«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Նա այդ մասին հայտնել է լրագրողներին ՀՀ քննչական կոմիտեում հարցաքննվելուց հետո։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Օհանյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե՝ իր նկատմամբ ընթացող քրեական հետապնդման վարույթի շրջանակում։
«Ինձ մեղադրանք է առաջադրվել, բնականաբար, այդ մեղադրանքի դրվագների հետ ես համաձայն չեմ, չեմ ընդունել։ Օգտվելով իմ իրավունքից ցուցմունք չեմ տվել, որովհետև առողջական խնդիրներ ունեմ։ Զանգահարել են, բուժհիմնարկից են հրավիրել այստեղ։ Հաշվի առնելով, որ 18 ժամվա ընթացքում մեղադրանք պետք է ներկայացվի ներկայացել եմ»,–ասել է Օհանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև նշել է, որ իր առողջական վիճակով պայմանավորված՝ իշխանությունները պետք է հետաձգած լինեին ընթացակարգը, սակայն, ըստ նրա, նրանք մեկնաբանել են, թե ինքը առողջական խնդիրներ չունի։
«Վերջին 1.5 ամսվա ընթացքում` մայիսի 22–ից մինչև հունիսի 1–ը մեկ անգամ նախաինսուլտային վիճակ է եղել ինձ մոտ»,–ասել է Օհանյանը։
Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Հուլիսի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովը հավանություն է տվել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությանը՝ Սեյրան Օհանյանին զրկելու պատգամավորական անձեռնմխելիությունից և նրա դեմ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ։
Քրեական վարույթի փաստաթղթերի համաձայն՝ Օհանյանը կասկածվում է մի շարք ՔՕ հոդվածների հիմքով, այդ թվում՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, կաշառք ստանալու, փողերի լվացման և հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու մեջ։ Մեղադրանքն առնչվում է այն հանգամանքին, որ Օհանյանը, լինելով ՀՀ պաշտպանության նախարար 2008թ․ ապրիլի 14-ից մինչև 2016թ․ սեպտեմբերի 9-ը, 2010-2015թթ ընթացքում յուրացրել է բնության հատուկ պահպանվող տարածք, որն ընդգրկված է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կազմում։ Խոսքը 10,526 քմ տարածքի և այնտեղ կառուցված առանձնատան մասին է։

Seyran Ohanyan, head of the Armenia parliamentary faction, has been officially charged, he told reporters after being questioned at Armenia's Investigative Committee.
Earlier, it was reported that Ohanyan had been summoned as part of an ongoing criminal investigation.
"I’ve been charged, but I disagree with the details and reject the accusations. I exercised my right not to testify due to health issues. I was summoned here from a medical facility. Since charges must be filed within 18 hours, I complied," Ohanyan said, according to Sputnik Armenia.
He added that, due to his medical condition, authorities should have postponed the procedure, but according to him, they claimed he had no health issues.
"In the past one and a half months, from May 22 to June 1, I experienced a pre-stroke condition," Ohanyan stated.
A travel ban has been imposed on Seyran Ohanyan as a preventive measure.
On July 7, Armenia’s National Assembly approved a motion by Prosecutor General Anna Vardapetyan to strip Ohanyan of parliamentary immunity and allow criminal prosecution.
According to the case documents, Ohanyan is suspected under several articles of the Criminal Code, including abuse of official power, accepting bribes, money laundering, and concealing declarable information. The charges relate to his tenure as Minister of Defense from April 14, 2008, to September 9, 2016, during which he allegedly appropriated a protected area within the Sevan National Park between 2010 and 2015. The case involves a 10,526-square-meter plot and a mansion built on it.