«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Նա այդ մասին հայտնել է լրագրողներին ՀՀ քննչական կոմիտեում հարցաքննվելուց հետո։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Օհանյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե՝ իր նկատմամբ ընթացող քրեական հետապնդման վարույթի շրջանակում։
«Ինձ մեղադրանք է առաջադրվել, բնականաբար, այդ մեղադրանքի դրվագների հետ ես համաձայն չեմ, չեմ ընդունել։ Օգտվելով իմ իրավունքից ցուցմունք չեմ տվել, որովհետև առողջական խնդիրներ ունեմ։ Զանգահարել են, բուժհիմնարկից են հրավիրել այստեղ։ Հաշվի առնելով, որ 18 ժամվա ընթացքում մեղադրանք պետք է ներկայացվի ներկայացել եմ»,–ասել է Օհանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև նշել է, որ իր առողջական վիճակով պայմանավորված՝ իշխանությունները պետք է հետաձգած լինեին ընթացակարգը, սակայն, ըստ նրա, նրանք մեկնաբանել են, թե ինքը առողջական խնդիրներ չունի։
«Վերջին 1.5 ամսվա ընթացքում` մայիսի 22–ից մինչև հունիսի 1–ը մեկ անգամ նախաինսուլտային վիճակ է եղել ինձ մոտ»,–ասել է Օհանյանը։
Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Հուլիսի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովը հավանություն է տվել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությանը՝ Սեյրան Օհանյանին զրկելու պատգամավորական անձեռնմխելիությունից և նրա դեմ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ։
Քրեական վարույթի փաստաթղթերի համաձայն՝ Օհանյանը կասկածվում է մի շարք ՔՕ հոդվածների հիմքով, այդ թվում՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, կաշառք ստանալու, փողերի լվացման և հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու մեջ։ Մեղադրանքն առնչվում է այն հանգամանքին, որ Օհանյանը, լինելով ՀՀ պաշտպանության նախարար 2008թ․ ապրիլի 14-ից մինչև 2016թ․ սեպտեմբերի 9-ը, 2010-2015թթ ընթացքում յուրացրել է բնության հատուկ պահպանվող տարածք, որն ընդգրկված է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կազմում։ Խոսքը 10,526 քմ տարածքի և այնտեղ կառուցված առանձնատան մասին է։

Лидер фракции «Армения» Сейран Оганян сообщил журналистам после допроса в Следственном комитете Армении, что ему предъявлено обвинение.
Ранее сообщалось, что Оганян был вызван в Следственный комитет в рамках уголовного преследования.
«Мне предъявлено обвинение, я, естественно, с ним не согласен, не признал его. Воспользовавшись своим правом, я отказался от дачи показаний из-за проблем со здоровьем. Меня вызвали из медицинского учреждения. С учетом того, что обвинение должно быть предъявлено в течение 18 часов, я явился», — заявил Оганян, передает «Sputnik Армения».
Он добавил, что в связи с состоянием здоровья власти должны были отложить процедуру, однако, по его словам, они заявили, что он якобы не имеет проблем со здоровьем.
«За последние полтора месяца, с 22 мая по 1 июня, у меня была предынсультная ситуация», — отметил Оганян.
В качестве меры пресечения в отношении Сейрана Оганяна избрана подписка о невыезде.
7 июля Национальное собрание Армении одобрило представление генерального прокурора Анны Вардапетян о лишении Сейрана Оганяна депутатской неприкосновенности и возбуждении против него уголовного преследования.
Согласно материалам уголовного дела, Оганян подозревается по нескольким статьям Уголовного кодекса, включая злоупотребление должностными полномочиями, получение взятки, отмывание денег и сокрытие подлежащих декларированию данных. Обвинение касается периода, когда Оганян занимал пост министра обороны Армении с 14 апреля 2008 года по 9 сентября 2016 года. В 2010–2015 годах он, предположительно, присвоил территорию особо охраняемой природной зоны, входящей в состав государственного заповедника «Севанский национальный парк». Речь идет об участке площадью 10 526 квадратных метров и построенном на нем особняке.