ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանն ասել է, որ ինչպես «իրավապահ համակարգն, այնպես էլ դատավորների մեծ մասը դարձել են իշխանության հլու կամակատարները»։ Նա այդ մասին խոսել է Ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավանի մասնաճյուղի դիմաց, որտեղ քննվում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանին կալանավորելու դատախազության միջնորդությունը։
Անդրադառնալով հուլիսի 8–ին ԱԺ–ում տեղի ունեցած քաշքշուկին՝ նա ասել է, որ «դատախազը լուռ կանգնած հետևում էր և սա այն դատախազն էր, որը հենց ինքն էր հաղորդում ներկայացրել Սամվել Կարապետյանի գործով», հայտնում է Panorama.am-ը։
«Երեկ իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան դատախազի աչքի առաջ, հրահրվեցին ՔՊ-ական պատգամավորի կողմից և շարունակվեցին ՔՊ-ական պատգամավորների և պատգամավորիկների կողմից։ Մի դեպքում, երբ դատախազին հրահանգ է տրվում, որ պետք է կատարվի որոշակի գործողություններ, ինչ-որ անմիտ, փուչիկ գործեր կարվեն, ինքն այս պարագապյում շատ ակտիվ ու հտևողական է, իսկ այն պարագայում, երբ ամեն ինչ տեղի է ունենում իր աչքի առջև՝ այս դեպքում ինքը ոչ տեսնում է, ոչ լսում։ Այսպիսին է մեր իրավական համակարգը»,-ասել է Վարդանյանը։
Նրա համոզմամբ՝ երբ իրավաբանն իր մասնագիտության նկատմամբ այդպիսի վերաբերմունք է դրսևորում, ապա ամբողջ համակարգն է տապալվում։
«Այն ամենը, ինչ իրենք ներկայացնում են ահաբեկչության նախապատրաստություն, ոչ այլ ինչ է, քան յուրաքանչյուր տաքսիում, սրճարանում և բակերի զրուցարաններում տեղի ունեցող խոսակցություններ»,-նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ եթե բակերում նման խոսակցությունները չեն վերածվում գործողությունների, ապա, ըստ նրա, Բագրատ սրբազանի գործով իրավապահները պարզապես հայտնաբերել են գունավոր ճայթրուկներ և կոշիկի մեխեր։

Депутат фракции «Армения» Элинар Варданян заявила, что как правоохранительная система, так и большинство судей стали покорными исполнителями воли власти. Она выступила перед зданием уголовного суда общей юрисдикции в Аване, где рассматривалась просьба прокуратуры о заключении под стражу депутата Артура Саргсяна.
Говоря о потасовке в парламенте 8 июля, Варданян отметила: «Прокурор стоял молча и наблюдал», при этом указав, что речь идет о том же прокуроре, который возбудил дело против Самвела Карапетяна, сообщает «Panorama.am ».
По словам депутата, инцидент был спровоцирован представителем партии «Гражданский договор» и продолжен другими депутатами этой же политсилы. «Если прокурору приказывают действовать, он проявляет активность даже в самых нелепых делах. Но когда все происходит прямо у него на глазах — он ничего не видит и не слышит. Такова наша правовая система», — подчеркнула она.
По ее мнению, когда юристы теряют уважение к своей профессии, рушится вся система.
Варданян также назвала обвинения в подготовке терактов «пустыми»: «То, что они называют подготовкой терактов — это обычные разговоры, которые можно услышать в такси, кафе или во дворах». По её словам, в деле архиепископа Баграта «правоохранители нашли лишь цветные петарды и гвозди от обуви».
25 июня правоохранительные органы провели обыски у сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет сообщил, что участники и лидеры движения планировали террористические действия и захват власти. Позже архиепископ Баграт был арестован на два месяца. Под стражу взяты ещё 14 человек.