ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Արթուր Սարգսյանն կալանավորվել է։ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, նախագահությամբ՝ դատավոր Արտակ Կարապետյանի, բավարարել է նրան երկու ամսով կալանավորելու վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Արթուր Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել «ահաբեկչություն իրականացնելու և պետական իշխանությունը զավթելու նախապատրաստում կատարելու» հիմքով՝ Բագրատ սրբազանի և մի շարք այլ անձանց դեմ հարուցված գործի շրջանակում։
Հուլիսի 8–ին մինչ ՀՀ Ազգային ժողովը քննում էր «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությունը, Սարգսյանը գնացել էր ՀՀ քննչական կոմիտե` վստահ լինելով, որ իրեն կձերբակալեն։

Депутат Национального собрания от фракции «Армения» Артур Саргсян арестован на два месяца. Такое решение принял Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артака Карапетяна, удовлетворив представление, сообщает «Пастинфо».
Саргсяну предъявлено обвинение в «подготовке террористических действий и захвата государственной власти» в рамках дела, возбужденного против епископа Баграта и ряда других лиц.
8 июля, пока Национальное собрание обсуждало ходатайство генерального прокурора Анны Вардапетян о лишении Саргсяна депутатской неприкосновенности, он сам явился в Следственный комитет, предполагая свой арест.
Инициирование уголовного преследования Саргсяна связано с расследованием дела против руководителей и участников движения «Священная борьба», обвиняемых в подготовке теракта и узурпации власти.