախ պետականության, իրավական մտածողության և քաղաքացիական հասունության մակարդակը:
Սահմանադրությունը զուտ իրավական փաստաթուղթ չէ: Այն մեր ինքնության, արժանապատվության և ազատության արտահայտումն է: Սահմանադրությունը մեր հավաքական երդումն է՝ ապրել օրենքով և առաջնորդվել արդարությամբ:
Որպես Ազգային ժողովի նախագահ՝ իմ հստակ համոզմունքն է՝ Հայաստանը կարող է ուժեղ պետություն դառնալ միայն այն դեպքում, երբ օրենքը դառնա անսակարկելի արժեք: Ոչ մեկ չպետք է իրեն վեր դասի օրենքից` անկախ իր կարգավիճակից և հասարակության մեջ զբաղեցրած դիրքից:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորելով այս կարևոր օրվա առթիվ՝ վերահաստատում եմ, որ մենք շարունակելու ենք անել հնարավորը, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունում բոլորն օրենքի առաջ հավասար լինեն»,–ասվում է ուղերձում։

5 Июль 2025 - 09:11 AMT
Председатель Национального собрания Ален Симонян в своем поздравлении по случаю Дня Конституции заявил, что «никто не должен ставить себя выше закона, независимо от статуса и положения».
«Сегодня мы отмечаем День Конституции Республики Армения — день, символизирующий уровень нашей независимой государственности, правового мышления и гражданской зрелости.
Конституция — это не просто юридический документ. Это выражение нашей идентичности, достоинства и свободы. Это наше общее обещание жить по закону и руководствоваться справедливостью.
Как председатель Национального собрания, я глубоко убежден, что Армения может стать сильным государством только в том случае, если закон станет непререкаемой ценностью. Никто не должен ставить себя выше закона, независимо от своего положения и роли в обществе.
Дорогие соотечественники, поздравляя вас с этим важным днем, я подтверждаю нашу решимость сделать все возможное, чтобы в Республике Армения все были равны перед законом», — говорится в послании.