Հայաստանը կենտրոնացած է իր շուրջ խաղաղ միջավայր ստեղծելու և իր տնտեսությունը միջազգային գործընկերների հետ զարգացնելու վրա՝ նպատակ ունենալով նպաստել հայ ժողովրդի բարգավաճմանը։ Այդ մասին հունիսի վերջին Պեկին կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է չինական ChinaDaily-ին տված հարցազրույցում։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ այսօրվա համաշխարհային բարդ և փոփոխական միջավայրում, պատասխանատու պետությունների առջև ծառացած է ընդհանուր սկզբունքների պահպանումը և հակամարտությունների խաղաղ լուծմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք կենտրոնացած ենք Հայաստանի շուրջ խաղաղ միջավայր ստեղծելու և մեր տնտեսությունը միջազգային գործընկերների հետ զարգացնելու վրա՝ մեր ժողովրդի բարգավաճմանը նպաստելու համար։ Ռազմավարական տեսլական հանդիսացող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության նպատակն է Հայաստանը դիրքավորել որպես Ասիայի և Եվրոպայի միջև չեզոք և արդյունավետ տարանցիկ հանգույց։ Այն կարող է լրացնել ավելի լայն միջազգային շրջանակներն, այդ թվում՝ Չինաստանի կողմից առաջարկված «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը և նպաստել տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրմանը»,-ասել է Միրզոյանը։
Միրզոյանը նաև կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի շուրջ կայունություն հաստատվելուն զուգահեռ երկիրը կարող է վերածվել կարևոր տարանցիկ միջանցքի՝ միավորելով Չինաստանը և Եվրոպան։
Նա հավելել է, որ Երևանի և Պեկինի տեսակետները շատ հարցերում համընկնում են։ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը պատկանում է այն պետություններին, որոնք իրենց հենում են արդարությանն ու օրենքին առնչվող միջազգային կարգի վրա։
«Մենք ուզում ենք իմանալ կանոնները։ Մենք կհարգենք դրանք։ Բայց մենք նաև ակնկալում ենք, որ բոլորը հարգեն օրենքը»,-ասել է Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ միջազգային իրավունքի ընտրովի կիրառումը, հատկապես խոշոր տերությունների կողմից, հանգեցնում է փոքր երկրների դիրքի թուլացմանը։
ChinaDaily-ում հրապարակված նյութում նշվել է նաև, որ Իսրայել-Իրան հակամարտության շրջանում Հայաստանը աջակցություն է ցուցաբերել Չինաստանին՝ Իրանից չինացի քաղաքացիներին տարհանելու հարցում։ Մանրամասնվել է, որ 800 չինացի Հայաստանով՝ ցամաքային ճանապարհով, կարողացել է լքել Իրանի տարածքը։

Армения сосредоточена на создании мирной обстановки вокруг страны и развитии экономики при участии международных партнеров, чтобы обеспечить процветание армянского народа. Об этом министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил в интервью китайскому изданию ChinaDaily во время визита в Пекин в конце июня.
Как передает «Арменпресс», министр подчеркнул, что в условиях сложной и изменчивой глобальной обстановки особенно важно соблюдать общие принципы и прилагать усилия к мирному урегулированию конфликтов.
«Мы сосредоточены на формировании мирного окружения для Армении и развитии экономики в сотрудничестве с международными партнерами ради благосостояния нашего народа. Инициатива "Перекресток мира", которая является нашим стратегическим видением, направлена на превращение Армении в нейтральный и эффективный транзитный узел между Азией и Европой. Она может дополнить более масштабные международные проекты, в том числе китайскую инициативу "Один пояс — один путь", и способствовать региональной экономической интеграции», — заявил Мирзоян.
Он выразил мнение, что при установлении устойчивой обстановки вокруг Армении страна сможет превратиться в важный транзитный коридор, соединяющий Китай и Европу.
Глава МИД добавил, что позиции Еревана и Пекина по многим вопросам совпадают. Он отметил, что Армения относится к числу государств, которые придерживаются международного порядка, основанного на справедливости и законе.
«Мы хотим знать правила. Мы их уважаем. Но мы также ожидаем, что все будут соблюдать закон», — подчеркнул Мирзоян, добавив, что выборочное применение международного права, особенно со стороны крупных держав, ослабляет позиции малых стран.
В публикации ChinaDaily также отмечается, что в период конфликта между Израилем и Ираном Армения оказала помощь Китаю в эвакуации граждан из Ирана. Уточняется, что 800 китайцев смогли покинуть территорию Ирана через Армению по суше.