Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության վերջերս կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի որոշ դրույթներ, որտեղ օգտագործվել են ՀՀտարածքային ամբողջականությունը խախտող շինծու հասկացություններ, չեն համապատասխանում Իրանի դիրքորոշմանը։ Իրանը պաշտոնական գրությամբ իր վերապահումներն է հայտնել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը այս հայտարարության վերաբերյալ։
Դեսպանը պարզաբանել է, որ հայտարարությունը վերագրելի է միայն գագաթնաժողովի նախագահողին՝ այս դեպքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, և պարտադիր չէ, որ արտացոլի գագաթնաժողովին մասնակցած պետությունների ընդհանուր տեսակետը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ինչպես մենք մեր դիրքորոշումը արտահայտեցինք Ստամբուլում վերջերս հրապարակված Իսլամական պետությունների համագործակցության հայտարարության վերաբերյալ, այս հայտարարության մեջ ներառված որոշ դրույթներ, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներառող շինծու հասկացությունները, հակասում են բարեկամ և հարևան երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության սկզբունքային դիրքորոշումներին և հաստատման ենթակա չեն։
Իրանը, ինչպես նախկինում, աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության բանակցությունների գործընթացին և կարևորում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, որի դրույթները հաստատել են երկու կողմերը։ Մենք պաշտոնական գրությամբ մեր վերապահումները հայտնել ենք «Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը» այս հայտարարության վերաբերյալ»,–նշել է Մեհդի Սոբհանին։
Հուլիսի 3-4-ը հայաթափված Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը՝ անդամակցությամբ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Իրանի, Աֆղանստանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի, Պակիստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի ներկայացուցիչների։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն գագաթնաժողովից հետո տարածել է հայտարարություն, որի մեջ ներառվել են ադրբեջանական քարոզչությանը համահունչ ձևակերպումներ՝ իբր ադրբեջանցիների՝ Հայաստանի տարածք վերադառնալու իրավունքի վերաբերյալ։

Iran’s Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, announced that Iran has submitted an official note expressing its objections to certain parts of the Economic Cooperation Organization (ECO) summit’s final communiqué. He stated that some of the terms used contradict Iran’s position and undermine Armenia’s territorial integrity.
The ambassador clarified that the declaration represents only the chair of the summit—in this case, Azerbaijani President Ilham Aliyev—and does not necessarily reflect the views of all participating countries, according to Armenpress.
“As we previously expressed regarding the statement of the Organization of Islamic Cooperation released in Istanbul, certain provisions of this ECO declaration, including artificial terms that imply territorial claims against the Republic of Armenia, contradict Iran’s principled stance as a friendly and neighboring country and are not subject to endorsement.
Iran continues to support the peace negotiations between Armenia and Azerbaijan and emphasizes the importance of a peace treaty mutually agreed upon by both parties. We have officially communicated our reservations to the Economic Cooperation Organization regarding this statement,” Sobhani said.
The 17th ECO summit was held July 3–4 in the depopulated city of Stepanakert and was attended by representatives from Azerbaijan, Turkey, Iran, Afghanistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Pakistan, Kazakhstan, Uzbekistan, and Turkmenistan. Following the event, Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs released a statement using language aligned with Azerbaijani propaganda, asserting a supposed right of return for Azerbaijanis to Armenia’s territory.