«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ արցախցիների բնակարանային խնդիրները շարունակում են մնալ չլուծված և կառավարության կողմից արդեն մեկ տարուց ավել չգործող ծրագիրը «իրականում «արտագաղթի ծրագիր է», որը ամեն ինչ կորցրած արցախցիներին այլ ելք չի թողնում, քան արտագաղթել»։
Նա հորդորել է մասնակցել հուլիսի 12-ին, ժամը 18:00-ին, Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին։
«Հենց սա է իշխանությունների նպատակը՝ հիմա էլ Հայաստանից հեռացնել արցախցիներին։ Դժոխքի միջով անցած արցախցիները ստիպված պայքարում են սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու համար։
Արցախցիների՝ Հայաստանում ապրելը սկզբունքային կարևոր է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության համար, հետևաբար, կոչ եմ անում բոլոր հայրենակիցներին կանգնել արցախցիների կողքին՝ ի նշանավորումն մեր հարատև միասնականության»,–ասվում է գրառման մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար նախատեսված բնակարանային ապահովման պետական ծրագրում կատարված նոր կարգավորումով՝ հնարավորություն է տրվում դրական մնացորդ ունեցող հայրենակիցներին տնօրինել ավելացված գումարը։ Եթե, օրինակ, տրամադրվել է 30 միլիոն դրամ արժողությամբ հավաստագիր, իրենք իրացրել են 20 միլիոնը, ապա մնացած 10 միլիոնի շրջանակում նրանք կարող են գյուղնշանակության հողատարածք ձեռք բերել, գույք ու տեխնիկա ձեռք բերել բնակարանի կամ տան համար, մնացած տարբերությունը կարող են ուղղել նաև բնակարանի կամ տան վերանորոգման աշխատանքներին:

Mane Tandilyan, chair of the Country to Live party, stated on Facebook that the housing issues faced by Armenians displaced from Artsakh remain unresolved. She criticized the government's long-stalled support program, describing it as an “emigration plan” that leaves Artsakh families with no choice but to leave the country.
She invited the public to attend a rally on July 12 at 6:00 PM in Freedom Square to show support.
“This is exactly the authorities’ goal — now to drive Artsakh Armenians out of Armenia. After enduring unthinkable hardship, they are now forced to fight for a dignified life in their own homeland,” Tandilyan wrote.
She emphasized that ensuring Artsakh Armenians can live in Armenia is vital for defending their rights, and called on all compatriots to stand in solidarity, symbolizing enduring unity.
According to recent adjustments in the housing assistance program for families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, beneficiaries with unused certificate balances may now use the remaining funds for purchasing farmland, household goods, and renovation of purchased homes. For instance, if a family was issued a 30 million dram certificate and has spent only 20 million, they may use the remaining 10 million for these additional purposes.