Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ սկսվել է ուսումնասիրություն՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի բնակարանում խուզարկություն իրականացնելու և նրա բջջային հեռախոսը առգրավելու վերաբերյալ՝ ՄԻՊ աշխատակազմին փոխանցված տեղեկության հիման վրա:
«Փաստաբանների կողմից ՄԻՊ թեժ գծին տեղեկատվություն է ստացվել առ այն, որ ձերբակալվել և Երևան քաղաքի քննչական վարչություն են տեղափոխվել մի խումբ անձինք, այդ թվում՝ պատգամավորի որդին՝ Տարոն Մանուկյանը, չի ապահովվում փաստաբանների մուտքը վարույթն իրականացնող մարմին և տեսակցումն իրենց ձերբակալված վստահորդների հետ։
Վերոգրյալի հաշվառմամբ Պաշտպանի հանձնարությամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել Քննչական վարչություն:
Սույն դեպքը գտնվում է Պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո: Ըստ անհրաժեշտության՝ աշխատակազմը հանդես կգա լրացուցիչ հաղորդագրությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի և ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի աշխատակազմի ղեկավար Վահագն Մատինյանի տանը խուզարկություններին զուգահեռ խուզարկություն է ընթանում նաև «Եղվարդ» խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ, ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միության Կենտրոնական վարչության նախագահ Գևորգ Մուրադյանի տանը։ Բերման է ենթարկվել ՀՅԴ Երևանի Քաղաքային կոմիտեի անդամ Արսեն Մարտոյանը։ Ձերբակալվել ենԱրսեն Մարտոյանն ու Տարոն Մանուկյանը:

10 Июль 2025 - 08:39 AMT
По поручению Защитника прав человека начато изучение обыска, проведенного в доме депутата Национального собрания Гегама Манукяна, и изъятия его мобильного телефона — на основании информации, поступившей в аппарат МПП.
«Адвокаты сообщили на горячую линию МПП, что была задержана и доставлена в Следственное управление Еревана группа лиц, в том числе сын депутата — Тарон Манукян. При этом адвокатам не предоставляется доступ к задержанным и к органу, ведущему производство», — говорится в заявлении.
С учетом вышеизложенного, по поручению Защитника, в Следственное управление направлена группа быстрого реагирования.
«Случай находится под непосредственным вниманием Защитника. При необходимости аппарат выступит с дополнительным сообщением», — уточняется в документе.
Одновременно с обысками в домах члена ВНК АРФ и депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна и главы аппарата ВНК АРФ Вагана Матиняна, проводится обыск в доме члена совета укрупненной общины Егвард и председателя Центрального совета Молодежного союза АРФ Геворга Мурадяна. Также были задержаны Арсен Мартоян — член Ереванского горкома АРФ и Тарон Манукян.