ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանի խոսքը մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից աղճատվել է։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն այսօր լրագրողի հարցին ի պատասխան վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երևույթը։
Չնայած դրան՝ մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից թեման աղճատվել է՝ միտված Աբու Դաբիում բանակցությունների ֆոնին կեղծ վերնագրերի տարածմանն ու հիմնազուրկ աղմուկի առաջացմանը։
Ընդգծում ենք ևս մեկ անգամ, որ կապուղիների ապաշրջափակման տեսլականը խարսխված է վերոնշյալ հիմնարար սկզբունքների վրա և ԶԼՄ գործընկերներին հորդորում ենք զերծ մնալ իրականությունը, այդ թվում՝ միտումնավոր խեղաթյուրող հրապարակումներից, գործունեությունից։ Սույնով ակնկալում ենք թեման այլափոխած հրապարակումների հեռացում, հերքում և այս հրապարակման տարածում։
Ուղիղ մեջբերում փոխնախարար Սաֆարյանի խոսքից. «Այդ գործընթացը պետք է իրականացվի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության ներքո, եթե դա համապատասխանի այդ սկզբունքներին՝ այո, կարող է իրականացվել»,–ասվում է գրառման մեջ։

Armenia’s Foreign Ministry Spokesperson Ani Badalyan stated on Facebook that the words of Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan have been distorted by both media outlets and various social media users.
"Today, in response to a journalist's question, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Mnatsakan Safaryan reiterated Armenia’s principled position regarding the unblocking of regional transport routes. In his statement, the Deputy Minister repeatedly emphasized Armenia’s key principles—sovereignty, territorial integrity, and national jurisdiction—as essential criteria for any proposed solutions, leaving no room for misinterpretation. He categorically rejected any notion or term of 'control' by a third party," the statement reads.
Despite this, according to the spokesperson, some media and social media users misrepresented the statement, aiming to spread misleading headlines and baseless controversy amid ongoing negotiations in Abu Dhabi.
The ministry reiterated that the vision for unblocking regional connections is anchored in the above fundamental principles and urged media outlets to refrain from deliberate distortion of facts. It called for the removal or correction of misrepresented publications and for the dissemination of the official clarification.
A direct quote from Deputy Minister Safaryan was included: "This process must be implemented under the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the Republic of Armenia. If it meets these principles—yes, it can be implemented."