Հուլիսի 4-ին Եվրոպական միության պատվիրակության ներկայացուցիչները մասնակցել են Ազգային ժողովի և Հայաստանի կառավարության կազմակերպած բարձր մակարդակի աշխատաժողովին՝ «ՀԸԳՀ. ամրապնդելով կապը հեռանկարի և գործողության միջև» թեմայով։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ընդգծել է ՀԸԳՀ-ի նշանակությունը՝ այն անվանելով Հայաստանի հետ գործընկերության ճանապարհային քարտեզ, որն ուղղված է այնպիսի կայուն բարեփոխումների իրականացմանը, որոնք ծառայում են թե՛ քաղաքացիների, թե՛ բիզնես համայնքի շահերին։
Այս համագործակցությունը, ըստ դեսպանի, արտացոլում է երկու կողմերի ընդհանուր պատկերացումները և ձգտումները՝ կառուցելու դիմակայուն, ժողովրդավարական Հայաստան, որը խորացնում է իր կապերն Եվրոպական միության հետ՝ հանդես գալով որպես վստահելի գործընկեր։
Այս աշխատաժողովը ծառայել է որպես կարևոր ու ժամանակին համընկնող քննարկում՝ նպատակ ունենալով խթանել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումների արագ իրագործումը։
Միջոցառումը ազդարարել է ՀԸԳՀ-ի կյանքի կոչման նոր՝ առավել համակարգված ու պատասխանատու փուլը՝ խորհրդարանական և գործադիր կառույցների համատեղ ներգրավմամբ՝ առավել թափանցիկ, արդյունավետ և հաշվետու գործընթացի ապահովման նպատակով։
ՀԸԳՀ-ն ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն է (CEPA), որը ստորագրվել է 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև։

On July 4, representatives of the European Union delegation participated in a high-level workshop hosted by Armenia’s National Assembly and Government on the topic: “CEPA: Strengthening the link between vision and action.”
EU delegation head, Ambassador Vassilis Maragos, emphasized the significance of CEPA—Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement—calling it Armenia’s “partnership roadmap” aimed at implementing sustainable reforms that benefit both citizens and the business community.
According to the ambassador, this cooperation reflects shared visions and aspirations to build a resilient, democratic Armenia that strengthens its ties with the EU and acts as a trusted partner.
The workshop served as a timely and important forum to accelerate the implementation of reforms envisioned under the CEPA framework.
The event marked the beginning of a new, more structured and responsible phase of CEPA implementation, involving both legislative and executive branches to ensure a more transparent, efficient, and accountable process.
CEPA (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) was signed between Armenia and the European Union on November 24, 2017, in Brussels.