ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի կալանքի հարցով դատական նիստն ավարտվել է: Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ։
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նրա պաշտպան Սմբատ Մինասյանը հայտնել է, որ որոշումը կհրապարակվի 2-3 ժամ հետո, հայտնում է Panorama.am-ը։
Պաշտպանական կողմը նիստի ընթացքում բարձրաձայնել է մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ ինչու է գործը մակագրվել Ավանի նստավայրին, երբ հերթապահում էր Աջափնյակի դատարանը։
Սարգսյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը քննել է դատավոր Արտակ Կարապետյանը։ Սա հենց նույն դատավորն է, որը երկու ամսով կալանավորել է հայտնի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանին։
Փաստաբանն ասել է, որ նախկինում նրան ճանաչել է, անաչառ, օբյեկտիվ դատավոր է։ Բայց թե ինչ որոշում կկայացնի այս գործով, որևէ բան ասել չի կարող։
«Ես որպես իրավաբան գտնում եմ, որ հիմնավոր կասկածի շեմը հաղթահարված չէ։ Արթուր Սարգսյանը ելույթ ունեցավ, ևս մեկ անգամ պնդեց, որ սա կապված է իր քաղաքական գործունեության հետ, ես էլ որպես իրավաբան տեսնում եմ, որ չկա հիմնավոր կասկած, ես գտնում եմ, որ կան մտավախություններ, որոնց մասին իմ պաշտպանյալն է հայտարարում»,-ասել է Մինասյանը։
Հուլիսի 8–ին մինչ ՀՀ Ազգային ժողովը քննում էր «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությունը, Սարգսյանը գնացել էր ՀՀ քննչական կոմիտե` վստահ լինելով, որ իրեն կձերբակալեն։

9 Июль 2025 - 13:32 AMT
Судебное заседание по вопросу ареста депутата фракции «Армения» Артура Саргсяна завершилось. Судья удалился в совещательную комнату.
Как сообщает Panorama.am , его адвокат Смбат Минасян сообщил журналистам, что решение будет оглашено через 2–3 часа.
В ходе заседания защита подняла ряд вопросов, в частности, почему дело передано в суд района Аван, несмотря на то что дежурным был суд Аджапняка.
Ходатайство о применении меры пресечения в виде ареста рассматривал судья Артак Карапетян — тот же, кто ранее заключил под стражу на два месяца известного бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна.
По словам адвоката, он ранее знал судью как беспристрастного и объективного, однако сейчас не может предугадать, какое решение будет принято.
«Как юрист, я считаю, что порог обоснованного подозрения не преодолён. Артур Саргсян выступил и вновь заявил, что это связано с его политической деятельностью. С юридической точки зрения я не вижу оснований для подозрений, есть лишь опасения, о которых говорит мой подзащитный», — отметил Минасян.
8 июля, в то время как Национальное собрание обсуждало представление генерального прокурора Анны Вардапетян о лишении Саргсяна депутатской неприкосновенности, он сам явился в Следственный комитет, будучи уверенным, что его арестуют.
Ходатайство о возбуждении уголовного преследования против Саргсяна подано в рамках дела, касающегося движения «Священная борьба», его лидеров и участников, обвиняемых в подготовке теракта и захвата власти.