Աժ պատգամավորների մեծամասնության ձայներով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներ Սեյրան Օհանյանը և Արծվիկ Մինասյանը զրկվել են պատգամավորական անձեռնմխելիությունից։
Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը վերջերս հրապարակել է փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները։ Քվեարկությանը մասնակցել է ԱԺ 59 պատգամավոր, որոնք բոլորն էլ կողմ են քվեարկել դատախազի միջնորդությանը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները չեն մասնակցել քվեարկությանը։
Ազգային ժողովում Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը, դիմելով գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին, նշել է, որ Վազգեն Գալստանյանի կեցավայրում արված ձայնագրություններում հայտնվում են նաև այլ անձինք, որոնց թվում է Իշխան Սաղաթելյանը, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Ըստ էության, խոսակցություններում մի ամբողջ կուսակցություն է ծառայեցվում այս պրոցեսն իրականացնելու համար։ Իշխան Սաղաթելյանը թվեր է խոստանում, Գառնիկ Դանիելյանն էլ այն մարդկանցից մեկն էր, որ խուզարկությունների օրը Վազգեն Գալստանյանի կեցավայրում հայտարարեց, թե ինքն է այդ կեցավայրի վարձի փողը տալիս։ Այսինքն, մի վայրի վարձի փող, որտեղ ահաբեկչություն է կազմակերպվում»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը պատասխանել է, որ այս պահին ևս կան անձինք, որոնց առնչությամբ ընթանում են քննիչ ու ստուգողական գործողություններ։
«Որոշակի փաստական տվյալներ ունենալուց հետո դատախազությունը կդիմի ԱԺ»,- ասել է Վարդապետյանը։
Նա հավելել է նաև, որ ցանկալի չէ կանխատեսումներ անել, այլ պետք է թույլ տալ, որ քննությունը արդյունավետորեն շարունակվի։
«Չի բացառվում՝ այլ անձինք լինեն, որոնց վերաբերյալ մեղադրանքներ ու ազատազրկման հետ կապված միջնորդություններ լինեն»,–ասել է նա։

7 Июль 2025 - 14:27 AMT
Большинство депутатов парламента Армении проголосовали за лишение депутатской неприкосновенности Сейрана Оганяна и Арцвика Минасяна, представителей блока «Армения». Об этом сообщает Factor.am .
Председатель счетной комиссии Национального собрания Нарек Бабаян озвучил итоги закрытого тайного голосования. В голосовании приняли участие 59 депутатов, и все они поддержали запроспрокуратуры.
Фракции «Армения» и «Честь имею» голосование проигнорировали.
Во время заседания депутат фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян обратился к генеральному прокурору Анне Вардапетян, отметив, что в записях, сделанных в резиденции Вазгена Галстяна, фигурируют и другие лица, включая Ишхана Сагателяна, передает «Radar Armenia».
«По сути, вся партия задействована в реализации этого процесса. Ишхан Сагателян обещает цифры, а Гарник Даниелян в день обысков в резиденции Галстаняа заявил, что платит аренду за это жилье. То есть — за место, где готовится теракт», — сказал он.
В ответ генеральный прокурор Анна Вардапетян заявила, что в отношении других лиц также ведутся следственные и проверочные действия.
«После получения конкретных фактических данных прокуратура обратится в парламент», — отметила она.
Вардапетян добавила, что не следует делать преждевременные выводы, а важно дать следствию возможность работать эффективно. «Не исключено, что обвинения и ходатайства о заключении под стражу будут также и по другим лицам, включая депутатов», — сказала она.