ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին, թե ձայների նույնականացում արվե՞լ է, Բագրատ Գալստանյանի և Արթուր Սարգսյանի ձայնագրությունների նույնականացում եղե՞լ է, նշել է, որ մինչև այժմ մեղադրյալներից ոչ ոք չի վիճարկել, որ իր ձայնը չէ:
Նա հավելել է, որ ամեն դեպքում, քննության շրջանակներում փորձաքննություններ իրականացվում են, այդ թվում՝ ձայնային համընկնումները ստուգելու նպատակով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ո՛չ կալանքների միջնորդությունների քննարկման ժամանակ, ո՛չ վարույթի այլ փուլերի ընթացքում չենք ունեցել փաստարկ, որ իրենց ձայնը չէ»,- հայտարարել է Աննա Վարդապետյանը:
Քննչական կոմիտեն հրապարակել է գաղտնի քննչական միջոցառումների արդյունքում ստացված ձայնագրությունները, որոնք վերաբերվում են «Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից «ահաբեկչական գործողություններ ու իշխանության յուրացում նախապատրաստելու վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակում կատարված գործողություններին»։

7 Июль 2025 - 15:02 AMT
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армения» Арцвика Минасяна о том, проводилась ли идентификация голосов, в частности голосов aрхиепископа Баграта Галстаняна и Артура Саргсяна, заявила, что до настоящего момента ни один из обвиняемых не оспаривал, что голос на записях принадлежит ему. Об этом сообщает 1lurer.am .
«Ни во время рассмотрения ходатайств об аресте, ни на других этапах производства не было заявлено, что голос не принадлежит обвиняемым», — отметила Вардапетян.
Она добавила, что в рамках следствия проводятся экспертные исследования, в том числе с целью проверки голосов.
Следственный комитет ранее опубликовал аудиозаписи, полученные в результате проведения негласных следственных действий. Эти записи касаются уголовного производства по делу о подготовке террористических действий и захвата власти лидерами и участниками движения «Священная борьба».
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски у сторонников движения. Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения «Священная борьба» планировали осуществить в Армении террористические действия и захватить власть. Позже стало известно, что лидер движения, архиепископ Баграт, арестован на два месяца. Также были задержаны еще 14 человек.