Պետդուման լիագումար նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունել է կառավարության առաջարկած օրինագիծը, որով առաջարկվում է չպահանջել ռուսերենի իմացության հաստատում աշխատանքային թույլտվության դիմում ներկայացնելիս այն օտարերկրյա քաղաքացիներից, ովքեր աշխատում են կառավարության սահմանած քվոտայի շրջանակում։
Դա վերաբերում է նաև Ռուսաստանի պատմության և Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրության հիմունքների իմացության քննությանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Բացատրական գրության մեջ նշվում է, որ առաջարկվող միջոցառումը նպատակ ունի կրճատել անհրաժեշտ մասնագետների ներգրավման ժամանակային ծախսերը՝ օտարերկրացի քաղաքացիների հաշվին, և ավելի արդյունավետ բավարարել Ռուսաստանի տնտեսության կարիքները, այդ թվում՝ խոշոր ներդրումային նախագծերի իրագործման շրջանակում։
Բացի այդ, նախատեսվում է երկարացնել ռուսերենի իմացության հավաստող փաստաթուղթ ներկայացնելու ժամկետը որակյալ մասնագետների համար, որոնք աշխատանքի են ընդունվում ըստ մասնագիտությունների ցանկի, որը սահմանված է ՌԴ Աշխատանքի նախարարության հրամանով։ Այս փոփոխությունը նպատակ ունի ապահովել ավելի հարթ և աստիճանական լեզվական ինտեգրում ռուսաստանյան հասարակությանը։

Госдума на пленарном заседании одобрила в первом чтении правительственный законопроект, согласно которому трудовые мигранты, работающие на основе квот, будут освобождены от необходимости подтверждать знание русского языка при оформлении разрешения на работу.
В документе предлагается не требовать доказательства владения русским языком, знания истории страны и основ законодательства Российской Федерации от иностранных работников, привлекаемых по квотам, установленным правительством России.
Как указано в пояснительной записке, предлагаемая мера направлена на сокращение временных и организационных затрат при привлечении зарубежной рабочей силы, что позволит более оперативно восполнять потребности российской экономики, особенно при реализации масштабных инвестиционных инициатив.
Кроме того, для квалифицированных иностранных специалистов, устраивающихся по профессиям, включенным в перечень Министерства труда, предусмотрено увеличение срока предоставления документа, подтверждающего знание русского языка. Это решение принято для обеспечения постепенной и более последовательной языковой интеграции в российское общество.