«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ արցախցիների բնակարանային խնդիրները շարունակում են մնալ չլուծված և կառավարության կողմից արդեն մեկ տարուց ավել չգործող ծրագիրը «իրականում «արտագաղթի ծրագիր է», որը ամեն ինչ կորցրած արցախցիներին այլ ելք չի թողնում, քան արտագաղթել»։
Նա հորդորել է մասնակցել հուլիսի 12-ին, ժամը 18:00-ին, Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին։
«Հենց սա է իշխանությունների նպատակը՝ հիմա էլ Հայաստանից հեռացնել արցախցիներին։ Դժոխքի միջով անցած արցախցիները ստիպված պայքարում են սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու համար։
Արցախցիների՝ Հայաստանում ապրելը սկզբունքային կարևոր է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության համար, հետևաբար, կոչ եմ անում բոլոր հայրենակիցներին կանգնել արցախցիների կողքին՝ ի նշանավորումն մեր հարատև միասնականության»,–ասվում է գրառման մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար նախատեսված բնակարանային ապահովման պետական ծրագրում կատարված նոր կարգավորումով՝ հնարավորություն է տրվում դրական մնացորդ ունեցող հայրենակիցներին տնօրինել ավելացված գումարը։ Եթե, օրինակ, տրամադրվել է 30 միլիոն դրամ արժողությամբ հավաստագիր, իրենք իրացրել են 20 միլիոնը, ապա մնացած 10 միլիոնի շրջանակում նրանք կարող են գյուղնշանակության հողատարածք ձեռք բերել, գույք ու տեխնիկա ձեռք բերել բնակարանի կամ տան համար, մնացած տարբերությունը կարող են ուղղել նաև բնակարանի կամ տան վերանորոգման աշխատանքներին:

10 Июль 2025 - 10:56 AMT
Председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян написала на своей странице в Facebook, что жилищные проблемы арцахцев до сих пор не решены, а программа, которую власти не реализуют уже более года, по сути, является «планом по эмиграции», не оставляющим переселенцам другого выхода.
Она призвала всех принять участие в митинге, который состоится 12 июля в 18:00 на площади Свободы.
«Это и есть цель властей — теперь уже изгнать арцахцев из Армении. Люди, прошедшие через ад, вынуждены бороться за достойную жизнь в собственной стране», — отметила Тандилян.
По её словам, обеспечение жизни арцахцев в Армении имеет принципиальное значение для защиты их прав. Она призвала всех соотечественников поддержать арцахцев как знак нашей постоянной сплоченности.
Согласно недавним изменениям в государственной программе обеспечения жильем семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, граждане с положительным остатком на сертификате могут использовать средства для покупки сельхозземли, мебели, техники или ремонта дома. Например, если был выдан сертификат на 30 миллионов драмов, а потрачено только 20, оставшиеся 10 можно направить на вышеуказанные цели.