ԱԺ-ում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու և կալանավորելու հարցի քննարկման ժամանակ, պատգամավորի ելույթից հետո, ԱԺ-ում կրքերը թեժացել են, դահլիճ են մտել անվտանգության աշխատակիցները։
«Տանում եք կալանքի, էլ ի՞նչ եք ուզում»,-ասել է Սարգսյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Բացի այդ, արձանագրվել է, որ դահլիճ ներս են մտել անհայտ անձինք։ Դրանից հետո ծագած լեզվակռիվը ծավալվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների օգնականների և Լևոն Քոչարյանի օգնականի միջև։ Վիճաբանություն, քաշքշուկ է սկսվել ընդդիմադիրների և ՔՊ-ականների միջև նախ ԱԺ դահլիճում, ապա նաև դահլիճից դուրս։
ԱԺ-ում լարված իրավիճակը փոքր ինչ հանդարտվելուց հետո ՊՊԾ-ն եկել է տանելու «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի օգնականին՝ Արթուր Սուքոյանին։
Նրան փորձում են շենքից դուրս հանել։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը եզրափակիչ ելույթից հետո փորձել է դուրս գալ ԱԺ դահլիճից, մինչև կալանավորումն իր ընտանիքի հետ անցկացնելու համար։ Այդ պահին ՔՊ-ական պատգամավոր Վահե Ղալումյանը, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի փոխանցմամբ, վազել է Արթուր Սարգսյանի հետևից՝ փորձելով մեջքից հարձակվել նրա վրա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ղալումյանի հետևից վազել են նաև այլ պատգամավորներ։ Այդ պահին ԱԺ դահլիճ մուտք են գործել մեծ թվով անվտանգության աշխատակիցներ։ Իրավիճակը լարվել է։
Խառնաշոթ իրավիճակում պատգամավորները դահլիճում նկատել են մի տղամարդու, որն ԱԺ պատգամավոր չէ։
«Ո՞վ է սա։ Անհայտ մարդ։ Ո՞վ ես դու, որ պատգամավորի հետ այդպես է խոսում»,-հարցեր են հնչեցրե; ընդդիմադիր օրեսդիրները։
Այդ ընթացքում տղամարդը դուրս է վազել ԱԺ դահլիճից։
Պարզվել է, որ խորհրդարանի դահլիճում հայտնված տղամարդը ՔՊ-ական Արման Բարխուդարյանն է՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի նախկին ղեկավարն ու ներկայում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Մալաթիա-Սեբաստիայի տարածքային կառույցի խորհրդի անդամը։ Նա մամուլի ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել նաև ԱԱԾ-ի կողմից բերման ենթարկվելու դեպքի առնչությամբ։
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն, անդրադառնալով միջադեպին, ասել է, որ ընդդիմության նպատակը իրավիճակը սրելն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Քիչ առաջ պարզ դարձավ, թե ինչ նպատակ ունի ընդդիմության կողմից իրավիճակն անընդհատ սրելը։ Արթուր Սարգսյանը ելույթ ունեցավ՝ տարբեր որակումներ տալով իրեն մեղսագրվող հանցագործությունների վերաբերյալ, բայց որևէ պարզաբանում չտվեց և հրաժարվեց պատգամավորների հարցերին պատասխանելուց։ Սա կազմակերպված փորձ էր խուսափելու պատասխանատվությունից՝ պատգամավորների հարցադրումներից, որոնք միտված էին հասկանալու նրա գործողությունների բնույթը»,-ասել է նա։ ։
ԱԺ փոխնախագահը հավելել է, որ իրավիճակը կանխատեսելի էր, և Արթուր Սարգսյանի՝ դահլիճը լքելու պահից սկսած ընդդիմադիր պատգամավորները սկսել են սադրիչ գործողություններ, փորձելով մյուսներին դուրս բերել հունից։
Նա կոչ է արել պատգամավորներին չտրվել սադրանքներին, պահպանել կարգ ու հանգստություն և հետևել օրինական ընթացակարգերին։

After Sargsyan’s speech, tensions escalated, prompting the entrance of security personnel into the chamber. “You’re already arresting me—what more do you want?” Sargsyan reportedly said, according to Aysor.am .
Unidentified individuals were also seen entering the chamber. A verbal altercation soon erupted between aides from the ruling Civil Contract party and those linked to Levon Kocharyan. The dispute escalated into a physical scuffle involving opposition and pro-government MPs, both inside and outside the hall.
Following a brief de-escalation, special police forces entered the building to detain Artur Sukoyan, an aide to Levon Kocharyan.
During this chaos, Sargsyan attempted to leave the chamber to briefly see his family before being taken into custody. According to MP Kristine Vardanyan, Civil Contract MP Vahe Ghalumyan chased after him and allegedly tried to assault him from behind.
Several other MPs reportedly followed Ghalumyan, and a large number of security staff entered the chamber as the situation grew more chaotic.
Amid the confusion, lawmakers noticed a man in the chamber who was not an MP. “Who is this? A stranger. Who are you to speak to a deputy like that?” opposition MPs asked. The man then ran out of the chamber.
He was later identified as Civil Contract member Arman Barkhudaryan, former head of the Malatia-Sebastia district and current member of the party’s regional council. Barkhudaryan has previously attracted media attention after being detained by the National Security Service.
Deputy Speaker Hakob Arshakyan commented on the incident, accusing the opposition of deliberate provocation.
According to Armenpress, he stated: “It became clear that the opposition’s aim is to continuously escalate the situation. Artur Sargsyan delivered a speech with various accusations regarding his alleged crimes but refused to answer questions. This was an organized attempt to avoid accountability.”
Arshakyan added that the outcome was predictable and that from the moment Sargsyan tried to leave the chamber, opposition MPs began provocative actions intended to unsettle others.