«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ԱԺ-ում, անդրադառնալով իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությանը, ասել է, որ այն, «ինչ գլխավոր դատախազն այստեղից ասում է, օրենքի հետ որևէ առնչություն չունի»։
«Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ. այն, ինչ գլխավոր դատախազն այստեղից ասում է, օրենքի հետ որևէ առնչություն չունի»,– ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նա անդրադարձ է կատարել նաև իրեն ուղղված մեղադրանքներին։
«Եթե ցածր իրավական պատկերացում ունեցող, օրենքները սխալ մեկնաբանող, սխալ հասկացող, միայն հանձնարարություններ կատարող կամ կամավոր հանձնարարությունների տակ մտած անձը փորձում է հակաօրինական բան վերագրել ինձ, ես դրանից զայրանում եմ։ Այո, ինձ հասցված վիրավորանքից ես զայրանում եմ»,–ասել է նա։
Ազգային ժողովում քննարկվում է 3 ընդդիմադիր պատգամավորի անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը։ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդագրերը վերաբերում են «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին, խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանին անձեռնամխելիությունից զրկելուն և քրեական հետապնդում սկսելուն և պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և ազատությունից զրկելուն։
Սեյրան Օհանյանին վերաբերող միջնորդագրի համաձայն՝ Օհանյանը տարբեր տարիների ներկայացրած հայտարարագրում թաքցրել է իրեն պատկանող գույքը, մասնավորապես Դրախտիկ համայնքում գտնվող հողատարածքը և դրա վրա ինքնակամ կառուցված առանձնատունը։ Արծվիկ Մինասյանին վերաբերող միջնորդագրի համաձայն՝ նույն գործով Արծվիկ Մինասյանը չարաշահել է իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները։

Депутат фракции «Армения» Арцвик Минасян выступил в Национальном собрании с критикой ходатайства о лишении его депутатской неприкосновенности, заявив, что «то, что говорит здесь генеральный прокурор, не имеет никакого отношения к закону».
«С полной ответственностью заявляю: то, что говорит здесь генеральный прокурор, не имеет никакого отношения к закону», — заявил он, сообщает «Radar Armenia».
Минасян также прокомментировал выдвинутые против него обвинения: «Если человек с низким уровнем правовых знаний, неправильно толкующий законы и их не понимающий, выполняющий указания или действующий добровольно под указаниями, пытается приписать мне незаконные действия, я на это злюсь. Да, меня злит оскорбление, нанесенное мне».
В Национальном собрании рассматриваются три ходатайства о лишении депутатской неприкосновенности представителей оппозиции. Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян направила ходатайства в отношении главы фракции «Армения» Сейрана Оганяна, секретаря фракции Арцвика Минасяна — о лишении неприкосновенности и возбуждении уголовного преследования, а также депутата Артура Саргсяна — о возбуждении уголовного дела и заключении под стражу.
Согласно ходатайству по делу Оганяна, он не указал принадлежащее ему имущество в своих декларациях за разные годы, в частности — участок земли и самовольно построенный особняк в общине Драхтик. В ходатайстве, касающемся Минасяна, указано, что он, в рамках того же дела, злоупотребил служебными или должностными полномочиями.