ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանի խոսքը մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից աղճատվել է։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն այսօր լրագրողի հարցին ի պատասխան վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երևույթը։
Չնայած դրան՝ մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից թեման աղճատվել է՝ միտված Աբու Դաբիում բանակցությունների ֆոնին կեղծ վերնագրերի տարածմանն ու հիմնազուրկ աղմուկի առաջացմանը։
Ընդգծում ենք ևս մեկ անգամ, որ կապուղիների ապաշրջափակման տեսլականը խարսխված է վերոնշյալ հիմնարար սկզբունքների վրա և ԶԼՄ գործընկերներին հորդորում ենք զերծ մնալ իրականությունը, այդ թվում՝ միտումնավոր խեղաթյուրող հրապարակումներից, գործունեությունից։ Սույնով ակնկալում ենք թեման այլափոխած հրապարակումների հեռացում, հերքում և այս հրապարակման տարածում։
Ուղիղ մեջբերում փոխնախարար Սաֆարյանի խոսքից. «Այդ գործընթացը պետք է իրականացվի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության ներքո, եթե դա համապատասխանի այդ սկզբունքներին՝ այո, կարող է իրականացվել»,–ասվում է գրառման մեջ։

10 Июль 2025 - 13:37 AMT
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян на своей странице в Facebook заявила, что высказывания заместителя министра иностранных дел Мнацакана Сафаряна были искажены рядом СМИ и пользователями соцсетей.
«Сегодня замминистра иностранных дел РА Мнацакан Сафарян, отвечая на вопрос журналиста, вновь подтвердил принципиальную позицию Армении по вопросу разблокировки региональных коммуникаций. Он неоднократно подчеркнул ключевые для Армении принципы — суверенитет, территориальную целостность и национальную юрисдикцию, которым должны соответствовать все предложения и решения. Замминистра однозначно отверг как понятие, так и саму идею “контроля” со стороны третьих субъектов», — говорится в заявлении.
Несмотря на это, по словам представителя МИД, некоторые публикации в СМИ и соцсетях искажают суть сказанного, распространяя ложные заголовки и создавая необоснованный ажиотаж на фоне переговоров в Абу-Даби.
МИД вновь подчеркнул, что видение разблокировки путей основывается исключительно на вышеназванных принципах, и призвал СМИ воздержаться от предвзятой подачи информации. Министерство ожидает удаления или опровержения искажённых публикаций, а также распространения официального разъяснения.
Приводится прямая цитата Сафаряна: «Этот процесс должен осуществляться под суверенитетом, территориальной целостностью и юрисдикцией Республики Армения. Если это соответствует данным принципам — да, он может быть реализован».