ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրել է ՀԷՑ-ի պետականացման հնարավորություն տվող օրենքը։
«ՀՀ նախագահը ստորագրել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին, «էներգետիկայի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին, «Սնանկության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին, «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների փաթեթը»,–հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովն ընդունել է համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որը ՀԷՑ-ի պետականացման հնարավորություն է տալիս։
Հունիսի 18-ին, երբ ՀԷՑ-ի սեփականատեր գործարար Սամվել Կարապետյանը ձերբակալվել էր, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել էր, որ եկել է պահը, երբ անհրաժեշտ է պետականացնել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն։ Փաշինյանը նաև նախազգուշացրել էր, որ աշխատանքից կհեռացվեն այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցում պետության հետ։ Հունիսի 24-ին վարչապետը հայտնել էր, որ ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագրային փաթեթը պատրաստ է։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan has signed a legislative package that includes a law enabling the potential nationalization of the Electric Networks of Armenia (ENA).
“The President signed the laws amending the Law on the Public Services Regulatory Commission, the Law on Energy, the Law on Bankruptcy, and the Law on State Registration of Legal Entities, their Separate Subdivisions, Institutions, and Individual Entrepreneurs,” the presidential press office announced.
On July 3, the National Assembly adopted a set of legal amendments granting the government authority to nationalize the ENA.
On June 18, following the arrest of ENA owner and businessman Samvel Karapetyan, Prime Minister Nikol Pashinyan declared that the time had come to nationalize the Electric Networks of Armenia CJSC. He also warned that employees unwilling to cooperate with the state would be dismissed. On June 24, the Prime Minister announced that the program for ENA’s nationalization had been finalized.