Մինչ ՀՀ Ազգային ժողովը քննում էր «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությունը, Սարգսյանը գնացել է ՀՀ քննչական կոմիտե` վստահ լինելով, որ իրեն կձերբակալեն։
«Այս կալանավորումները հենց իրենց վախերն են, և մեր կալանավորումներով ոչինչ չի վերջանալու։ Ես վստահ եմ, որ մեր հայ ազգը ոտքի է կանգնելու և հեռացնելու է այս դավաճան իշխանություններին»,–ասել է Սարգսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԱԺ այսօրվա նիստում 107 պատգամավորներից 62-ը կողմ են քվեարկել միջնորդությանը, որով Սարգսյանը զրկվել է անձեռնմխելիությունից, ինչպես նաև որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում նախաձեռնել։ Այս պահին խորհրդարանը շարունակում է քննարկել նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու հարցը։
Սարգսյանին վերագրվող արարքները կապված են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308 հոդվածի առաջին մասի՝ ահաբեկչության նախապատրաստման, ինչպես նաև 43-419 հոդվածի առաջին մասի՝ իշխանության զավթման նախապատրաստման հետ։

Armenian lawmaker Artur Sargsyan visited the Investigative Committee today, certain that he would be arrested, as parliament debated the Prosecutor General Anna Vardapetyan’s request to detain him.
“These arrests reflect their fears. Our detention will not stop anything. I am confident the Armenian nation will rise and remove this traitorous regime,” Sargsyan said, according to Sputnik Armenia.
During today’s session of the National Assembly, 62 of 107 MPs voted in favor of the motion that lifted Sargsyan’s parliamentary immunity and authorized the launch of a public criminal prosecution against him. Debate continues over the decision to detain him.
Sargsyan is accused of acts under Article 43-308, Part 1 of Armenia’s Criminal Code—preparation of terrorism—and Article 43-419, Part 1—preparation of seizure of power.
The motion to initiate public prosecution relates to a criminal case against leaders and members of the “Sacred Struggle” movement for preparing terrorism and an attempted seizure of power.