ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 1999-2011 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում Իջևան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, Իջևան քաղաքի կենտրոնական հատվածում՝ Անկախության 13/41 հասցեում գտնվող հողամասն իրենը դարձնելու շահադիտական դրդումներից ելնելով, կազմակերպել է ձևական աճուրդ, որի հիման վրա հիշյալ հողամասը 2006 թվականի փետրվարի 24-ին 1.991.800 ՀՀ դրամով վաճառվել է իր նախկին ենթակային՝ առանց վերջինիս գիտության: Արդյունքում՝ համայնքի ղեկավարը փաստացի դարձել է նշված անձի անվամբ ձեռք բերված հողատարածքի սեփականատերը, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
«Դրանից հետո համայնքի ղեկավարը, օգտագործելով իր նախկին ենթակայի նկատմամբ ունեցած ծառայողական լիազորություններից բխող ազդեցությունը, հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի ձեռքբերումն օրինականացնելու և գույքի իրական պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով, ցուցում է տվել վերջինիս անվամբ գրանցված սեփականության իրավունքը փոխանցել իր հետ փոխկապակցված անձին:
Վերը նկարագրված գործողությունների հետևանքով թաքցվել է Իջևան համայնքի Անկախության 13/41 հասցեում գտնվող հողամասի իրական պատկանելությունը, խեղաթյուրվել դրա հանցավոր ծագումը, որի արդյունքում օրինականացվել է հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը:
Իջևան համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Бывший мэр Иджевана обвиняется в организации фиктивного аукциона с целью завладения участком земли в центре города и последующей легализации этого имущества преступного происхождения.
Как установлено в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследованному Антикоррупционным комитетом Армении, в период с 1999 по 2011 годы занимавший пост главы Иджеванской общины человек инициировал фиктивный аукцион. В результате 24 февраля 2006 года земельный участок по адресу улица Независимости, 13/41 был продан за 1 991 800 драмов бывшему подчинённому обвиняемого — без его ведома. Таким образом, мэр фактически стал собственником участка, сообщили в Антикоррупционном комитете.
Позже, используя своё влияние на бывшего подчинённого, мэр дал указание передать право собственности, оформленное на него, связанному с ним лицу. Целью этих действий была легализация имущества, полученного преступным путём, и сокрытие его реального владельца.
В результате указанных действий была скрыта реальная принадлежность земельного участка по адресу улица Независимости, 13/41, и искажено его преступное происхождение, что позволило легализовать имущество.
Бывшему главе Иджеванской общины предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 и пункту 3 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса Армении. Предварительное следствие завершено, материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд, говорится в сообщении.
Напоминание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.