Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարություն է տարածել ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացի վերաբերյալ` նշելով, որ այն «կրում է բացահայտ անօրինական բնույթ»։
ՀԱԿ–ը կոչ է անում իրավապահ մարմիններին և դատական համակարգին՝ անհապաղ վերանայել ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացը և ապահովել սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը։
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերության պետականացման գործընթացը, որը կոպտորեն ոտնահարում է սեփականության իրավունքը, խախտում է օրենքի գերակայության սկզբունքները և բացահայտ քաղաքական բռնաճնշումների ակնհայտ դրսևորում է։
ՀԷՑ-ի պետականացումը, որը կատարվում է առանց սեփականատերերի հետ բանակցությունների, արդար փոխհատուցման և օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանման, խախտում է ՀՀ Սահմանադրության 60-րդ հոդվածը, որն երաշխավորում է սեփականության անձեռնմխելիությունը։
Իշխանությունների կողմից ընդունված օրենսդրական փոփոխությունները չեն համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ներդրումների պաշտպանության մասին համաձայնագրին։
Սա ոչ միայն սպառնում է ՀԷՑ-ի սեփականատեր «Տաշիր» հոլդինգի օրինական շահերին, այլև խարխլում է Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրումային միջավայրի վստահելիությունը։ ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացը կրում է բացահայտ անօրինական բնույթ։ 2025 թվականի հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովի կողմից ակնհայտորեն քաղաքական դրդապատճառներով ընդունված, և հուլիսի 8-ին ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի մեղսակից թողտվությամբ ուժի մեջ մտած օրենսդրական փոփոխությունները դիկտատորական իշխանությամբ «ժամանակավոր կառավարիչ» նշանակելու հակասահմանադրական լիազորություններ են շնորհում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ), չեն ապահովում գործընթացի թափանցիկություն և չեն սահմանում փոխհատուցման արդար մեխանիզմներ։
Ավելին, ՀԾԿՀ-ի կողմից ՀԷՑ-ի լիցենզիայի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու մեխանիզմը, այսպիսով, դուռ է բացում կամայական ինքնիրավչության համար՝ առանց ընկերության կողմից լիցենզիայի պայմանների խախտման օբյեկտիվ ապացույցների։ Սա ի ցույց է դնում օրենքի ընտրովի կիրառման և պետական մարմինների կողմից իրավական չարաշահումների գնալու մտադրությունը։
Իշխանությունների կողմից ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի դեմ քաղաքական բռնաճնշումների իրական պատճառը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ նրա ցուցաբերված աջակցությունն է, իսկ մեղադրանքն առաջադրելու համար առիթ է հանդիսացել մի հրապարակային հայտարարություն, որն անօրինական որևէ դրույթ չի պարունակում։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը կոչ է անում. Իրավապահ մարմիններին և դատական համակարգին՝ անհապաղ վերանայել ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացը և ապահովել սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը։ Հայաստանի քաղաքացիներին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ միանալ սեփականության իրավունքի, օրենքի գերակայության, խոսքի և կրոնական ազատությունների պաշտպանության պայքարին։ Հայ Ազգային Կոնգրեսը հայտարարում է, որ ՀԷՑ-ի պետականացումը ոչ միայն տնտեսական վնաս է հասցնում Հայաստանի Հանրապետությանը, այլև խարխլում է ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքները։ Մենք պահանջում ենք դադարեցնել այս ապօրինի գործընթացը և վերականգնել արդարությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Национальный конгресс Армении (АНК) распространил заявление, в котором назвал процесс национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) «откровенно незаконным».
АНК призывает правоохранительные органы и судебную систему немедленно пересмотреть процесс национализации ЭСА и обеспечить защиту права собственности.
«Национальный конгресс Армении решительно осуждает процесс национализации компании “Электрические сети Армении”, инициированный властями Армении. Это грубое попрание права собственности, нарушение принципа верховенства закона и проявление явных политических репрессий», — говорится в заявлении.
В заявлении подчеркивается, что национализация осуществляется без переговоров с владельцами, без справедливой компенсации и с нарушением установленных законом процедур. Указывается на нарушение статьи 60 Конституции Армении, гарантирующей неприкосновенность собственности.
АНК утверждает, что законодательные изменения, принятые властями, противоречат международным нормам права, в частности — Соглашению между Арменией и Россией о взаимной защите инвестиций. Отмечается, что действия властей угрожают законным интересам холдинга «Ташир» и подрывают доверие к инвестиционной среде в стране.
Отдельно осуждаются поправки, принятые 3 июля парламентом и подписанные 8 июля президентом Ваганом Хачатуряном. В них НКА усматривает политическую мотивацию и наделение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) неконституционными полномочиями назначать «временного управляющего», при отсутствии прозрачности и справедливого механизма компенсации.
Также указывается, что КРОУ может аннулировать лицензию ЭСА без объективных доказательств нарушений, что создает условия для произвола. АНК считает, что истинной причиной давления на владельца ЭСА Самвела Карапетяна стало его содействие Армянской Апостольской Церкви, а поводом послужило его публичное заявление, не содержащее признаков противоправности.
Национальный конгресс Армении призывает:
– Правоохранительные органы и суды — немедленно пересмотреть процесс национализации ЭСА и обеспечить защиту собственности.
– Граждан и гражданское общество — объединиться в защиту прав собственности, верховенства закона, свободы слова и вероисповедания.
АНК заявляет, что национализация ЭСА наносит экономический и демократический ущерб Армении, требует остановить незаконный процесс и восстановить справедливость.
Ранее парламент единогласно одобрил пакет поправок в законы «О регулировании общественных услуг» и «Об энергетике», направленных на национализацию. Президент Ваагн Хачатурян подписал эти законы 8 июля. КРОУ отклонила предложение ЭСА о пересмотре инвестиционной программы на 2025 год.